Kurtuluş Partili Kadınlar olarak Türkiye’nin dört bir tarafında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’yle ilgili coşkulu eylemler, etkinlikler yaptık

8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak!
165 Yıl önce yakılan Mücadele Ateşi Kurtuluş Partili Kadınların ellerinde harlanmaya devam ediyor!

Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara! Şan Olsun 8 Mart’ı Yaşatanlara!

Kurtuluş Partili kadınlar ve erkekler olarak kol kola, omuz omuza 8 Mart’ın 165’inci yılında özüne uygun olarak alanlarda, meydanlardaydık. Ankara’dan, Adana’dan, Bursa’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Hatay’dan ve Konya’dan hep bir ağızdan bir kez daha haykırdık: “Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde!”

Partimizin Merkezi Kadın Çocuk Komitesi’nin aldığı kararlar doğrultusunda, 8 Mart hazırlıklarımız günler öncesinden başladı. 8 Mart’tın önemini, tarihçesini ve 8 Mart’ta neden alanlarda olmamız gerektiğini anlatan kısa videolarımızı sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak duyurularımızı ve çağrılarımızı yaptık. İl ve ilçe binalarımıza “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” yazılı pankartlarımızı astık.

Parababalarının sömürü düzenine karşı mücadele etmiş olan New Yorklu tekstil işçisi yiğit kadınların fedakârlıklarını, direnişlerini, aradan geçen 165 yıla rağmen unutmadık unutturmayacağız. Yaşatacağız ve mutlaka nihai amacına ulaştıracağız.

Bu inançla, kararlılıkla, coşku ve heyecanla eylemlerimizi, etkinliklerimizi yapıyor; nihai kurtuluşumuz için mücadelemizi sürdürüyoruz.

 ***

Adana

Adana’da Yoldaşlarımız 8 Mart etkinliğimizi, 6 Mart Pazar günü Parti binamızda gerçekleştirdiler. Çoğunluğunu emekçi kadınların oluşturduğu etkinliğimizde, açılış konuşmasını Adana İl Yöneticimiz Ayşe Küçükosmanoğlu yaptı. Etkinlikte, Merkezi Kadın Çocuk Komitemizin hazırladığı merkezi bildirimiz okunduktan sonra konukların da katılımı ile değerlendirmeler ve sohbetler yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten sinevizyon gösterimi, 8 Mart etkinliğine katılanlar tarafından ilgiyle izlendi.

Bursa

Bursa’da Yoldaşlarımız, 6 Mart Pazar günü Bursa Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Çeşitli dövizlerin taşındığı eylemde “Kadının Kurtuluşu İşçi Sınıfından Bağımsız Değildir. ABD Emperyalizmine Ortaçağcı İrticaya, Şovenizme Karşı Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” pankartı açıldı. Basın açıklaması, Bursa İl Yöneticimiz Zeynep Yağlı tarafından yapıldı. Alan eylemimizin ardından il binamızda sohbetlerle 8 Mart etkinliğimiz devam etti.

Ankara

Ankara’da 5 Mart Cumartesi günü Zoom platformu üzerinden Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Nil Aydemir Yoldaş’ımız “Laiklik” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Basın açıklamamızı ise 8 Mart Salı günü Genel Merkez binamızın önünde gerçekleştirdik. Partimiz adına basın açıklamasını Merkezi Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Gülsüm Kıran Sarıoğlu yaptı. Eylemde “Ortaçağcı Gericilik Kadını Toplumsal Hayattan Siler! Ortaçağcı Gericiliğe Karşı Emekçi Kadınlar Direniyor” yazılı pankart açıldı.

İzmir

İzmir’de İPSD, SEV-DER ve AKD Yamanlar Şubesi’nin 6 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdiği “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliğine Kurtuluş Partili Kadınlar olarak katıldık.

Bayraklı Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Kültür Merkezinin fuayesinde Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın ve Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un eserlerinin yer aldığı kitap standımız ve açtığımız “8 Mart” sergimiz de etkinliğe gelenler tarafından ilgiyle karşılandı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı etkinlikte sinevizyon gösterimi, şiir ve müzik dinletileri yapıldı. Sevinç Öztürk’ün yazdığı, yönettiği ve oynadığı İskenderiyeli Hypatia oyunu da katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Etkinlikte İPSD İzmir Şube Başkanı Nesibe Gençer ve Kurtuluş Partili Kadınlar adına Prof. Dr. Özler Çakır birer konuşma yaptılar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü İzmir alan eylemi ise 8 Mart 2022 günü saat 18.00’de Karşıyaka’da gerçekleştirildi. Parti İlçe Örgütü binasından Karşıyaka Çarşı Girişine kadar kortej oluşturup coşkulu sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıldı. Eylemde “Selam Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara, Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Emperyalizme, Ortaçağcı Gericiliğe, Şovenizme, Kadın Şiddetine ve Çocuk İstismarına Karşı Örgütlü Mücadeleye” yazılı pankartlar açıldı. Basın açıklamasını, Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Birsen Adeka Yoldaş’ımız yaptı.

İstanbul

İstanbul’da ilk eylemimiz 5 Mart Cumartesi günü Beşiktaş Çarşı girişinde bildiri dağıtımı ile oldu. Kadın ve erkek yoldaşlarımız 8 Mart’ın tarihçesini, anlam ve önemini anlatan bildirilerimizi Beşiktaş halkı ile buluşturdular.

8 Mart günü ise Kadıköy İskele’de basın açıklamamızı gerçekleştirdik. “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gün” ve “Şeriat Ortaçağ’dır” yazılı pankartlarımızın açıldığı eylemde çeşitli dövizler taşındı.

Basın açıklamamız Kurtuluş Partisi Gençliğinin okuduğu şiirlerle başladı. Ardından Kadın Çocuk Komitesi üyesi Ayten Bin Yoldaş’ımız basın metnini okudu. Sonrasında Devrimci Sınıf Sendikacılığının Türkiye’deki bayraktarlığını yapan Nakliyat-İş Sendikamızın öncülüğünde aylarca direnen ve zaferler kazanan Real Market Direnişçisi Ayşe Yaşar söz aldı.

Ayşe Yaşar yaptığı konuşmada, kısaca Real Direnişi’nden bahsederek özellikle kadınlar olarak direnmenin ve haklarını almalarının ne kadar önemli olduğunu ifade etti. Ayşe Yaşar konuşmasını şu önemli sözlerle bitirdi: “Sevgili anne adayları. Kız çocuklarımızı gönlünüzce, korkusuzca, özgürce, lütfen düzgün birer eğitimle okutalım. Biz kadınlar hiç kimsenin merhametine, kimsenin korumasına muhtaç değiliz. Lütfen kız çocuklarımıza çok değer verelim. Bir erkeğin, hiçbir vicdansızın,  merhametsizin korumasına, himayesine kızlarımızı bırakmayalım.”

Konuşmaların ardından okunan şiirler ve atılan sloganlarla eylemimiz sona erdi.

Hatay

Yoldaşlarımız İskenderun’da Güvercinli Park’ta basın açıklaması gerçekleştirdiler. “Selam Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara, Selam Olsun 8 Mart’ı Yaşatanlara, Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” yazılı pankart açtılar. Burada da açıklama Samandağ İlçe Başkanımız ve Merkezi Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Nilgün Yuva Yoldaş tarafından yapıldı.

Konya

Konya’da Yoldaşlarımız 8 Mart için hazırlanan sticker’ları şehrin değişik bölgelerinde çeşitli yerlere yapıştırdılar.

***

Bölgelerde gerçekleştirilen tüm eylemlerimizde, “Şeriat Ortaçağdır”, “Laiklik Kadının Özgürlüğüdür”, “Yaşasın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Ne Şeriat Ne Feminizm, Kurtuluşumuz Sosyalizmde”, “Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde” sloganları atıldı.

Bizler Kurtuluş Partililer olarak kadın erkek el ele mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadının Kurtuluşu İşçi Sınıfımızın Kurtuluşundan Bağımsız Değildir. Bu bilinçle İşçi Sınıfımızla birlikte önce Demokratik Halk Devrimi’ni gerçekleştireceğiz. Devamında da Sosyalizmi kuracağız. Hep birlikte vereceğimiz bu mücadele ile kurtuluşumuza giden yolu da inşa edeceğiz.

Halkız, Haklıyız, Kazanacağız!

Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratan New Yorklu Dokuma İşçilerine!

10 Mart 2022

Kurtuluş Partili Kadınlar

Print Friendly, PDF & Email