Konya İl Örgütünde HKP Başkanlık Kurulu Üyesi Gürdal Çıngı Yoldaş’tan Söyleşi

 

HKP Başkanlık Kurulu Üyesi Gürdal Çıngı Yoldaş’tan Söyleşi

 

Türkiye Devrimi’nin Kıvılcımı, Yol Göstericisi: Hikmet Kıvılcımlı

11 Kasım 2012 Pazar günü Konya İl Örgütümüzde Partili yoldaşlarımızın, özellikle işçi arkadaşların yoğun katılımıyla, “Hikmet Kıvılcımlı ve Türkiye Devrim Tarihi” adlı bir konferans gerçekleştirdik.

Başkanlık Kurulu Üyemiz Gürdal ÇINGI Yoldaş’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans; Hikmet KIVILCIMLI nezdinde tüm Devrim Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Av. Ümit ERDOĞAN Yoldaş; Partimizin, Usta’mız Kıvılcımlı’nın “başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere” öğüdüne uyarak İşçi Sınıfı içerisinde yoğun çalışmalar yaptığını, işçiyi aydınlaştırdığını aydını işçileştirdiğini, bunun en güzel örneklerinden birinin bu konferans olduğunu ifade etti.

 Daha sonra ise sözü Gürdal ÇINGI Yoldaş aldı. G. Çıngı Yoldaş; “Konferansın ilk bakışta oldukça iddialı bir başlık taşıdığının, bir kişi ile bir ülkenin koca bir devrim tarihinin nasıl karşılaştırılacağının düşünülebileceğini, ancak bu başlığın süslü bir laf ile Kıvılcımlıyı büyütmek olmadığını, Usta’mız Hikmet KIVILCIMLI ile Türkiye Devrim Tarihi’nin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu” söyleyerek sözlerine başladı.

G. Çıngı Yoldaş, genel olarak, bir ülkenin işçi sınıfı mücadelesi tarihine o ülkenin Devrim Tarihi dendiğini, İşçi Sınıfı Partisine ise Komünist veya Sosyalist Parti dendiğini, İşçi Sınıfı mücadelesini yürütene ise Sosyalist veya Komünist dendiğini ifade etti. Ve Kıvılcımlı’nın yaşamından kesitler aktararak bu mücadeleyi anlattı.

Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın 1902 yılında Priştine de doğduğunu, daha çocuk yaşlarda I. Balkan Savaşı’yla birlikte emperyalizmin kanlı yüzüyle tanıştığını, tâ o günlerde emperyalizme bilenen kininin, emperyalizmin Anadolu’yu işgal etmesi ile birlikte daha da büyüdüğünü, bu nedenle de Ulusal Kurtuluş Savaşı’na elde silah katılarak, on yedi yaşında Köyceğiz Kuvayımilliye komutanı olduğunu dile getirdi. Çıngı Yoldaş sonrasında, sosyalizmle tanışan Usta’mızın doktor olmasına karşın, doktorluğun getirdiği tüm maddi olanakları elinin tersiyle iterek kendisini insanlığın kurtuluş davasına adadığını ve bu yolda yılmadan mücadele ettiğini söyledi.

Usta’mızın; “Görev başında ömür merdiveninin son basamaklarına geldik, kimsenin kara yahut mavi yahut yeşil, ela gözü için yaşamadık. Kimseden proletarya doğruluğu ve yoldaşlığı dışında hiç bir şey beklemedik. Kimsenin de bizden başka şey istemesine göz yummadık. Görev yapıyorduk muhallebi değil… Görev yapmada çok iyi biliyoruz; vurmakta vardır vurulmakta, hepsi vız gelir ve de gelmelidir.” sözlerini hatırlatarak, ömrünün 22,5 yılını zindanlarda geçirmesine karşın yılmadan kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğüne vurgu yapan Çıngı Yoldaş, Usta’mızın hayatından kesitler vererek, özellikle 1920 yılında kurulan gerçek TKP ve o döneme ilişkin mücadelelerden bahsetti.

Sözlerine Usta’mızın kurduğu Vatan Partisi’nden ve parti ile yürütülen mücadelelerden alıntılarla devam eden Çıngı Yoldaş; Demokrat Parti Dönemi Türkiyesi’nin içinde bulunduğu sıkıntıları ve günümüzle benzerliklerine dikkat çekerek, özellikle Usta’mızın Eyüp Konuşması sonrası yaşananları anlattı.

27 Mayıs Politik Devrimi ile kısıtlı da olsa özgürlükler ortamının bir sonucu olarak kurulan DİSK ile birlikte hız kazanan İşçi Sınıfı hareketlerinden örneklerle konuşmasına devam eden Çıngı Yoldaş; özellikle hareketimizin Usta’mızdan devraldığı bayrağı nasıl dalgalandırdığını ve İşçi Sınıfımıza kazandırdığımız sayısız İşgal-Grev ve Direnişlerden, zaferlerden bahsetti.

12 Eylül döneminde bile Bağımsız Makine-İş Sendikasıyla mücadeleye devam edişimizi, sonrasında Dokuma-İş ve Nakliyat-İş Sendikası’yla bu mücadelenin sürdürüldüğünü dile getiren Gürdal ÇINGI Yoldaş; Türkiye’de bugün gerçekten İşçi Sınıfı devrimcisi tek siyaset Partimizdir. Ve Türkiye’de devrimi gerçekleştirecek siyaset bizden başkası olamaz. Zaferle sonuçlandırdığımız mücadeleler ve öngördüğümüz siyaset net olarak bunu kanıtlamıştır, diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Verilen kısa bir aradan sonra yoldaşlarca hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından etkinliğimizi sonlandırdık.11.11.2012

 

Konya’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email