Kaçak Saraylı Reis’in Diplomasızlığını Anayasa Mahkemesine taşıdık!

Partimiz, masayı devirecek olan Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasızlığını, dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı makamını gasp etmekte olduğunu ve attığı bütün imzaların yok hükmünde, çöp hükmünde olduğu gerçekliğini gündemde tutmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi Partimiz, Kaçak Saraylı Reis’in diplomasıyla ilgili olarak birçok kuruma başvuru yapmıştı. Ancak bugüne kadar Kaçak Saraylı Reis’in diplomasının olmadığını hiçbir kurum açıkça dile getirme cesareti gösteremedi. En son İstanbul Büyükşehir Belediyesine yaptığımız başvuruyu ise İBB, Tayyip’in diplomasıyla ilgili bilginin “kişisel veri” olduğunu belirterek işi geçiştirmişti. Bunun üzerine Partimiz, masayı devirecek olan “Diploma Nerede?” sorusunu Anayasa Mahkemesine taşıdı.

***

MYK Üyemiz Av. Pınar Akbina, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Değerli Halkımız;

Halkın Kurtuluş Partisi, Meclisteki “Üretilmiş Muhalefet”in soramadığı, daha doğrusu sormadığı ve masayı devirecek asıl soru olan “Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması nerede?” sorusunu sormaya devam ediyor.

18 Mayıs 2021’de İstanbul Büyükşehir Belediyesine Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının tüm kamuoyuyla paylaşılması için bir başvuruda bulunmuştuk. Ancak İBB bu başvurumuza “Bu konun kişisel veri kapsamındadır ve şahsın izniyle paylaşılabilir” şeklinde bir cevap vermişti.

Bunun üzerine ikinci bir başvuruyla Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015-2016 Marmara Üniversitesinin mezuniyet töreninde diplomasının tüm kamuoyuyla paylaşılması için söylediği sözleri ekleyerek yeniden bir başvuru yaptık.

Ancak bu başvuruya da olumsuz yanıt geldi. Bunun üzerine Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna başvuru yaparak itiraz ettik. Ancak oradan da ret gelmesi üzerine Ankara 7’nci İdare Mahkemesine dava açmıştık. Bu davaya da olumsuz yanıt gelmesi nedeniyle bu konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdık.

Anayasa Mahkemesine hukuk devletinin etkili başvuru hakkının dilekçe ve bilgi edinme hakkının ihlalleri gerekçesiyle bir başvuru yaptık.

Çünkü Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması asla kişisel bir veri olamaz ve onun iznine bağlı kalamaz.

***

Halkın Kurtuluş Partisi olarak Diplomasız’ın ensesinde olmaya, RTE’nin meşru, yasal bir Cumhurbaşkanı olmadığını anlatmaya ve bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz.

1 Ocak 2024

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email