HKP’nin Sakıncalı Pankartı Yargılanıyor

o-pankart-davalik-oldu-(4)Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin davasının görüldüğü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önünde açtıkları pankart nedeniyle cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanıyor. “Soma’nın Katili Tayyipgillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” yazılan pankartta cumhurbaşkanına hakaret edildiği gerekçesiyle Soma Davasının bugüne kadar görülen beş duruşmasından dördünde, toplamda on altı yoldaşımıza dava açıldı.

Bu yargılamalardan biri de bugündü. 21 Ocak Perşembe günü Akhisar 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde beş HKP’linin yargılandığı duruşma görüldü. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ifadelere geçilmeden önce HKP’li avukatlar hukuk devleti anlayışı gereği bir makamın, kişinin diğerlerinden üstünlüğü olamayacağını belirterek cumhurbaşkanına hakaret suçunun anayasaya aykırı olduğunu sözlü ve yazılı olarak mahkeme heyetine sundu.

Yoldaşlarımız ifadelerinde, pankartın içeriğini savunduklarını, Tayyipgiller nitelemesinin şu anki iktidarı ifade ettiğini bunda da bir suç unsuru olmadığını, herhangi bir suç işlemediklerini belirterek beraatlarını ve hükmün geri bırakılmamasını istediler. HKP’li avukatlar da pankartta Soma’da yaşanan işçi cinayetinin sorumlusu olarak gösterilen ana öznenin sömürü düzeni olduğunu, bu uygulamanın savcının kendine vazife çıkarması olduğunu belirterek karşı tarafın avukatı Ahmet Özel’in mazeretini kabul etmediklerini, pankartta yer alan ifadelerin hakaret içermediğini, bir sosyalist partinin düzen eleştirisi olduğunu söylediler ve beraat talep etiler. Talebi reddeden mahkeme heyeti davayı 14 Haziran’a erteledi.
Duruşmayı takip etmek için Akhisar halkından da katılım vardı. Duruşma bitiminde adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada konuşan HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak Soma davasının takipçisi olmaya devam edeceklerini, bunun gibi birçok davanın ülkenin farklı noktalarında devam ettiğini dile getirdi. Çolak: “bugün yargılama son dönemlerde ülkemizde toplumu sindirme, korkutma ve cezalandırma aracı haline getirilen Cumhurbaşkanına Hakaret suçuyla ilgiliydi. Soma’da bilindiği gibi 301 madencimizin göz göre göre katledilmesinden sonra Halkın Kurtuluş Partisi bir tespit yaptı. Yaptığı bu tespitte bu katliamı, 301 kişiyi katledenlerin gerçekte üç beş tane mühendis, bir kaç tane işveren olmadığını, bunun arkasında gerçek sorumluların toptan bir sömürü düzeni olduğunu söyledi. Bu sömürü düzenini ifade eden pankartını da katliamın ilk gününden itibaren Türkiye’nin dört bir yanında astı, eylemler düzenledi ve yine Türkiye’nin dört bir yanında sömürü düzeninin ve Tayyipgillerin teşhirini yaptı. Aslında bu iddianameyi, yargılamayı mahkeme önüne getiren ve iddianameyi hazırlayan savcının kendisi de bal gibi biliyor ki, bu pankartta en ufak bir hakaret söz konusu değildir. Bu davalarla daha 18 yaşını bile doldurmamış liseli, üniversiteli genç arkadaşlarımızı yıldırmaya çalışıyorlar.   Bizler kelle koltukta bu mücadeleyi veriyoruz, bizi davalarınızla yıldıramazsınız dedi. 21.01.2016

HKP İzmir İl Örgütü

o-pankart-davalik-oldu-(8)

o-pankart-davalik-oldu-(6)

o-pankart-davalik-oldu-(5)

o-pankart-davalik-oldu-(1)

o-pankart-davalik-oldu-(3)

Print Friendly, PDF & Email