Konya’da ulaşıma yapılan zam halkımıza ihanettir!

AKP’giller bir yandan halkımızı her biri bir din derebeyliği olan tarikat ve cemaatler eliyle Ortaçağ karanlığına sürükleyerek ruhlarını ve bedenlerini boğarken, diğer yandan zamlarla insanların yaşamlarını dar etmektedir.

AKP’giller düzeninde işsizlik, pahalılık, zam ve zulüm altında halkımız inim inim inlemektedir. 2023 yılına iğneden ipliğe her şeye yapılan zam yağmuru altında girdik. Artık saat başı yapılan zamlar bir balyoz gibi başımıza inmektedir. Halkımız zamla yatıp zamla kalkmaktadır. Halkımızın et, süt, yumurta gibi temel gıda maddelerine ulaşımı artık imkânsız hâle gelmiştir.

AKP’giller sonun başlangıcı seçim zaferinden sonra iyice pervasızlaştılar. Maliyetleri ve benzin zamlarını bahane ederek Konya’da toplu ulaşıma yüzde 90’a yakın zam yaptılar.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; “Konya Büyükşehir Belediyesi, maliyetlerin ve benzine yapılan zamların artışıyla birlikte toplu ulaşım ücretlerine yüzde 90’a yakın bir zam gerçekleştirdi. Öğrenci biletleri 2.50 liradan 4 liraya, tam bilet ücretleri ise 4.50 liradan 8.50 liraya yükseldi. AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi, 1 Ocak 2023 tarihinde de toplu ulaşımda zam yapmış ve öğrenci biletlerini 2.50 liradan, tam biletleri ise 4.50 liradan satışa sunmuştu.” (https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/akpli-belediyeden-toplu-tasima-ucretlerine-yuzde-90-zam-7730749/)

Haziran ayında “Açlık Sınırı” 10.373 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 33.788 TL’ye yükselmiş iken bu ulaşım zammıyla birlikte çalışanlara ve öğrencilere büyük bir maddi yük daha getirilmiştir.

“Asgari Ücret” adı verilen sefalet ücretinin daha çalışanların ellerine geçmeden eriyip gitmiştir. Oysa ulaşım hakkı temel bir insan hakkıdır ve ücretsiz olması gerekir. Bu nedenle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yapılan %90’lık zam açlık sınırının altında bir ücretle yaşam savaşı veren halkımıza yeni bir ihanettir.

Şair Ahmet Arif’in dediği gibi;

Bunlar,

Aşımıza ekmeğimize

Göz koyanlardır,

Tanı bunları,

Tanı da büyü…

Bizler biliyoruz ki; insan sonsuza kadar hayvan yerine konamaz. Halkımız da uyanacaktır ve elbet bu soyguncuların, vurguncuların ettikleri zulmün hesabını soracaktır. Hiç kimse sürgit halkımızı işsizlik ve pahalılık cehenneminde yaşamaya zorlayamaz. Elbet, günü gelecek, devran dönecek ve AKP’giller halkımıza hesap verecektir.

03.07.2023

HKP Konya İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email