Kahraman Gerilla Che Guevara’yı İzmir’de Andık.

Kahraman Gerilla Che Guevara’yı İzmir’de Andık.

Halk Kurtuluşçu Liseliler olarak, kahraman gerilla Che Guevara’nın bedence aramızdan ayrılışının 44. yıldönümünde alanlardaydık. Karşıyaka Metro önünde toplandıktan sonra slogan atarak yürüyüşe geçtik. Halkın Kurtuluş Partisi Karşıyaka ilçe örgütü binasına asılı Che Guevara afişi önünde saygı duruşuna durduk. İş Bankası’nın önünde basın açıklaması yaptık. Yoldaşlarımız Che’nin Fidel’e ve çocuklarına yazdığı mektupları okudu. Ardından bir yoldaşımız Che’nin bedence aramızdan ayrıldığını, bizim bu davanın devamcısı olduğumuzu anlatan şiirini okudu. Anma halkımızın, özellikle gençliğin dikkatini çekti.

Tüm dünyada sosyalizmin simgelerinden biri haline gelen Ernesto Che Guevera 14 Haziran çarşamba günü Arjantin topraklarında doğdu. Che, üniversitede tıp eğitimi aldığı süre içinde bazı gezilere çıktı ve bu geziler sayesinde Fidel’in kardeşi Raul ile tanıştı. Latin Amerika’daki sömürülen halkları görüp Marksist düşünceler hakkında bilgi sahibi olunca kendisi için de en uygun yolun devrim, sosyalizm yolu olduğuna karar verdi. Fidel Castro ile tanıştıktan sonra Küba devrimcileri safında yerini aldı. Devrim yolunda hareket eden gemide tek Kübalı olmayan devrimci Che idi. Gemi karaya çıkar çıkmaz saldırıya uğradı ve hayatta kalan son devrimcilerin dağa kaçmasıyla gerilla savaşı başlamış oldu. Che Guevera’nın cesur, zeki ve atak devrimciliği önderliğinde Küba devrimi gerçekleşti. Küba Halkı Che’yi doğuştan Kübalı ilan etti.

Dünyanın ezilen halklarının devrimci mücadelesinden yana saf tutan Ernesto Che Guevara enternasyonal mücadelenin en güzel örneğini göstererek Bolivya topraklarında 9 Ekim 1967 tarihinde ölümsüzleşti. Ernesto Che Guevara içerisinde yer aldığı devrimci mücadele ve ortaya çıkarttığı değerler sayesinde sadece mücadele yürüttüğü alanlarda değil, tüm dünyada ezilen emekçi halkların dikkatini çekmiş bir devrimcidir. Che elbette sadece ezilen halkların değil emperyalist dünya gericiliğinin de dikkatlerini üzerine çeken enternasyonal bir devrimcidir. Emperyalist dünya gericiliği tüm dünyada örnek olan Ernesto Che Guevara’nın etkisini azaltmak ve sonrasında içini boşaltarak “O bir maceraperestti” propagandasını yaparak Che Guevara’ya saldırmaktadır.

Che sembolü emperyalistlerce kullanılmakta ve esasta da ezilen hakların bu değere yabancılaşması beklenmektedir. Emperyalist güçler Che sembolü üzerinden devrim, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine saldırmakta kendi gerici egemenliğinin yıkılmazlığını propaganda ederek kafaları karıştırmak istemektedir.

Bu noktada biz gençler Che Guevara’nın da parçası olduğu, halkın kurtuluş mücadelesi tarihinin yarattığı zengin devrimci mirası sahiplenmeli, ideolojik saldırıları göğüsleyebilmeliyiz. Che için yöneltilen suçlamalar bir kez daha göstermektedir ki ezen ve ezilenler için ortak doğrulardan bahsetmek mümkün değildir. Bir diktatör, hayalci ve katil olduğu propagandası dünyada sınıf çelişkilerini saklamak isteyen asalak sürüsünün korku dolu saldırısından başka bir şey değildir. Dünyada sınıf çelişkileri var olduğu sürece Che’nin mücadelesinden saf tutacaklar elbette ki olacaktır. Che emperyalizme ve dünya gericiliğine karşı savaşmış yiğit bir devrimcidir. Dünyadaki genç devrimcilerin Che’ye karşı duyduğu yakınlık bundandır, Emperyalizmin ve dünya gericiliğinin duyduğu nefret ve korku da aslında bundandır.

Devrimci değerlere ve simgelere süratle saldıran Emperyalistler halk gençliğini kültürel anlamda kuşatarak teslim almaya çalışmaktadır. Dün olduğu gibi bugünde onların gerici propagandasına karşı Che’yi ve mücadelesi sahiplenmekten geri durmayacağız. Devrimi önderlerden öğrenmek, kesinlikle onlara tapmak değildir. Emperyalizm, devrimci önderleri yok ettikten sonra da onların daha büyük bir güçle yaşamasına ve emperyalizme karşı birer bayrak olmasına tahammül edemez. Emperyalistlerin tüm çabalarına rağmen Che gibi genç devrimcilere ışık tutan kahramanlar olduğu sürüce biz gençler sosyalizm bayrağını devamlı olarak dinamik genç beyinlerde yaşatmaya çalışacağız. 9 Ekim 2011

Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm

 

                                               İzmir’den Halk Kurtuluşçu Liseliler

 


Print Friendly, PDF & Email