İşleri, Ekmekleri, Onurları İçin Direnen MAS-DAF İşçileriyle Dayanışmadaydık!

İşleri, Ekmekleri, Onurları İçin Direnen MAS-DAF İşçileriyle Dayanışmadaydık!

 

Onlar 4 aydır işsizler. DİSK’e Bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için 4 ay önce işten çıkarıldılar. Bu hukuksuzluğu, namussuzluğu açık edip haklarını almak için de Direnişe geçtiler. Boyun eğmediler, susmadılar…

20 Temmuz 2011 tarihinde Düzce’den yola çıkan işçiler tam 240 km. yolu asfalt eriten bu sıcakta 7 günde yürüdüler. Hepsi yorgundu, yanmıştı; ama gözlerindeki o ışıltı, haklarına alacaklarına dair kararlılıkları gözden kaçmıyordu.

ILO-Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Temsilciliği önündeydiler. Türkiye’nin de tarafı olduğu anlaşmaları, ülkemizde sendikalı olmanın anayasal hak olduğunu, ancak bunların gayrimeşru bir biçimde engellendiğini, uygulanmaya konmadığını, yerli-yabancı Parababalarının ellerinde köle gibi çalıştırıldıklarını bir kez daha batırdılar gözlere.

Düzce’den yürüyüşe başladığımız gün, jandarmasından valisine, imamına kadar herkes bizim karşımızdaydı, dediler. Kimi fetva verdi: “Bunların yaptığı dine aykırı.” diye, kimi tehdit etti: “Size burada sendikacılık yaptırmayacağım.” diye…

Ama MAS-DAF işçilerinin de onlara bir sözü vardı: İşçiyiz, Haklıyız Kazanacağız!

Basın açıklamasından sonra işçiler DİSK Örgütlenme Dairesi Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile ILO Türkiye Temsilciliği’ne görüşmeye gittiler.

HKP Ankara İl Örgütü olarak bayraklarımızla biz de oradaydık. Ama maalesef sadece biz oradaydık… Göremedik İşçi Sınıfından yana mücadele ediyoruz diyenleri. Mas-Daf İşçileriyle birlikte ILO önüne kadar yürüdük.

Eylemlerini Çalışma Bakanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasıyla devam ettiren Mas-Daf İşçileri, haklarını alana kadar mücadele sözü verdiler.

Biz de söz veriyoruz: Mas-Daf İşçileri haklarını alana kadar yanlarındayız!

 

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

Mas-Daf işçisi Yalnız Değildir!

 

ANKARA’DAN KURTULUŞ PARTİLİLER

Print Friendly, PDF & Email