İş Cinayetlerini protesto eden İzmir İl Başkanımıza ve İl Sekreterimize Ceza Soruşturması

isci_sinifi_eylem_karsiyakaİzmir İl Örgütümüz, 3 Aralık 2014 günü Soma’da, Ermenek’te, Torunlar İnşaat’ta, Bartın’da iş cinayetlerinde katledilen işçi kardeşlerimizi anmak ve katliamları protesto etmek için Karşıyaka’da bir eylem gerçekleştirmişti. Karşıyaka İZBAN önünde toplanıp Çarşı boyunca yapılan bir yürüyüşle gelinen İş Bankası önünde, İl Sekreterimiz Levent Çelik tarafından yazılı basın açıklaması metni okunduktan sonra İl Başkanımız Tacettin Çolak’ta sözlü olarak cinayetleri ve sorumlularını protesto eden bir konuşma yapmıştı.

Eylemimiz, Karşıya Halkı tarafından ilgiyle izlenmiş ve alkışlanmıştı. Hatta yürüyüş boyunca kortejimize katılarak eylemimize katılanlar da olmuştu. Halkımızın eylemimize gösterdiği ilgi “iyi saatte olsunlar”ı rahatsız etmiş anlaşılan, hemen İl Başkanımız ve Sekreterimiz hakkında soruşturma başlatmışlar.

Yaptığımız eylem sözde “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa aykırı”ymış ve yöneticilerimiz konuşmalarında “Cumhurbaşkanı’na hakaret etmiş”ler…

Hani bu ülkede demokrasi vardı? Hani Siyasi Partiler “demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları” idi? Hani herkesin düşüncesini açıklama özgürlüğü vardı?

Evet, bütün bu göstermelik haklar kağıt üzerinde var. Ancak bütün bunlar, Parababaları düzeninin devamı için var. Patronları ve Ortaçağcıların sömürü ve soygunlarını, vurgunlarını, talanlarını, rüşvetlerini, yolsuzluklarını örtbas etmek için var.

Adamlar göz göre göre yüzlerce işçi kardeşimizi iş cinayetlerinde taammüden katlettiler, adına iş kazası dediler, “ölümler bu işin fıtratında var” dediler. Sanki ölenler insan değilmiş gibi, arkalarında gözü yaşlı eşlerini çocuklarını, ana-babalarını bırakmamışlar gibi insancıl hiçbir duyguya sahip olmayan yaratıklar, son derece insani tepkilere bile tahammül edememişlerdi besbelli. Tıpkı Soma’da tokatladıkları, tekmeledikleri işçi kardeşlerimize yaptıkları gibi.

Partimizin bu haksızlıklara, adaletsizliklere karşı duruşu, yaşanan işçi katliamlarını sınıfsal bir içerikle tahlil edip cinayetlerin gerçek sorumlularını teşhir etmesi zorlarına gitmişti besbelli.

Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı işini gücünü bırakmış, iş cinayetlerini protesto eden yöneticilerimiz hakkında soruşturma açmış ve sonuçta haklarında dava açılması kuvvetle muhtemel. AKP’nin hukuk bürolarına dönüştürülen yargıdan da başkası beklenemez tabii. Hele bir dava açılsın bakalım. Kim kimi yargılayacak göreceğiz…

İzmir’den Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email