İZMİR’DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.

6İZMİR’DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ÇEŞİTLİ  ETKİNLİKLERLE  KUTLANDI.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri aralarında partimizin de bulunduğu çeşitli eylem ve etkinliklerle kutlandı.

İlk etkinlik, İzmir Büyükşehir Belediyesinin her yıl düzenlemiş olduğu Kadın Emeği Fuarında oldu. Bizler de halk örgütümüz İPSD (İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği)  olarak stant açtık. Derneğimiz üyesi kadınların el emeklerinin sergilendiği stantda bir de Kadının” Kurtuluşu İşçi Sınıfımızın Kurtuluşundan Bağımsız Değildir” adlı kitabımız ile Kurtuluş Yolu gazetesi yer aldı. 6 mart ile 9 Mart tarihleri arasında açık olan standımızda 8 Mart bildirilerimizi dağıttık.

Standımız diğer stantlardan farklı olarak politik bir stanttı. 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününün özüne uygun dövizlerimiz ve pankartlarımızla standımızı süsledik. İnsanlara derneğimizi tanıtma ve kendimizi anlatma olanağı bulduk.

Diğer bir etkinlik ise, 9 Mart Pazar günü, HKP, İPSD, SEV-DER, Beyşehir Şamlar Köyü Dayanışma Derneği ve Yamanlar Kültür ve Spor Kulübüyle yaptığımız ortak etkinlikti.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılmak üzere İPSD önünde toplanarak etkinliğin gerçekleştirileceği Postacılar Düğün Salonuna kadar bir yürüyüş gerçekleştirdik. Yürüyüş boyunca ‘Her Gün 8 Mart Her Gün Mücadele’, ‘Çal Çal Nereye Kadar Bitti Buraya Kadar’,’Her yer Rüşvet Her Yer Yolsuzluk’, ‘Yaşasın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’, ‘Türban Özgürlük Değil Esarettir’, ‘Şeriat Ortaçağdır’ sloganlarını haykırdık. Salona vardığımızda bizleri, coşkulu ve sloganlarımıza eşlik eden bir kalabalık karşıladı.

 Postacılar Düğün Salonunda gerçekleştirdiğimiz etkinlikte açış ve devrim şehitleri için saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.  Kadın sorunu üzerine kurumlar adına İPSD üyesi Dr. Muhteber Çolak bir konuşma yaptı. Muhteber Çolak Konuşmasında; “Kadının sömürüsünün sınıflı toplumla başladığını, günümüze kadar çeşitli biçimlerle devam ettiğini” vurguladı. “ Onun için kadının kurtuluşunun İşçi Sınıfının mücadelesinden bağımsız olamayacağını” söyledi. Bu konuşmanın ardından genç liseli yoldaşlarımızın oynadığı oyun büyük ilgi gördü. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın katıldığı etkinlikte HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak ta bir konuşma yaptı. Çolak konuşmasında özetle; “AKP’nin her 8 Martta kadınlarımız üzerinde gerici politikalar yürüttüğünü, bu gerici politikalar karşısında kadınlarımızın ve toplumumuzun örgütsüz olduğunu, oysa kadınların bir davaya inandıkları zaman sonuna kadar direndiklerini Büyük Gezi isyanında gördüklerini” söyledi. “HKP’nin ilkelerinde, yarımız olan kadını ön safta görmek ve gençliğe sonsuz güvenmek olduğunu” söyleyen Çolak, tüm emekçi kadınların gününü kutlayarak sözlerini bitirdi. Bu konuşmanın ardından Etkinliğe katılan Bayraklı Belediyesi Başkanı Hasan Karabağ’ da 8 Mart ve kadın sorunu üzerine bir konuşma yaptı. Etkinlikte Gökçen Kahraman ve Hüseyin Karakuş güzel sesleriyle bizleri çoşturdu. Halaylar çekilerek etkinliğimiz son buldu.

10 Mart’ta da Bostanlı Halk Meclisinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği kadına yönelik şiddete hayır etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte İPSD üyesi Dr. Muhteber Çolak konuşmacıydı. Dr. Muhteber Çolak konuşmasında kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını Tayyipgiller iktidarıyla birlikte şiddetin yüzde 1400 arttığını belirtti. Konuşmasında istatistiki verilere de yer veren Dr. Çolak etkili bir sunum yaptı.

Print Friendly, PDF & Email