İzmir Gaziemir Polisinin Hesabı Tutmadı Partimize Hukuksuz Bir Şekilde Yazdıkları Para Cezasını İptal Ettirdik

HKP_afiş_izmirHKP olarak, 1 Kasım Erken Seçimi’ne 85 seçim çevresinde 550 Milletvekili adayımızla katılmıştık. Seçim sürecinde binbir türlü eşitsiz koşulda diğer partilerle yarıştık. Tamamen kendi olanaklarımızla yarattığımız seçim materyallerimizle Emekçi Halkımıza sesimizi duyurmaya çalıştık.

Bu arada, ülkenin değişik yerlerinde polisin, zabıtanın türlü engelleriyle karşılaştık. Gece yarılarında pankartlarımızın ipleri kesildi, indirildi. Afişlerimizin üstü kapatıldı. Seçim çalışması yapan yoldaşlarımız gözaltına alındı. Para cezaları kesildi.

Bunlardan bir tanesi de Gaziemir polisi tarafından İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayımız Av. Tacettin Çolak’a yazılan para cezası idi. Altında Gaziemir Kaymakamı’nın imzasının bulunduğu bu para cezası tamamen keyfi ve Partimizi yıldırmaya yönelik yasadışı bir işlemdi.

Adamlar tutukları tutanakta; pankartın Büyükşehir Belediyesi tarafından pankart asmak için yaptırılan direklere asıldığını ve kimin yaptığının tespit edilemediğini yazdıkları halde, milletvekili adayımızın gıyabından ceza yazmışlardı.

Neymiş? Pankart Gaziemir İlçe Seçim Kurulu’nun kararlaştırdığı yerlerin dışına asılmış…

Oysa İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı iddia edilen karar da partimize tebliğ edilmemişti. Velhasıl ortada partimizin seçim faaliyetlerinin engellenmesine yönelik bir hukuksuz işlem vardı. Hatta bu durum polislerin görevlerinin kötüye kullandıklarının açık kanıtı idi.

Tabii bu açık yasadışı işleme karşı adayımız Tacettin Çolak; hem İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusundan bulundu hem de para cezasının ortadan kaldırılması için İzmir Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti.

Suç Duyurusu hakkında Savcılık tarafından jet hızı ile takipsizlik kararı verildi.

Para cezasına itirazı inceleyen İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği 19/11/2015 tarihli kararı ile; “sözkonusu pankartın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yaptırılan afiş ve pankart asılacak alan olarak belirlenmiş iki direk arasına asıldığı, idari yaptırım kararına dayanak olarak gösterilen İzmir Gaziemir İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 02/10/2015 tarih ve 2015/11 sayılı kararının Halkın Kurtuluş Partisine tebliğ edildiğine dair herhangi bir tebligat evrakının gönderilmediği, sözkonusu eylemin 5326 sayılı Kanun’un 42. Maddesi kapsamında da bulunmadığı” gerekçeleriyle Gaziemir Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kararını ortadan kaldırdı.

Oldukça güçlü gerekçelerle verilen bu karar, benzer uygulamalara emsal teşkil edecek niteliktedir.

Böylece Gaziemir Polisinin keyfi ve yasadışı işlemi karşısında partimiz hukuksal bir zafer kazanmış oldu.

HKP / İzmir

Print Friendly, PDF & Email