HKP’den kişisel verilerin çalınmasıyla ilgili suç duyurusu

Kimlik-bilgileri-sizan-calinan-vatandaslar-ne-yapmali---Nasil-Onlem-Alinmali--Kimlik-depremi-4392HKP olarak; 50 milyon TC vatandaşının tüm kişisel bilgilerinin hackerlar tarafından çalınması ve internet ortamında paylaşılmasına ilişkin suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusu dilekçemizi Ankara Cumhuriyet Savcılığına gönderilmek üzere İzmir C. Savcılığına teslim ettik. Hırsızlık, vurgun, talan ve yolsuzluğun başını alıp gittiği bu ortamda Devletin vatandaşlarının kişisel verilerini dahi koruyamaz hale getirilmiş olması, yaşadığımız içler acısı durumu göstermektedir.  Bu skandalın birinci dereceden sorumlusu olan AKP Hükümetinin yetkilileri ise suçluyu başka yerde arayarak hedef saptırmaktadır. Bu nedenle gerçek sorumluların yargılanması için bu suç duyurumuzu yaptık.

Yaptığımız suç duyurusunun dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

KANALIYLA

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN………………: Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

V E K İ L L E R İ……….: Av. Orhan ÖZER, Av. Metin BAYYAR, Av. Ayhan ERKAN,

Av. Ali Serdar ÇINGI, Av. Tacettin ÇOLAK, Av. Sait KIRAN, Av. Ayça ALPEL, Av. Halil AĞIRGÖL, Av. Pınar AKBİNA,

Av. Doğan ERKAN

Ortak adres: Kızılırmak Cad. No: 7/9 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA

Halit Ziya Bulvarı No: 33 Kat: 2/203 Konak/İZMİR

ŞÜPHELİLER……………:

1- Cthulhu takma adını kullanan Thomas White adlı İngiliz Hacker

2- ROR(RG) Takma Adını Kullanan Hacker

3- Yolsuzluğa Karşı Bu Bilgileri Yayınlamaya Karar Veren Hükümet Yetkilileri

4- Yüksek Seçim Kurulu Yetkilileri MERNİS Yetkilileri

5- Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yetkilileri

6- Suçun Oluşmasına Yardımcı Olan veya Göz Yuman Romanya ve İzlanda’dan Suçu İşleyenlerde Dahil Diğer İlgililer

SUÇ………………….…..: Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Kaydetme,

Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Bir Başkasına Verme, Yayma, Ele Geçirme, Hukuka Aykırı Olarak Bilişim Sisteminin Bir Kısmına veya Bütününe Girme veya Orda Kalmaya Devam Etme. (TCK 135,136, 137,243)

SUÇ TARİHİ…………..: 3 Nisan 2016 ve Öncesi

YASAL MEVZUATI…..: TCK Ve Sair İlgili Mevzuat

AÇIKLAMALAR………: I- OLAYLAR:

Son günlerde “bunu da yaşattılar” dedirtecek cinsten bir olay yaşadık. Öyle ki 49.611,709 vatandaşımızın temel kimlik bilgilerinin Romanya merkezli bir siteye yüklenmesi, o siteden de dünyanın dört bir yerine dağılması büyük bir skandal olarak tarihe geçecektir.

Gazetelerden öğrendiğimize göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, bu konuda re’sen bir soruşturma başlatmış, kimlik verileri çalınanlarca yapılan şikâyetler de bu dosya kapsamına alınmakta imiş.

Çeşitli basın ve yayın kuruluşunda yer alan kimlik bilgilerinin dağıtılması haberi, ülkemiz insanlarını haklı olarak paniğe sevk etmekte ve uzmanlara göre; sızdırılan kimlik bilgileri ile kredi çekmekten, resmi belge almaya, vekâlet vererek mal varlığı devrinden, okul ve ehliyet gibi resmi işlemlere kadar birçok şeyi yapma riski taşımaktadır.

Dağıtılma haberi, çeşitli haber sitelerinde yer almış olup, www.mynet.com adlı haber sitesinde ayrıntılı bir biçimde yer alması nedeniyle şikâyetimize ilgili haber sitesini referans almayı uygun bulduk. 5 Nisan 2016 tarihinde “50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgileri ‘sızdırıldı”başlığını taşıyan haberde Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Associated Press (AP) haber ajansı, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” dedi.”ifadeleri ile “Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu gözüküyor. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlendi.” ifadeleri yer almış; ayrıca aynı haberde TC Kimlik Numarası, Ad Soyad, Anne Adı, Baba Adı, Cinsiyet, Doğum Yılı, Doğduğu Şehir, Nüfus Kayıt Yeri ve Açık Adresin veri tabanında yer alan bilgiler olduğu ifadesi yer almıştır.

(http://finans.mynet.com/haber/detay/dunya/50-milyon-turk-vatandasinin-kimlik-bilgileri-sizdirildi/116850/)

6 Nisan 2016 tarihli yine www.mynet.com adlı sitenin “Devletin Zirvesinden farklı ’50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalınması’ açıklamaları” başlıklı haberde “Sızıntı iddiasının arkasında ise iki ünlü hacker bulunuyor. “Cthulhu” takma adını kullanan Thomas White adlı İngiliz bir hacker, “ROR[RG]” takma adı kullanan bir hackerın, Emniyet Genel Müdürlüğü veritabanından bilgileri çaldığını ve kendisinin veritabanını yaymasını istediğini açıklamıştı. İddialara göre ROR[RG] takma adı kullanan hacker, Şubat ayına kadar EGM sistemine giriş yapabiliyordu. White, ROR[RG]’nin “hükümetin son aylardaki ihlallerinin ışığında, yolsuzluğa karşı bu bilgileri yayınlamaya karar verdiğini” belirtti.”ifadeleri yer almıştır.

Böylelikle iki hackerin EGM sistemine girebildikleri ve verileri EGM siteminden aldıkları belirtilmiştir. Hackerların iddialarına göre hükümet son aylardaki ihlallerinin ışığında, yolsuzluğa karşı bu bilgileri yayınlamaya karar vermiştir. (http://finans.mynet.com/haber/detay/dunya/50-milyon-turk-vatandasinin-kimlik-bilgileri-sizdirildi/116850/)

Yine haberde “Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu gözüküyor. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlendi”ği ifade edilmiştir.

Haberde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın “Bu eski haber, 2010’da böyle bir iddia ortaya atılmıştı. Güncel değeri yok” sözlerine de yer verilmiş, Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’ın ise ilgili bakana katıldığına ilişkin sözlerine de yer verilmiştir. Hükümet yetkileri konuya umursamaz yaklaşmaktadırlar. Buna karşın www.CNNTÜRK.com adlı haber sitesinde “Binali YILDIRIM böyle dese de korsanlar boş durmamış, yurt dışı çıkışlı bir internet sitesinden yayınlamaya devam etmişlerdir.” şeklinde haber çıkmıştır.

CNNTÜRK.com adlı sitedeki haberde, Hürriyet Gazetesi’nden İsmet BERKAN’ın konuyla ilgili köşe yazısına da değinmiş olup, İsmet BERKAN’ın yazısında Taa 2010 yılında İstanbul polisi, kişilerin tapu ve üzerlerine kayıtlı araç bilgilerini içeren bir veri tabanını avukatlara satan bir şebekeyi yakalamıştı. Avukatlar bu bilgilere o zaman 2.500-3 bin lira arası bir para ödüyordu; çünkü bu bilgiler sayesinde icra takibi işlerini daha kolay yapıyor, rakiplerine fark atabiliyorlardı. O zaman bilgi veren polise göre bu şebekenin kazancı 3 milyon lira civarındaydı; yani binin üzerinde avukata veri tabanını satmışlardı.” şeklinde ifadelerin olduğu belirtmiştir. (http://www.cnnturk.com/turkiye/kimlik-bilgilerimiz-nasil-calindi)

Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ konuyla ilgili YSK’yı suçlamış ve “Bu çalışma içerisinde bundan sonraki seçimlerde YSK’nın paylaşacağı verilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz. YSK bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini herhangi bir siyasi partiyle bugünkü usül ve yöntemle paylaşmayacaktır. Buna yasal sınırlamalar getireceğimizi buradan ifade etmek isterim.” İfadelerinde bulunmuştu. (http://www.cnnturk.com/turkiye/bekir-bozdag-acikladi-ysk-kimlik-bilgilerini-paylasmayacak)

Bu nedenle YSK yetkililerinin suça iştirak edip etmediklerinin araştırılmasını talep ediyoruz.

Ancak belirtmeliyiz ki; Adalet Bakanı bu yaklaşımıyla kolaya kaçmaktadır. Hükümet olma görevinin kendilerine yüklediği sorumluluklardan kaçmaktadır. Sanki bu veri hırsızlığı YSK tarafından Siyasi Partilerle paylaşılan seçmen kütük bilgilerinin partiler tarafından sızdırıldığını ima etmektedir Adalet Bakanı.

Oysa bugün YSK Başkanı, Bakanın bu açıklamalarını yalanlayarak, “Siyasi Partilere verilen bilgilerde seçmenlerin TC Kimlik Numaralarının yıldızlandığını (yani gizlendiğini)” açıklamıştır.

HUKUKİ NİTELEME:

Türk Ceza Kanunu konuyu üç maddesinde düzenlemiş olup, ilgili maddeler aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

Kişisel verilerin kaydedilmesi

Madde 135- (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

Madde 136- (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Nitelikli haller

Madde 137- (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların; a) Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle, …işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Bilişim sistemine girme

Madde 243- (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Sonuç olarak iddialar gerçeği yansıtıyor ise hacker’ı, hükümet yetkilileri, bürokrasi yetkilileri, Romanya ve İzlanda’da yer alanlar olmak üzere çoklu failler yukarıda zikredilen suçları işlemiş ve vatandaşlarımızı mağdur etmişlerdir.

Ancak Anayasa’nın 20’inci maddesinde de belirtildiği üzere herkes kişisel bilgi ve verilerin korunması hakkına sahiptir. Devlet de bu kişisel bilgilerin korunması ve güvenliğinin sağlanmasından doğrudan sorumludur.

Bürokraside görev alanlar ise, hizmetin gereklerine göre hareket etmek yerine, çalma-çırpma peşindedir. En son Makine Kimya Endüstrisi Silah Fabrikası Müdürü’nün tutuklanması örneğinde görüldüğü gibi, patenti MKE’ne ait olan MP-5 marka silahın çizim ve üretim planlarını 200 bin TL karşılığında, üretime henüz başlanan MPT-76 Marka (Milli Piyade Tüfeği) silahın çizim ve üretim planlarını ise 300 bin ABD doları karşılığında rüşvet alarak yabancı emperyalist devletlerinin casusluk faaliyetlerinde satılmıştır.

Ülkenin içine düşürüldüğü bu rüşvet, yolsuzluk, vurgun ve talan bataklığında bir de yurttaşlarımızın kişisel bilgilerinin hackerlerin eline geçmiş olması; ülkemizin düşürüldüğü içler acısı durumun resmidir.

Bu olayla birlikte bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, AKP Hükümeti; Vatandaşların kişisel bilgilerini koruyamayacak kadar güvenlik zafiyeti içindedir. Bu bilgiler ancak kişinin açık rızasına veya kanunla öngörülen meşru bir sebebe dayalı olarak kullanılabilir. Bu hakka saygı göstermek herkesin ödevi olduğu gibi saygı gösterilmesini istemek Partimiz’in görevleri arasındadır. Bu nedenle soruşturma sonunda ortaya çıkacak tüm suçluların cezalandırılmaları için bu başvuruyu yapmak zorunda kalıyoruz.

SONUÇ VE İSTEM…….: Şüpheliler hakkında atılı suçtan soruşturma yürütülerek cezalandırılmalarının sağlanmasını vekaleten arz ve talep ederiz. 08.04.2016

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ VEKİLLERİ

Av. Tacettin ÇOLAK

Print Friendly, PDF & Email