Karşıyaka’da Polis Ablukasına Rağmen HAYIR Eylemi!

16 Nisan’da yapılan referandumda AKP’gillerin bütün dünyanın gözü önünde oy hırsızlığı yapmasının ardından ülke genelinde süren protestolardan biri de bugün  (20 Nisan) Karşıyaka’daydı. Saat 19’da Karşıyaka İZBAN önünde, ellerimizde üzerinde Mustafa Kemal’in kalpaklı portresi ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözü bulunan pankart ve bayraklarla toplandık. Onlarca çevik kuvvet ve  sivil polisi alanı sarmıştı. Halkımızın tepkisinden korkan AKP’gillerin polisleri insanları terörize edip korkutarak eyleme katılımı engellemeye çalıştılar. Önce yürüyüş yapmaya izin vermeyeceklerini söyleyerek çarşının girişine barikat kurdular. Sonra açılan “Yenildin Tayyip! Hayır Kazandı!” yazılı ozalitin kaldırılmasını istediler. Üzerinde hakaret içeren ifade olduğunu iddia ederek ozalitin kapatılması için baskı yaptılar. Ancak HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, HKP İl yöneticileri ve sloganları hiç susmayan arkadaşlarımızın kararlı tavırlarıyla karşılaşan polisler geri adım atmak zorunda kaldı. Polisin bu hukuksuz ve halkı korkutma amaçlı tavrına, hatta etrafta eylemi izleyen insanları dağıtmaya çalışmasına rağmen çevreden izleyip destek veren, sloganlarımıza katılan, aramıza katılıp ellerimizdeki dövizleri alıp taşıyan halkımızın duruşu da polisin geri adım atmasında bir diğer etkendi. Tartışmalar sonunda polisin geri çekilmesiyle eylem kaldığı yerden devam etti.

“Her yer Hayır Her  yer Direniş”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Hırsızlar Halka Hesap Verecek”, “Hayır Bitmedi Daha Yeni Başlıyor”, sloganları atılan eylemde Av. Tacettin Çolak basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamasında “Yakın geçmişte bir referandum sürecinden geçtik. Normal demokrasilerde kişilerin serbest ve gizli oy, tek oy hakkı vardır. Fakat bizdeki ileri demokraside herkesin gizli, tek oy hakkı daha ileriye götürüldü toplu oya, koli halinde oylara dönüştü. Referandum sürecine gelirken anayasada yapılmak istenen değişikliklerin TBMM’deki oylamaları sırasında da açıkça anayasal suç işlenmişti. Oradaki anayasaya aykırılık bir kenarda ama 16 Nisan’daki referandumda da her şey artık ayan beyan ortaya çıktı. Mühürlü oy bir seçimin garantisidir. Ya da başka bir ifadeyle sandığa mühürlü oy girerse ancak o seçim kurallarına uygun yapılmış olur. Fakat bizim yüksek yargıçlarımızdan oluşan YSK’nın oylamalar başlar başlamaz bir karar da değil, sitesinde yapmış olduğu bir duyuruyla seçime hile karıştırılmış oldu. Teknolojik devrimin getirmiş olduğu olanaklarla dünya alem gördü ki topluca oyların Evetler basılarak sandığa atıldığı video kayıtlarıyla paylaşılmıştır. Yine ellerinde uzun namlulu silahlarla oy verme bölgelerinde bulunan insanlar da paylaşılmıştır.” diyen Çolak ortada eşit, adil ve hakkaniyetli bir referandum olmadığını belirtti. Bütün bunlara rağmen sandıktan çıkan Hayırların Evetlerin önünde olduğunu söyleyen Çolak “Dolayısıyla Hayır kazanmıştır 16 Nisan’da” dedi.

HKP tarafından seçimde yapılan usulsüzlüklerle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğunu ve ayrıca YSK üyeleri ve başkanı hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlatan Çolak “Biz Hayır’ımıza sahip çıkıyoruz. Yasadışı hiçbir eylemimiz yoktur. Dolayısıyla Hayır’ımıza her zaman sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu konuda İzmir halkının %68’i geçen oranda Hayır vermesi de aynı zamanda bizim gururumuzdur. İzmir halkına helal olsun. Türkiye’nin dört bir yanında Hayır’ına sahip çıkan milyonları da selamlıyorum.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından eylem “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganıyla, eylemlerin devam edeceği belirtilerek sonlandırıldı.

HKP İzmir İl Örgütü

 

Print Friendly, PDF & Email