“Mücadele benim hayatımdır” diyen Madiba ölümsüzlüğe ulaştı

 

“Mücadele benim hayatımdır” diyen Madiba ölümsüzlüğe ulaştı

Tüm dünyada ırkçılığa karşı verdiği mücadele ile simgeleşti. Güney Afrika’da AB-D Emperyalistlerinin beslemesi Apartheid Rejiminin korkulu rüyası haline geldi. Irkçı Apartheid Rejimi Nelson Mandela’yı içeri atarsa sesini kısabileceğini, mücadelesini yok edebileceğini sandı. Ama Mandela 27 yıllık tutsaklığında da susmadı, mücadeleden vazgeçmedi. Mandela; arkasında Güney Afrika Halkının desteği, mücadelesi, dünya halklarının tepkisiyle 1990 yılında özgürlüğüne kavuştu. 1994 yılında da Güney Afrika’nın ilk siyah Devlet Başkanı oldu.

1962’de Lenin Barış Ödülü’ne layık görüldü. “Ben bir Komünist değilim ama bizi onlardan başka da anlayan olmadı” diyordu Madiba.

Tüm insanların uyum içinde birlikte yaşadıkları ve eşit haklara sahip oldukları demokratik ve özgür bir toplum hayali hiç aklımdan çıkmıyor. Uğrunda yaşadığım ideal bu ama gerekirse bunun için ölmeye de hazırım.

İşte Mandela buydu!

Mandela “Irak’ta olanları insanlık asla unutmayacak” diyerek ABD Emperyalizmine karşı kinini haykırıyordu.

“Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.” diyordu.

İşte ruhunu satmadığı için bugün Dünya Halkları Mandela’nın arkasından gözyaşı döküyor.

“Hiç kimse ten renginden, geçmişinden ya da dininden dolayı bir diğerinden nefret ederek dünyaya gelmez! İnsanlar nefret etmeyi öğrenirler ve eğer nefreti öğrenebiliyorlarsa o zaman onlara sevmeyi de öğretebiliriz”, diyordu Madiba.

İnsanlık, tek bir sosyalist aile olduğu zaman gerçek sevgiyi işte o zaman öğrenecektir.

O zaman insanın insana nefreti son bulacak. Nefret insanlık düşmanlarına karşı kullanılan bir sözcük olarak kalacak sadece.

Ve insanlık ırkçılığa, ayrımcılığa, faşizme karşı ruhunu satmayan, mücadele eden Nelson Mandela’yı hiç unutmayacak. 06.12.2013

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email