Kamu değerlerinin peşkeşine dur diyeceğiz!

liman-pasta-olarak-sunulduPeşkeşçilerin peşini bırakmayacağız!

Temeli 1880’lerin başında atılan ve Milli Mücadele döneminde önemli bir işlev gören İnebolu Limanı ve 1973’te faaliyete geçen Hopa Termik Santrali tarihsel-ulusal değerlerimizdir. Limanın temeli 1882’de atılmıştır. Liman, Milli Mücadele yıllarında silah ve cephanenin Anadolu’ya giriş kapısı oldu. Böylesine önemli bir liman ihale yoluyla peşkeş çekiliyor.

Santralde ise enerji üretimine 1973 yılında başladı. Fuel Oil kullanılarak elektrik üretimi yapılan santralin varlıkları ihaleyi kazanan firmaya geçecek.

Özelleştirme ihalesi yapılacak varlıklardan biri de Mardin Mazıdağ’da bulunan iki parsel arazi. Birbirine bitişik iki parselin büyüklüğü 950 bin metrekare. Söz konusu arazinin hemen bitişiğinde ise Mazıdağ fosfat tesisleri bulunuyor.

Aynı ihale paketi kapsamında satışı yapılan bir diğer varlık ise İstanbul Ortaköy’de bulunan bir arsa.  964 metrekarelik arsa denize yürüme mesafesinde.

  1. Köprü ile daha da değerlenmiş bir bölge olan İstanbul Eyüp ilçesine bağlı Göktürk’deki bir arsa da ihale paketinde. Arsanın büyüklüğü 6 dönüm.

Kamunun ve halkın bu tarihsel ve ekonomik değerleri, karşılığının ve potansiyel kârının çok altında, 76 milyon TL’ye, “milletin a…na koyacağız” diyen Mehmet Cengiz’in Eti Bakır’ına peşkeş çekiliyor. (Mehmet Cengiz’in bu sözüne yaptığımız suç duyurusunda ne yazık ki AKP yargısı takipsizlik kararı vermişti).

Tüm bu kamu mallarını-değerlerini neredeyse ederinin binde birine peşkeş çekenler ve peşkeşi alanlar, bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep oldukları ve böylece irtikap suçunu, nüfuz ticareti suçunu işlediklerinden; ve bu oranda kamu zararını bilerek gerçekleştirenler açısından ise görevi kötüye kullanma suçu oluştuğundan, Ahmet AKSU (Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili) , Osman İLTER (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), Sami ÖLMEZTOPRAK(Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), M.Şükrü DOĞAN (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), İ. Halil KIRŞAN (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), Mehmet CENGİZ (Cengiz İnşaat A.Ş’ye bağlı Eti Bakır A.Ş Sahibi/ Başkanı) ve ortakları haklarında SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTUK.

Bir hafta içinde, memur suçları savcılığından Mehmet Cengiz hakkında “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” ve özelleştirme memurları hakkında da “İşleme Koymama” kararı çıktı. Bu sürat bu kez bizleri de şaşırttı!

Bu savcılık, Cumhuriyetin değil, AKP’nin savcılığıydı belli ki. Ve “milletin, milli değerlerin a…na koyan”lar AKP’li olunca, savcılık da bu tecavüze ses çıkarmıyordu. Yazık..!

Hadi özelleştirme memurlarını anında kolladınız. Memur suçları savcılığı olarak memur olmayan Mehmet Cengiz hakkında nasıl karar verebildiniz?

Kollayacağız derken yetkinizi aşmadınız mı?

Açıkça görüleceği üzere, Savcılığın bu kararı bir görev suçu kapsamındadır aynı zamanda.

Ancak biz, Kuvayi Milliye değerlerimizin, Kamu mallarımızın böylesine peşkeş çekilmesine, vurgun edilmesine sessiz kalmayacağız, göz yummayacağız!

HKP avukatları olarak, Savcılığın her iki kararına da itiraz ettik ve “işleme koymama kararı”na karşı Danıştay nezdinde dava açtık.

Hırsızlar İmparatorluğu’ndan hesap soracağız! Davamız Halkın Davasıdır! 15.02.2016

Kurtuluş Partili Hukukçular

Print Friendly, PDF & Email