Kıvılcımlı Yaşıyor, HKP Savaşıyor

usta_anmasi_2015Kurtuluş Partisi olarak, 29 Kasım 2015 Pazar günü Türkiye Devrimi’nin teorik ve pratik Önderi Hikmet Kıvılcımlı’yı andık. Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmamıza katılım oldukça yoğundu.

Açılış konuşmasının ardından Parti’mizin tanıtıldığı sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Daha sonra Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut tarafından bir konuşma yapıldı. Konuşmasına Tahir Elçi’nin katledilmesini lanetleyerek başlayan Nurullah Ankut, “Elçi, Kürtler’in yüzde 90’ı bölünmek istemiyor dediği için, BOP’a karşı olduğu için katledildi. Tetikçinin kim olduğunun önemi yok. O kurşunu attıran AB-D Emperyalizmidir” dedi.

Nurullah Ankut_HKP_usta anması

MİT TIR’larıyla Suriye’deki cihatçılara silah taşınmasını açığa çıkaranlardan biri olan Can Dündar’ın tutuklanmasına da değinen Ankut, bu olayı uluslararası mahkemeye taşıyan tek partinin HKP olduğunu söyledi.

Tayyipgiller gerçek müslüman değil

Nurullah Ankut, Tayyipgiller’in kaçak sarayına atıfta bulunarak, Hz. Muhammed’in toprak bir evde oturduğunu, hurma lifinden bir yastık, bir hasır ve ibrik dışında bir şeye sahip olmadığını vurguladı.

Emek ile emekçi farkını anlatamadık

Konuşmasının devamında Türkiye soluna 50 yıldır emek ile emekçi arasındaki farkı bile anlatamadıklarını dile getiren Ankut, emeğin değer anlamına geldiğini, kristalize olmuş her değerin, her maddenin emek olduğunu, buna ise Parababalarının karşılığını vermeden sahip olduklarını belirtti. Ankut, “Sosyalistler, emeği değil onu üreten emekçiyi savunurlar. Yani emek platformu değil emekçi platformu olmalı” diye konuştu.

Kültür merkezi komünistleri

Aydemir Güler’in seçimden sonra “Aydınlık olan tek şey KP’nin oylarıdır” demesine dikkat çeken Nurullah Ankut, “Bizi de mi karanlık görüyor? Nasıl aydınlandın, söyle biz de aydınlanalım. Laf söylemiş olmak için içeriksiz, analizsiz konuşarak devrimci önder olunmaz” dedi. Yine aynı açıklamada Aydemir Güler’in “Türkiye nereye gidiyor sorusu saçmadır. Biz ne yapabiliriz diye sormak gerekir” dediğini belirten Ankut, “Türkiye nereye gidiyor diye bakmadan, düşmanın mevzisini analiz edip ona göre strateji belirlemeden yani bu soruyu sormadan hangi pratik devrimciliği yapabilirsin? Ben bunlara kültür merkezi komünisti diyorum” dedi.

Rusya uçağının düşürülmesi Tayyipgiller’in ölümcül hatası oldu

Rusya uçağının düşürülmesine de değinen Nurullah Ankut, “Sadece Rus devleti değil, Rus halkı da artık Türkiye’ye düşmandır. Rusya ve Putin çok kindar, bu olayın intikamını mutlaka alacaktır. Bu olay AKP’nin kendi insiyatifi olamaz AB-D’nin emriyle gerçekleştirilmiştir. Rusya hemen PYD, PKK ve YPG’yi füzelerle donattı, bırakın Amerika’nın peşini benim safıma geçin mesajı veriyor. PKK ve PYD de kararsız, şimdilik iki tarafı da idare ediyor” diye konuştu.

Ankut konuşmasını, “Türkiye’deki en güçlü sol hareket olmamıza rağmen Kıvılcımlı’dan beri bizi susuş suikastiyle engellemek istiyorlar. İki cephe savaşıyor şu an; emperyalizm ve antiemperyalizm cepheleri. Sağlı sollu emperyalizm cephesi bizi engellemek istiyor. Bir parça kırdık ama tümüyle yıkacağız bu ablukayı. Nasıl ki insanlığı çıkmazlardan, önce ilkel sosyalizm sonra Sovyetler Birliği ile modern sosyalizm kurtardıysa şimdi de görev biz gerçek sosyalistlerin omuzlarında. Türk ve Kürt Halklarının gerçek dostu sadece biziz. Halkız, haklıyız, yeneceğiz” diye sonlandırdı. Ardından sosyal medyadan gelen şiir okuması yönündeki istekleri Aşık İhsani’nin “Yakındır” şiirini coşkulu bir şekilde okuyarak cevapladı.

Genel Başkan’ımızdan sonra sözü DİSK Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu aldı. Küçükosmanoğlu, Nakliyat İş’in şu an devam eden üç işçi direnişine önderlik ettiğini ve devrimci önderlerden aldıkları işçi sınıfı mücadelesi bayrağını sonuna kadar dalgalandıracaklarını ifade etti.

Direnişte olan Santa Farma emekçileri adına söz alan Dursun Kütük, haklı mücadelelerinde yer alan tüm emek dostlarına teşekkür ederken bu direnişi sonuna kadar götüreceklerini söyledi.

Etkinlik daha sonra Kıvılcımlı Usta’nın hayatı ve mücadelesini anlatan bir konuşma ile devam etti.

Ardından gençlik adına yapılan konuşmada gençliğin devrimci mücadelesinden bahsedildi.

Etkinliğimiz Kurtuluş Partisi Gençliği tarafından hazırlanan müzik dinletisiyle son buldu. 29.11.2015

                                                                                                                   Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email