İZMİR’DE ŞANLI GEZİ İSYANIMIZIN YILDÖNÜMÜNDE AKP DİKTATÖRLÜĞÜ SÜRÜYOR

İZMİR’DE ŞANLI GEZİ İSYANIMIZIN YILDÖNÜMÜNDE AKP DİKTATÖRLÜĞÜ SÜRÜYOR

Gezi İsyanımızın üzerinden geçen 1 yılda AKP hükümetinin diktatörlüğü ve polis terörü sınır tanımadan devam ediyor.

30 Mayıs Cuma günü HKP İzmir İl Örgütü olarak Konak YKM önünde toplanarak Konak Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdik. Daha yürüyüşümüze saatler kala polisin “yürütmeyeceğiz” tavrına karşı yürüyüşümüzde kararlı olacağımızı belirtmiştik. Eylem saati geldiğinde de Konak YKM önünde toplanan sivil polisler tarafından engellenmeye çalışıldıysa da yürüyüşe başladık ve Konak Meydanı’nın

girişine kadar “Kahrolsun AKP Diktatörlüğü”, “Yaşasın Şanlı Gezi İsyanımız”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür”, “AKP’nin Zulmünü Yıkacağız” sloganlarıyla ilerledik. Meydan girişinde 100 – 150 kadar sivil polis – çevik kuvvet ve TOMA aracıyla yolumuz kesildi. Yasal olarak önceden haber vermeksizin toplantı ve yürüyüş yapma hakkımız olmasına rağmen polisler keyfi bir uygulamayla yürüyüş yapmamızın yasak olduğunu söyleyerek yolumuzu kapattılar. Toplanmak, yürüyüş yapmak için önceden izin alınmasına gerek olmadığını vurgulayan onlarca mahkeme kararına rağmen, bunun yasak olduğunu iddia eden polislerle süren tartışmadan sonra Konak Meydanı girişinde oturma eylemi başlatarak bu yasadışı hukuksuz uygulamayı protesto ettik.

 {youtube}NPnGpstvxu4{/youtube}

  Bu esnada bir konuşma yapan HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekerek aynı gün Ankara Çocuk Suçları Savcılığı tarafından Ankara’da 1 Mayıs kutlamalarına katılan 18 yaşın altındaki çocuklar hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini söyledi. Kararda “toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak için önceden izin alınmasına gerek olmadığı” ifadesi de yer aldığını söyledi. Bunun haricinde de onlarca mahkeme kararının bulunduğunu belirten Çolak yaşanan olayın açıkça bir polis terörü olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söyledi.

Ardından Gezi İsyanının yıldönümüyle ilgili basın açıklaması yapan Av. Tacettin Çolak açıklamasında “Şanlı Gezi İsyanı’mızın üzerinden tam 1 yıl geçti. Tayyipgiller hâlâ iktidardalar. 17 Aralık ve sonrasında ortaya çıkan tüm hırsızlıklarına, yalanlarına, dolanlarına rağmen on yıllardır, gerçek Hz. Muhammed İslamiyeti ile hiçbir ilgisi olmayan CIA-Yezid İslamı ile afyonladıkları, sadakalarla kendilerine bağladıkları bilinçsiz kitlelerin oyları ile iktidardalar. Ancak bu demek değildir ki bu devran böyle sürecek. Her diktatörlüğün bir sonu vardır.

Ülkemiz Gezi İsyanı’ndan önceki ülke değildir artık. Bu isyan ve sonrasında yaşananlar Tayyipgiller Cephesinde büyük bir çatlak yaratmıştır.  ABD’nin, aynı zamanda uluslararası planda tüm Batılı Emperyalist ülkelerinin halklarının Ortaçağcı Tayyipgiller’e bakışını derinden etkilemiştir. Şimdi bize düşen bu çatlağı büyütmektir.

Duruldu gibi görünse de içten içe kaynayan ve “Bu daha başlangıç, Mücadeleye devam” dediğimiz isyan devam ediyor, tüm zalimler yeryüzünden silinene dek devam edecek!” dedi.

Açıklamanın ardından 31 Mayıs’ta ülke genelinde yapılacak eylemler kapsamında İzmir Basmane Meydanı’ndan başlayacak yürüyüşe çağrı yapıldı ve eylem sonlandırıldı.

 

                                                                              Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü

 

Print Friendly, PDF & Email