KÜBA KOMÜNİST PARTİSİ MERKEZ KOMİTESİ’NE

KÜBA KOMÜNİST PARTİSİ MERKEZ KOMİTESİ’NE 

Halkların Kurtuluş Mücadelesinde Düşenler Ölümsüzdürler!

 Yoldaşlar;

Küba, Küba Komünist Partisi’nin kurucularından, Politbüro Üyesi, Devrimci Silahlı Kuvvetler Bakanı ve Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı Korgeneral Julio Casas Regueiro’yu yitirdi.

Acınız büyük, acımız büyük.

Ama biz devrimciler biliriz ki; İnsanlığın kurtuluş mücadelesinde düşenler sadece bedence aramızdan ayrılırlar. İnsanlığın kurtuluş mücadelesine tüm yaşamlarını adayanlar, insanlığın gönlünde ölümsüzleşirler. Bedence aramızdan ayrıldıklarında bile insanlığa yol göstermeye, ışık olmaya devam ederler.

Julio Casas Regueiro Yoldaş, 10 Mart 1952 yılındaki karşıdevrimci darbeden itibaren devrimci mücadeleye katılmıştır. 1957 yılında Fidel Yoldaş’ın önderliğindeki 26 Temmuz Hareketi ile temasa geçerek devrimci mücadelesini sürdürmüş, bu nedenle iki kez tutuklanmıştır. Mart 1958’de “Frank Pais” İkinci Doğu Cephesi kurulunca, Kumandanı Raul Castro’nun emrinde savaştı.  Devrimden sonra da önemli görevler yerine getirdi. Küba, 1978 yılında Etiyopya’ya enternasyonalist yardımda bulunduğunda, bu ülkede Askeri Misyon Başkan Vekilliği görevini yerine getirmiştir. Önemli başarılarından dolayı ulusal ve uluslararası birçok nişan ve şeref madalyaları almıştır. En önemlileri Domuzlar Körfezi Şeref Madalyası ve Küba Cumhuriyeti Kahramanlık Madalyası’dır.

Kübalı Yoldaşlar, Julio Casas Regueiro Yoldaş için “Partiye, Halkına, Devrime, Başkumandanı ve Genelkurmay Başkanı Raul Castro Ruz’a bağlılığıyla tanınmıştır.” demekteler. Ne mutlu ona…

Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın; “Görev yapmada vurmak da vardır, vurulmak da… Hepsi vız geldi ve de gelmelidir.” dediği ve gösterdiği gibi, vurmayı da vurulmayı da göze alarak atıldı mücadeleye. Yılmadı. Geri durmadı. Hep en önlerde yer aldı. Taviz vermedi uğruna yaşamını adadığı Sosyalizm mücadelesinden.

 Bütün insanlar insan olarak doğar, ancak insan olarak ölmezler. Bir kısmı kendi bencil çıkarları için, mal-mülk, şan-şöhret için insancıl değerlerden uzaklaşırlar. Sonuçta insanlıktan çıkmış, adeta hayvanlaşmış olarak ölürler. Bazıları da Julio Casas Regueiro Yoldaş gibi son nefeslerine kadar insanlığın kurtuluşu, insancıl değerlerin yüceltilmesi için mücadele ederler. Yani insan olarak geldikleri dünyadan insan olarak giderler sonsuzluğa.

İnsanlığın kurtuluş mücadelesinde düşenler ölümsüzdürler.

Bu nedenle, Julio Casas Regueiro Yoldaş ölümsüzdür!

Küba Halkının ve Dünya Halklarının kavgasında, yüreğinde sonsuza kadar yaşayacaktır!

Tüm gerçek devrimcilerin başı sağ olsun. 06 Eylül 2011

 Halkın Kurtuluş Partisi

Merkez Komitesi      

Print Friendly, PDF & Email