İzmir Karşıyaka Belediyesi Taşeronu, Nakliyat – İş Üyesi Altaş İşçileri Belediye Binasını İşgal Etti

karşıyak işgaliiaİzmir’in Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı taşeron firma Altaş işyerinde çalışan işçilerin Nakliyat-İş sendikasında örgütlenmelerinin ardından, belediye başkanı ve taşeron firma işvereni örgütlenmeyi engellemek için işçilere baskı uygulayarak e-devlet şifrelerini istemiş ve sendika üyesi 3 işçiyi de işten çıkarmıştı.

24 Mart Salı günü saat 11.00’da Karşıyaka Belediyesi önünde Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı. İşçilerin sendikalı olma haklarını ellerinden alanın CHP’li bir belediye olduğunu söyleyen Kücükosmanoğlu, programında taşerona karşı olduğu belirtilen bir partinin belediye başkanının işçi düşmanlığı yapmasına vurgu yaptı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu, kimsenin böyle bir anayasal hakkı işçilerin elinden alamayacağını vurgulayarak atılan işçiler geri alınana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

karşıyaka işgaliAçıklamanın ardından sendika yöneticileri ve işçiler belediye binasına girerek işgal etti. Belediye başkanın gelerek işten atılan işçiler geri alınana kadar direnişi sürdürmekte kararlı olduklarını söyleyen işçilerin belediye binası içinde bekleyişleri akşam saatlerine kadar sürdü.

Sendika yöneticilerinin Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’la yaptıkları görüşmelerin ardından işten atılan işçilerin geri alınması talepleri kabul edilerek Altaş işçilerinin Nakliyat – İş sendikasında örgütlenmelerinin engellenmesine yönelik çalışmaların kesileceği, işçilerin sendikalı olma haklarına saygı gösterileceği sözünün alınmasının ardından işgal eylemi “İnadına Sendika, İnadına Disk”, “İşgal Grev Direniş Yaşasın Nakliyat – İş”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganlarıyla sonlandırıldı.karşşıyişkarşıyakaişgal

Print Friendly, PDF & Email