Korkusuz Kalemleri-Dilleri Susturamazsınız Buna Gücünüz Yetmez!

 

Korkusuz Kalemleri-Dilleri Susturamazsınız Buna Gücünüz Yetmez!

Yurtsever gazeteci Uğur Mumcu, bundan 21 yıl önce, 24 Ocak 1993 günü Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde arabasına konan bombanın patlatılmasıyla katledilmişti.  Aracına bombayı kimin-kimlerin yerleştirdiği, kimin emir verdiği veya bombanın düğmesine kimin bastığı bir türlü bulunamadı(!).  Oysa biz çok iyi biliyoruz ki; bu cinayet bir Kontrgerilla cinayetidir,  planlayan da uygulayan da Kontrgerilla’dır. Yani failler gün gibi ortadadır.

Onlar sandılar ki yurtseverler susar, sustururuz. Onlar sandılar ki, arabalarına konan bombalarla, kafalarına sıkılan kurşunlarla veya kaldıkları otelleri ateşe

vermekle laik, yurtsever, demokrat, devrimci aydınları, sanatçıları, gazetecileri öldürebilirler. Oysa yanıldılar, ne bağlamalar ateşte kül oldu ne de kalemler karların üzerinde kimsesiz kaldı. Diller Pir Sultan türkülerini daha yüksek sesle söylüyor artık, kalemler daha korkusuz yazıp, çiziyor. Katledilenler bugün sadece bedence aramızda değiller; düşünceleriyle inançlarıyla hâlâ yaşıyorlar.  Ethem’in dilindeki son türküdeydi Hasret Gültekin, Ahmet Atakan’ın son sözlerindeydi ateşte semaha duranlar,  Abdullah Cömert’in elindeki son dövizdeydi Uğur Mumcu…

Yurdun birçok yerinde gerçekleştirilen Uğur Mumcu’yu anma etkinliklerinin biri de İstanbul’da gerçekleştirildi. 24 Ocak akşamı saat 18:30’da Şişli Camii meydanında toplanan kitle,  Harbiye’deki Uğur Mumcu Anıtı’na meşaleler, pankart ve sloganlarla yürüdü. ADD, 68’liler Birliği Vakfı, Birleşik Kamu İş gibi kurumların da katıldığı yürüyüşte Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz de pankart ve sloganlarla yerimizi aldık.   “Hükümet İstifa” sloganının damgasını vurduğu yürüyüş boyunca sık sık “Her Yer Rüşvet Her Yer Yolsuzluk”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”,  “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Kahrolsun MİT-CIA-Kontrgerilla”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarını haykırdık.

Uğur Mumcu Anıtı önünde başta Uğur Mumcu olmak üzere Kontrgerilla’nın katlettiği laik, yurtsever bütün aydınlar ve Gezi İsyanı sırasında polisin katlettiği Gezi şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.  Yapılan basın açıklamasının ardından kitle dağıldı.

İstanbul’dan

Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email