Kalpaksız Kuvvacı, Yurtsever, Laik, Antiemperyalist Gazeteci Uğur Mumcu’yu andık!

Bugün Kalpaksız Kuvvacı, Yurtsever, Laik, Antiemperyalist Gazeteci Uğur Mumcu’nun katledilişinin 30. yıldönümü. Uğur Mumcu, Kontrgerilla tarafından 24 Ocak 1993 günü Ankara’da Karlı Sokak’ta evinin önünde arabasına konan bombanın patlatılmasıyla katledilmişti.

Kontrgerillacı alçaklar, Uğur Mumcu’yu öldürürsek unuttururuz sandılar ama yanıldılar. Uğur Mumcu’yu Yurtseverler, Laikler, Antiemperyalistler, Demokratlar ve Devrimciler unutmadı, unutturmadı.

Kontrgerilla’nın bu katliamını lanetlemek, Uğur Mumcu’yu anmak için 24 Ocak Salı günü saat 12.15’te Uğur Mumcu’nun katledildiği yerde toplandık. ADD, ÇYDD gibi kurumların da katıldığı eylemde biz de Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın Önderi Mustafa Kemal’in kalpaklı resminin bulunduğu ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yazılı olduğu dövizlerimizle alanda yerimizi aldık.

Uğur Mumcu Anıtı önünde, başta Uğur Mumcu olmak üzere Kontrgerilla’nın katlettiği Laik, Yurtsever bütün aydınlar ve devrimciler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından Uğur Mumcu Anıtı’na karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı. Yapılan basın açıklamasında Uğur Mumcu’ların ölmeyeceği vurgulandı.

Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutturmayacağız.

24 Ocak 2023

HKP Ankara İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email