KURTULUŞ PARTİLİ KADINLAR, EMPERYALİZME, ŞERİATA, KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI ALANLARDA EYLEMDEYDİ

 

KURTULUŞ PARTİLİ KADINLAR, EMPERYALİZME, ŞERİATA, KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI ALANLARDA EYLEMDEYDİ

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, İzmir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün de cefakar, direngen, başkaldıran kadınlarımızın yolunda yürüyerek, AB ve ABD emperyalizminin çıkarttığı kanlı savaşlara, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, işsizliğe, pahalılığa, zama, zulme, kadınların götürülmek istendiği Ortaçağ karanlığına karşı çıkmak ve Hugo Chavez’i anmak için, 8 Mart günü Konak Kemeraltı girişinde bir basın açıklaması yaptık.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili eylemimize; 5 Mart günü bedence aramızdan ayrılan, AB-D Emperyalistlerinin kabusu, Dünya Emekçi Halklarının umudu Hugo Chavez yoldaşı anarak başladık.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınla Günü ile ilgili basın açıklamamızı Kurtuluş Partili Kadınlar adına yapan arkadaşımız konuşmasında özetle; Bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü daha, kanlı savaşlarla, işsizlik, pahalılılık, zam ve zulümlerle ve Ortaçağ karanlığına doğru hızlı bir götürülüş ile karşıladığımızı, yine bu 8 Mart’ı bir yandan sömürülerine, vurgunlarına acımasızca devam eden ve “Dünya Kadınlar Günü” diyerek, 8 Mart’ın özünü, içini boşaltmak, böylece amacından saptırmak isteyen emperyalistler; diğer yanda ise Müslümanlık diyerek acımasızca kadını kullanan Ortaçağcı şeriat özlemcilerine karşı mücadele ederek karşıladığımızı, Tayyipgiler iktidarı boyunca kadın cinayetlerinde % 1400 rekor bir artış olduğunu, yine Tayyipgillerin 4+4+4 ile asıl niyetlerinin, ilk 4 yıldan sonra çocukları tarikatlara teslim edip daha sonra İmam-Hatiplere göndererek Ortaçağcı ideoloji ile küçük yaşlarda donatmak olduğunu, bundan da en çok kız çocuklarının olumsuz etkileneceğini, bir burjuva akım olan Feminizmin kadın sorununun salt kadın-erkek arasındaki cinsiyet farklılığından kaynaklandığını iddia ettiğini,  sorunun sınıfsal özünü gizlediğini, kadınların sömürüye karşı kininin ve mücadelesinin düzene yönelmesini engellediğini o yüzden de Feminizmin, kadınların kurtuluşunu sağlamayacağını, Ülkemizin en önemli siyasi sorunu olan Kürt Sorunu nedeniyle Kürt Kadının daha fazla sömürülmekte olduğunu, baskı gördüğünü Ancak tek başına Ulusal Kurtuluşun, Kürt kadının gerçek kurtuluşunu sağlayamayacağını, gerçek kurtuluşun, yerli yabancı Parababaları iktidarının alaşağı edilerek kurulacak demokratik Halk İktidarında mümkün olduğunu, kadın sorununun gerçek çözümünün, bir avuç sömürgenin elinden iktidar alındığında gerçekleşeceğini, Kadın Sorununun, sınıf sorunu olduğunu ve Kadının kurtuluşunun insanlığın kurtuluşunda olduğunu söyleyerek, Halkın Kurtuluş Partisi saflarında kadın-erkek herkesin örgütlenmesi ve mücadele etmesi için çağrıda bulunarak, konuşmasını bitirdi.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla 10 Mart Pazar günü bir etkinlik yapıldı. Etkinliğin adresi, Partimizin İl Örgütü oldu. Etkinliğimiz, 5            Mart günü bedence aramızdan ayrılan Venezuela Başkanı Kumandan Chavez Yoldaş’ı anarak başladı. Kadın komitesinden bir yoldaşımız, Chavez’in Latin Amerika’dan estirdiği rüzgarların er geç ülkemizi ve bütün dünyayı saracağını ve Fidel’in dediği gibi insanlığın mutlaka tek bir sosyalist aile olacağı günleri mücadelemizle getireceğimizi belirtti. Ardından Chavez Yoldaş, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg ve kadın devrimci önderler, 1. kurtuluş savaşında cephe ve cephe gerisinde kahramanca savaşan kadınlar ve tüm devrim şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu ve Liseli genç bir kadın yoldaşımızın, partimizin kadın sorununa sınıfsal bakışını ve kadının ilk ne zaman ve nasıl alta düştüğünü anlatmasıyla devam etti.

Bu sunumdan sonra Kadın Komitemizden başka bir arkadaşımız, Tefeci Bezirganlığın ideolojisi olan Şeriat konusunu kapsamlı bir şekilde anlattı.

Daha sonra Kültür-Sanat Komitemizin gündeme ilişkin hazırladığı sinevizyonu izledik. İki arkadaşımızın seslendirdiği şiirler katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Yine, tamamı liseli genç kadın yoldaşlarımızdan oluşan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Büyük coşku uyandıran ve heyecan yaratan bu gösteriden sonra etkinliğimiz sona erdi

Biz Kurtuluş Partili Kadınlar olarak; Başta İşçi Sınıfımızın, genelde tüm halkımızın, özelde tüm kadınlarımızın yaşadığı acıları ortadan kaldırmak için, yerli yabancı Parababalarının sömürü ve zulmüne dur demek için, insanları eşit kardeş, sömürüsüz yaşayacakları bir ülkenin vatandaşları haline getirmek için, kurtuluşumuz için biricik yolun örgütlenmekten geçtiğine ve Kadın sorununun kökten çözümünün de verilecek siyasi iktidar mücadelesiyle sağlanacağına ve bunun da tek yolunun Halkın Kurtuluş Partisi etrafından örgütlenmekten geçtiğine inanıyoruz. 10.03.2013

KADIN ERKEK EL ELE KURTULUŞ PARTİSİNE!

HER GÜN 8 MART, HER GÜN MÜCADELE!

8 MART KIZILDIR KIZIN KALACAK!

YAŞASIN DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!

 

 

 

                                          KURTULUŞ PARTİLİ KADINLAR/İzmir

    


 

 

 

Print Friendly, PDF & Email