Maraş Katliamı’nı 44’üncü yıldönümünde İzmir’de bir kez daha lanetledik!

HKP İzmir İl Örgütü olarak ülke tarihimizin en kanlı katliamlardan biri olan Maraş Katliamı’nı 44’üncü yıldönümünde lanetledik.

24 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’te Karşıyaka İZBAN İstasyonu önünde bir araya gelerek yaptığımız eylemde attığımız sloganlarla katliamı protesto ettik, yaşamını yitirenleri saygıyla andık. Bu ve benzeri katliamların bir daha yaşanmaması için halkımızı Faşizme karşı, Ortaçağcı gericiliğe karşı örgütlü bir şekilde mücadele etmeye çağırdık. Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği eylemimizde Partimiz adına açıklamamızı İşçi Komitemizden Yusuf Gençer yaptı. Yusuf Gençer yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

***

Zaman geçer ama İnsanlığa karşı işlenen suçlar, İnsanlık var oldukça asla unutulmaz. Maraş Katliamı da bunlardan birisidir. 19 Aralık 1978’de başlayıp 26 Aralık 1978’de büyük bir katliamla sonuçlanan bu olaylar, CIA ve MİT  tarafından tezgahlanmış, Kontrgerilla’nın özel örgütü MHP tarafından yaşama geçirilmiştir. İl dışından katliamı sevk ve idare edecek Kontrgerilla’nın adamları getirilmiş, yalanlar üzerinden provokasyon, halkımızın en hassas duyguları üzerinden kara propaganda başlatılmıştır. En son “Çiçek Sineması’na bomba atıldı” yalanıyla halk galeyana getirilmiştir. Tıpkı Şanlı Gezi Halk İsyanı’mızda “Camide bira içtiler”, “Başörtülü bacımızın üstüne idrarlarını yaptılar” yalanını söyleyen Tayyip Erdoğan’ın yapmaya çalıştığı gibi…

İnsanlığın baş belası Faşizm ve Ortaçağcı gericilik el ele vererek bugün de ülkemizi karanlığa gömmek istemektedir. Bu şer odakları Mustafa Kemal, Laiklik ve Cumhuriyet düşmanlığında birleşmişlerdir. Yine yalanlar söyleyerek halkımız arasına kin ve nefret tohumları ekmektedirler. Provokatif söylemlerle olası katliamlara zemin hazırlamaktadırlar. Maraş Katliamı’nı yapanlarla AKP’giller aynı zihniyetin ürünüdür. Siyasi genetik şifreleri aynıdır.

Bu ve benzeri katliamların bir daha yaşanmaması için bu sömürü ve soygun düzenini ortadan kaldırmalıyız. O da halkın örgütlü gücü ile olur. Bu örgütlü gücün bir siyasi parti önderliğinde mücadele etmesi ile olur. O parti de halkımızın partisidir; Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Halkın Kurtuluş Partisi ülkemizin tek ve gerçek yurtsever partisidir.

***

Eylemimiz sırasında sık sık “Maraş’ı Unutma, Unutturma!”“Maraş’ın Hesabı Sorulacak!”“Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi!”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek!”“Faşizme Karşı Ya Birleşmek Ya Ölüm!” sloganları atıldı.

25 Aralık 2022
HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email