Kıdem Tazminatı Hakkımız Gasp Edilemez!

 

Kıdem Tazminatı Hakkımız Gasp Edilemez!

 

Halkın Kurtuluş Partisi Gebze İlçe Örgütü İşçi Sınıfımızın uzun mücadeleler sonucu bedel ödeyerek elde ettiği Kıdem Tazminatı hakkına yapılan saldırılara karşı, 1 Aralık 2013 saat 14.00’da Çarşıbaşı’nda toplanıp sloganlarla yürüyüşün ardından Gebze Tarihi Çeşme önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından sloganlarla eylemimiz sonlandırıldı.(Basın Açıklamamız aşağıdadır.)

 

Gebze’den Kurtuluş Partililer

 

 

Kıdem Tazminatı Hakkımız Gasp Edilemez!

Tayyipgiller şimdi de “Ulusal İstihdam Stratejisi” dedikleri, aslında “İşçi Sınıfımızı Köleleştirme Stratejisi’nin bir parçası olarak İşçi Sınıfımızın uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği Kıdem Tazminatını gasp etmenin telaşına ve çabasına girmiş durumda. Üstelik “kıdem tazminatınızı güvenceye alıyoruz” diyerek Halkımızı ve İşçi Sınıfımızı kandırmaktadırlar.

İşçi Sınıfımız açısından felaket demek olan Kıdem Tazminatının kaldırılması, Parababaları açısından bayramdır. 12 Eylül Faşizmiyle özdeşleşen “Şimdiye kadar işçiler güldü, şimdi gülme sırası bizde” anlayışının finalidir. İşçi Sınıfının tepkisinden çekinen 12 Eylül Faşizmi bile, bu yasaları çıkartmaya cesaret edememişti.

Kamuoyunun tepkisinden çekinen Tayyipgiller’in bu yasa tasarısı ile ilgili söyledikleri her geçen gün değişse de onların bu çabaları ve çalışmaları sonuç verirse özünde İşçi Sınıfımızın kaybı büyük olacaktır, İşçi Sınıfımız için bu bir yıkım, bir felaket olacaktır, şimdi de bu felaketlerin neler olacağına bakalım:

* İşten atılanlara tazminat ödenmesine ilişkin hüküm ortadan kalkıyor. Bundan sonra Parababaları, kaşının üstünde gözün var diyerek bir işçiyi işten çıkarabilecek. Tayyipgiller’in bu çalışması ve çabası yaşama geçerse işçimizin güvencesi demek olan Kıdem Tazminatı, Parababaları tarafından gasp edilecek.

* 15 yıl sigortalı çalışmayan işçi kıdem tazminatını alamayacak. 15 yılın sonunda da, Kıdem Tazminatı fonunda biriken paranın ancak bir kısmını alabilecek. İşçinin kıdem alacağı üçte bir ile üçte iki oranında budanacak.

* İşçi Sınıfımız asıl büyük hak kaybına ise kesinti oranında uğrayacak. Halen her bir yıla 30 günlük kıdem hakkı elde eden işçiler yeni sistemde 30 gün yerine 11 ila 22 gün kıdem alabilecekler. İşçi Sınıfımızın mücadelesi sonucu Kıdem Tazminatı hakkı ilk olarak 1938 yılında kazanılmıştır. 3008 sayılı iş kanununun yürürlüğe girmesiyle elde edilen Kıdem Tazminatı hakkı ilk olarak beş yılı aşan süreden sonra her yıl için 15 günlük ücret tutarı şeklinde düzenlemişti. 1975’te de 30 günlük süre ve 1 yıl çalışmanın sonunda kıdem tazminatına hak kazandıran yasa yürürlüğe girdi. 12 Eylül Faşizmi bile bu hakkı ortadan kaldırmadı. ParababalarınınTayyipgiller’i, şartların olgunlaştığını düşünerek saldırıya geçti.

* İşverenin yükümlülüğündeki prim tutarları için kamu garantisi olmayacak. Parababalarının ödemediği ya da eksik ödediği primler için işçi dava etmek istese, muhatabı kim olacak? Kıdem tazminatını veren Fon, fakat işveren fona para yatırmayınca işçinin kıdemini kim ödeyecek? Kime dava açacak, muhatabı kim olacak?

Yani işçinin bu alacağını tahsil etmek için yasal yollara başvurması ve bu başvurudan bir sonuç alması dahi zor görünüyor.

* Tayyipgiller yalanın en büyüğünü, TOKİ’den ev alırken Kıdem Tazminatını alabileceksiniz, diyerek söylüyor. Üçte bir-üçte iki oranında düşürülen yani kuşa çevrilen ya da işverenlerin fona para ödemeyişiyle hiç alınamayacak olan kıdem tazminatıyla mı TOKİ’den ev alınacak?

Tayyipgiller yemek yer su içer gibi yalan söyler. Yalan söylemek onlar için sıradan bir günlük iş olmuştur artık.

İşçinin güvencesi ve emeklilik sonrası az da olsa rahat yaşamanın garantisi demek olan Kıdem Tazminatına göz dikilmesi; yerli yabancı Parababalarının, IMF’nin, Dünya Bankası’nın, İşçi Sınıfı ve halk düşmanı Tayyipgiller’in ortaklaşa saldırısıdır.

İşçi Sınıfının örgütlenmesinin önünü açan Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasaları, 27 Mayıs Politik Devrimi’nin İşçi Sınıfımıza bir armağanıdır. Parababaları, İşçi Sınıfımızın örgütlenmesine engel olmak için bu yasaları kaldırmak istedi. İşçi Sınıfımız Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’yle püskürttü bu saldırıyı.

Bugün de İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halkımız, Parababalarının ve Tayyipgiller İktidarının kıdem tazminatımızı gasp etmesine karşı verilen mücadeleyi büyütecek.

Bu saldırıyı da püskürteceğiz!

Yıllarca verilen mücadelelerle, insanlığın kurtuluşu uğrunda ödenen bedellerle, direnişlerle, grevlerle, işgallerle mayalandı İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halklarımız. Büyük Gezi İsyanı’mız bu mayanın tuttuğunun göstergesidir. Gezi Direnişi’yle, ülkemizi Ortaçağın karanlık dehlizlerine hapsetmek isteyen Ortaçağcı Tayyipgiller’e karşı, halkımız gücünü göstermiş ve insanlık düşmanı Tayyipgiller’in cephesini dağıtmıştır.

Halklarımız ve İşçi Sınıfımız, “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense, ölmek daha iyidir” ve “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez!” diyerek mücadele yürüten Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenecek ve Demokratik Halk İktidarını kuracaktır. Tayyipgiller’in halk düşmanı saldırılarının hesabı er geç sorulacaktır.

 

Kıdem Hakkımız Gasp Edilemez!

AKP Elini Tazminatımdan Çek!

Ölmek Var Dönmek Yok! Tazminatı Vermek Yok!

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

Gün Gelecek Devran Dönece Tayipgiller Halka Hesap Verecek!

Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi!

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Gebze İlçe Örgütü

Print Friendly, PDF & Email