Kurtuluş Partililer Sivas Katliamı’nın yıldönümünde alanlardaydı

2 temmuz 1993’te Sivas’ta Ortaçağcı gericiler tarafından Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle katledilen yazar, şair, sanatçılar ve halk ozanları İzmir’de yapılan bir yürüyüşle anıldı. HKP, İPSD (İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği), Sev-Der (Sevdilli ve Çevre Köyleri Dayanışma Derneği) ve Yamanlar Kültür ve Spor Kulübü tarafından düzenlenen yürüyüşe halk da katılarak destek verdi.

22. Yıldönümünde Sivas Katliamı İzmir Yamanlar Mahallesi’nde protesto edildi

Yamanlar Mahallesi Cemevi önünde toplanan kitle alkışlar ve sloganlarla Sivas Katliamı’nı protesto ettiler. Buradan başlatılan yürüyüşle Kubilay Caddesi’nden, Üç Fidan Parkı’na gelindi. Etkinlik, düzenleyici kurumlar adına Sev-Der İzmir Şube Başkanı Fahri Kaya’nın konuşmasıyla başladı. Kaya sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında;

2 temmuz 2015yamanlar“16. Yüzyılın halk ozanı Pir Sultan’ı anmak için 2 Temmuz 1993’te Sivas’a giden yazarlar sanatçılar, aydınlar dünün yobazı, bugünün  IŞİD’çisi ve IŞİD’i yaratan  zihniyeti tarafından Madımak Oteli’nde din adına Allah Allah sesleriyle yakılarak katledildiler”, dedi.

Konuşmasını “Bu karanlık günler geçicidir. Halklarımızı aydınlığa çıkarana dek Sivas’ta katledilenlerin ışığı sönmeyecek. Gerekirse binlerce bedel ödeyeceğiz ama asla karanlığa teslim olmayacağız. Yaşanan bu katliamın gerçek sorumluları ABD-AB Emperyalistleri ve Yerli Satılmışlar Cephesinden mutlaka ama mutlaka bunların hesabını soracağız. Gün, yitirdiğimiz o yiğit insanların ardından ağıt yakma günü değildir. Şanlı Gezi İsyanımızın sloganında haykırdığımız gibi “bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyeceğiz. Ve mücadelemiz, Emperyalizmi, Şovenizmi, Feodalizmi ve kanlı Faşizmi bir daha geri gelmemek üzere tarihin çöplüğüne gömene kadar, Halkların Kurtuluş Davasını zafere ulaştırıp, halkın iktidarını kurana kadar sürecek”, sözleriyle bitirdi.

Etkinliğe katılan HKP İl Başkanı Av. Tacettin Çolak da burada yaptığı konuşmada; Sivas Katliamı’nın sadece Alevi milletvekillerinin sorunu olmadığını, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ama Mecliste yapılan anmaya sadece Alevi milletvekillerinin katıldığını vurguladı. Çolak bu durumun sebebinin, Meclisteki anmayı gerçekleştirenlerin mensubu oldukları partinin Ortaçağcı gericilerle hareket etmesi olduğunu belirtti. Çolak konuşmasını, Hz. Ali’nin “Haksızlıklar karşısında sessiz kalanlar, haklarıyla beraber onurlarını da kaybederler” sözüyle bitirdi. Etkinlik sinevizyon gösterimi ve okunan şiirlerle son buldu.

İzmir’den

Kurtuluş Partililer

 

Halkın Kurtuluş Partisi Bursa İl Örgütü 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’nın 22. yıldönümünde basın açıklaması yaparak şehitlerimizi andı

2 Temmuz günü saat 12.30’da Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını HKP Bursa İl Başkanı Av. Halil AĞIRĞÖL yaptı. Başkan açıklamasında, Sivas Katliamı’nın planlayıcısının ABD-AB Emperyalistleri, uygulayıcısının ise yerli Finans-Kapital+Tefeci-Bezirgan Sermaye olduğunu ifade ettikten sonra açıklamasını şöyle devam ettirdi:

“… Bizler ise, insanlık davasına kendini vakfetmiş; Hz. Hüseyin’lerin, Pir Sultan Abdal’ların, Şeyh Bedreddin’lerin, Mustafa Suphi’lerin, Denizler’in, Mahirler’in ve Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın devamcılarıyız. Bizim soyumuz da buradan geliyor.

“Bu karanlık günler geçicidir. Halklarımızı aydınlığa çıkarana dek Sivas’ta katledilenlerin ışığı sönmeyecek. Gerekirse binlerce kez bedel ödeyeceğiz ama asla karanlığa teslim olmayacağız. Yaşanan bu katliamın gerçek sorumluları ABD-AB Emperyalistleri ve Yerli Satılmışlar Cephesinden mutlaka ama mutlaka bunların hesabını soracağız.

“Gün, yitirdiğimiz o yiğit insanların ardından ağıt yakma günü değildir. Şanlı Gezi İsyanı’mızın sloganında haykırdığımız gibi “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” deme günüdür.”

Ağırgöl konuşmasını, “Mücadelemiz, Emperyalizmi, Şovenizmi, Feodalizmi ve Kanlı Faşizmi bir daha geri gelmemek üzere tarihin çöplüğüne gömene kadar, Halkların Kurtuluş Davasını zafere ulaştırıp, Halkın İktidarını kurana kadar sürecek.” diyerek bitirdi.

Açıklamada sık sık; “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Gün Gelecek devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi” sloganları atıldı.

Bursa’dan

Kurtuluş Partililer

 

Sivas’ın Işığı Sönmeyecek

Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak 2 Temmuz Perşembe günü Galatasaray Lisesi önünde yaptığımız eylemle Sivas Katliamı’nı bir kez daha lanetledik.

2 temmuz 2015 istanbullBasın açıklamamızı Parti yöneticilerinden İl Sekreteri Ramazan Kap gerçekleştirdi. Kap konuşmasında; 2 Temmuz Katliamı’nı yaratan güruhla 8 saat boyunca olaya müdahale etmeyen yetkililer aynı zihniyetin ürünleridir. Nitekim 33 canın ölümünden sonra ABD Uşağı dönemin Başbakanı Çiller “Çok şükür halktan kimseye bir şey olmadı”, diyerek kimin hizmetinde olduğunu ve bu katliama neden 8 saat müdahale etmediğini açıkça ortaya koymuştur, dedi. Uzatılan dava süreci ve zaman aşımına da değinen Kap,  davada katilleri savunan avukatların birçoğu da Ortaçağcı Refah Partisi’nden ve onun hayırsız evladı yine Ortaçağcı AKP’den milletvekili hatta Bakan oldular, diyerek devam ettiği konuşmasını; Bu karanlık günler geçicidir. Halklarımızı aydınlığa çıkarana dek Sivas’ta katledilenlerin ışığı sönmeyecek. Gerekirse binlerce kez bedel ödeyeceğiz ama asla karanlığa teslim olmayacağız. Yaşanan bu katliamın gerçek sorumluları ABD-AB Emperyalistleri ve Yerli Satılmışlar Cephesinden mutlaka ama mutlaka bunların hesabını soracağız diyerek bitirdi.

Açıklama sırasında sık sık “Kahrolsun AB-D Emperyalizmi’’, “Şeriat Ortaçağdır’’, “Sivas’ın Hesabı Sorulacak’’, “Sivas’ı Unutma Unutturma’’ sloganları atıldı.

 

İstanbul’dan

Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email