HKP’lilere 2017 1 Mayıs eyleminden 1 yıl sonra 2018 Haziranı’nda dava açıldı!

Uzun ve kanlı mücadeleler sonucu 1 Mayıs alanı Taksim İşçilere açılmış ve yüzbinler buraya akmıştı. Yurtdışından bile binlerce insan geldi 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için. Büyük coşkuyla kutlandı o dönem 1 Mayıs’lar.

Ancak bu durum AKP’giller’in hiç hoşuna gitmedi ve hemen önlem alarak sudan gerekçelerle Taksim’i yasakladılar İşçi Sınıfına.  Onun yerine Pazar Yeri ve Dolgu Alanlarını işaret ettiler. Sarı Sendikacılar ve mücadele kaçkınları da kuzu kuzu gittiler oralara.

Fakat direnenler de vardı.

“1 Mayıs Alanı Taksim’dir! Taksim Vatandır!” diyen HKP gitmedi Çukura ve Dolguya. Yiğitçe direnerek her yıl 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için mücadele ediyor HKP’liler.

İşte 2017 1 Mayısı da bunlardan biridir. O gün Taksim’e gitmek üzere Beşiktaş’ta toplanan HKP’lilere polis azgınca saldırarak tümünü gözaltına almıştı.

HKP’nin her 1 Mayıs kutlamasına, tüm Mahkeme ve AİHM kararlarına aykırı olarak dava açan Yargı sistemi bu sefer gecikti. 2017 1 Mayıs’ında gözaltına HKP’lilerden 54’üne tam 1 yıl 1 ay sonra, 2018 Haziran’ında dava açıldı. Ancak ceza yargılamasına aykırı olarak 3 ayrı saatte, 3 ayrı yerde farklı grupların yaptıkları eylemler için tek iddianame düzenlendi. Üstelik HKP’li avukatlar 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun önemli maddelerini iptal ettirmişti. Buna rağmen hukuksuz bir şekilde açılan; İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2018/349 E. No ile görülecek olan davanın ilk duruşması 04/12/2018 tarihinde görülecek.

Şimdiye kadar açılan tüm davalardan beraat eden HKP’lilere bu sefer de 1 yıl 1 ay sonra 2018 1 Mayısı’ndan hemen sonra dava açıldı. Davanın bu kadar geç açılması bir yana, 2018 1 Mayısı’ndan hemen sonra açılması manidardır. Siyasi baskı altında olan Yargıdan başka bir şey beklenemezdi zaten. Ancak ne bu davalar, ne gözaltılar İşçi Sınıfı Mücadelesinin onuru HKP’lileri yıldıramayacaktır. HKP, Taksim Vatanını savunmaya devam etmektedir ve edecektir.! 08 Haziran 2018

1 MAYIS ALANI TAKSİM’DİR!
TAKSİM VATANDIR!
YAŞASIN 1 MAYIS!
YAŞASIN HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ!

                                                                                                                           Halkın Kurtuluş Partisi

Print Friendly, PDF & Email