Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’nde alanlardaydık

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’nde Alanlardaydık: “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi için Uluslararası Mücadele Günü’nde Kadının Kurtuluşu için mücadeleye devam”, dedik. Kadının Kurtuluşu Devrimde Sosyalizmde, diye haykırdık!

İZMİR

25 Kasım 2023 “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü”nde, saat 14.00’te, Karşıyaka Çarşı Çıkışı’nda; pankartlarımız, dövizlerimiz, parti bayraklarımızla Kadın-Erkek Kurtuluş Partililer olarak toplandık. Yoğun yağmur yağışına rağmen coşkulu biçimde eylemimizi gerçekleştirdik.

Sloganlarla başlayan eylemimiz, Ayça Oral Yoldaş’ımızın açış konuşmasıyla devam etti. Yoldaşımız konuşmasında: “Kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin tüm dünyadaki sembolü olarak ölümsüzleşen Mirabal Kardeşlerin ruhuyla, bu kez insanlıktan çıkmış emperyalist dördüncü tür yaratıklar tarafından Filistin’de her türlü şiddete uğratılan, acımasızca katledilen binlerce kadın ve çocuk için haykırıyoruz! Katil ABD ve onun petrol bekçiliğini yapan Siyonist İsrail Filistin’den Defol! Kan ve gözyaşına buladığın Ortadoğu’dan Defol! Yeni Sevr planın olan hain BOP’un ile bölüp, parçalayıp, Amerikancı bir Ortaçağcı Faşist Din Devleti’ne dönüştürme alçak amacını güttüğün ülkemizden defol!”, diyerek bu soykırıma isyanımızı haykırdı.

Eylemimiz, İzmir İl Örgütü Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Birsen Adeka Yoldaş’ımızın, Kurtuluş Partili Kadınlar adına yaptığı basın açıklamamız ile devam etti. Yoldaşımız açıklamasında, 21 yıllık AKP’giller iktidarında kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin akıl almaz oranda artmasının; kadını aşağılayan, kadını yok sayan sınıf karakterleri ve siyasi ideolojileri gereği olduğuna vurgu yaptı.

Basın açıklamamızın ardından eylemimizi, kadın sorununu, AKP’giller’in kadın düşmanlığını ve laikliğin önemini vurgulayan sloganlarımızla sonlandırdık.

ANKARA

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü”nde Ankara’da Kızılay Karanfil Sokak’ta, saat 16.15’te eylemimizi gerçekleştirdik. Eylemimiz Ankara İl Yöneticisi ve Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Meliha Kuşçu Yoldaş’ımızın kısa açış konuşması ve “Kadına Şiddete Hayır!”, “Mirabal Kardeşler Ölümsüzdür!” sloganlarıyla başladı.

Sloganların ardından, Ankara İl Yöneticisi ve Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Reycan Çakır Yoldaş’ımızın okuduğu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili açıklamamız ile devam etti. Yoldaşımız açıklamasında, 21 yıllık AKP’giller iktidarında kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin durdurulmasında ne şeriatın ne de feminizmin bir çözüm olabileceğini, kadın sorunun yalnızca sosyalizmle çözülebileceğini vurguladı.

Eylemimizi, coşkulu sloganlarımızla sonlandırdık.

İSTANBUL

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü”nde basın açıklamamızı, İstanbul’da saat: 16.00’da, Kadıköy Mustafa Kemal Heykel’i önünde gerçekleştirdik!

MYK ve Merkezi Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Safiye Arslan Yoldaş’ımızın açış konuşmasının ardından İstanbul Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Sema Yetgin Yoldaş’ımız basın açıklamamızı okudu. Yoldaşımız açıklamasında, Laik Cumhuriyet’in kazanımlarını bir bir budayan AKP’giller’in, karma eğitimi tamamen ortadan kaldırarak kız çocuklarımızı eğitimden tamamen uzaklaştırmayı amaçladığını ancak İkinci Kurtuluş Savaşçısı Kurtuluş Partili Kadınlar olarak korkusuzca, yılmadan mücadele ettiğimizi ve etmeye devam edeceğimizi haykırdı.

Eylemimizde “Mirabal Kardeşler Ölümsüzdür”, “Laiklik Kadının Özgürlüğüdür”, “Kadın-Erkek El Ele Kurtuluş Partisine”, “Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde” sloganlarımızı attık!

Eylemimizi sloganlarımız eşliğinde ve halkımızı örgütlü mücadeleye çağırarak sonlandırdık.

25.10.2023

Halkın Kurtuluş Partisi
Merkezi Kadın Çocuk Komitesi

Partimiz adına yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır:

Print Friendly, PDF & Email