HKP’den Fethipaşa Talanına suç duyurusu

abc2-300x228Halkın Kurtuluş Partisi vurguncuların peşini bırakmıyor. Tüm tarihi ve doğal güzelliklerimizi teker teker kendi yandaşlarına peşkeş çeken AKP'giller, bu kez de İstanbul'un akciğerleri olan Fethi Paşa Koruluğunu millete ahlaksızca küfereden, vurguncu Mehmet Cengiz'e peşkeş çekiyor. AKP'giller'in İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında olduğu vurguncuların peşini bırakmayan HKP, bugün İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına konu ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

 

İSTANBUL ANADOLU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN……………….: Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

                                               Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

V E K İ L L E R İ………..: Av. Orhan ÖZER, Av. Metin BAYYAR, Av. F. Ayhan ERKAN,

Av. Ali Serdar ÇINGI, Av. Tacettin ÇOLAK, Av. Sait KIRAN,

Av. Azime Ayça OKUR, Av. Halil AĞIRGÖL, Av. Pınar AKBİNA, Av. Doğan ERKAN

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K: 4 D: 16

Fatih/İstanbul

Ş Ü P H E L İ L E R….…..: 1- Mehmet CENGİZ

                                               2- Vasip ŞAHİN – İstanbul Valisi

                                               3- Kadir TOPBAŞ –  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

4- İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri

Soruşturma aşamasında ortaya çıkartılacak; menfaat temin eden şüphelilerin fiillerine onay veren,  görmezden gelen diğer kamu görevlileri.

                                                                                             

S U Ç………………………: 2863 Sayılı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu m.65’e

Muhalefet, Denetim Görevinin İhmali (TCK. 251), Görevi Kötüye Kullanma (TCK. 257)

 

İHBAR VE BEYANLARIMIZ:

  1. Bilindiği üzere Hüseyin Avni Paşa Korusu, Üsküdar, Hacı Hesna Hatun Mahallesi, Paşalimanı Caddesi üzerindedir. Fethipaşa ve Demirağ korularının devamıdır. Demirağ Korusu’ndan bir duvar ile ayrılır. İçerisinde iki eski eser kalıntısı, su sarnıçları ve su kuyuları vardır. 81500 m²’den fazla bir alanı kaplayan Boğaziçi ön görünüm içinde yer alan Fethipaşa Korusu içerisinde 3 binden fazla tabiat varlığı olarak tescillenmiş ağaç bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul  3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2002’de “Yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı” olarak tescillenen koru içerisindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü de bu koru içerisinde bulunmaktayken,  28 Haziran 2014’te çıkan yangında tamamen yok olmuştur.
  2. Bahse konu 81511 m²’lik  tescilli koru arazisinin  2009 yılından beri şüphelilerden Mehmet CENGİZ isimli şahsın yöneticisi olduğu Cengiz İnşaat A.Ş.’ye ait olduğu tapu kayıtlarında görülmektedir. Bu şirket taşınmazın %65’ini TMSF’den almıştır.  8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL olarak görülmektedir.
  3. Korunun ve içerisindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkünün mülkiyetine sahip olan şirket sözde Restorasyon için 6 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurmuştur. Ancak Kurul, 23 Haziran 2014 tarihli kararında projenin yerinde inceleme yapılmasından sonra değerlendirilebileceğine karar vermiştir. Ne yazık ki bu karardan 5 gün sonra 28 Haziran 2014’te köşk yanarak kül olmuştur. Bu konuda İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması da takipsizlik verilerek kapatılmıştır.

 

Bu olaydan ve savcılığın kararından sonra da köşkün bulunduğu yer ve koruluğun geneli aşama aşama bir inşaat alanına çevrilmiş durumdadır.

Öncelikle 2015 yılı Ağustos ayında sit alanı konumundaki yere Mehmet CENGİZ’in yöneticisi olduğu şirketin iş makineleri getirilmiş ve koruluğa zarar verilmiştir. Halkın tepkisi ve yapılan suç duyuruları üzerine geri adım atılmış ve inşaat çalışmalarına bir süre ara verilmiştir.

Bunun ardından 2016 yılı Mart ayında yine bu alanda inşaat çalışmalarına başlanmış ve halen devam etmektedir.

Son olarak basına yansıdığı kadarıyla 09/07/2016 tarihinde çekilen fotoğraflarda söz konusu koruma alanı bölgesindeki inşaat çalışmaları http://odatv.com/milletin-a..na-koyacagiz-diyen-mehmet-cengiz-istanbulun-cigerine-kepceyle-girdi-0907161200.html,  http://www.istanbulgazetesi.com.tr/fethi-pasa-korusuna-bayram-kepcesi/)

  1. Şüphelilerden Mehmet CENGİZ’in bu yeri bir inşaat alanına çevireceği  25 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk soruşturması içerisine giren telefon kayıtlarından da anlaşılmaktadır. Soruşturma dosyasındaki 5 Kasım 2013 tarihli telefon kaydında Şüpheli Mehmet Cengiz  dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Hüseyin Avni Korusunda 85 dönüm üzerine 10 tane ev yapacağını söylemektedir.

(http://emedya.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/114921/Kul_edilen_koruya_10_ev_yapacak.html)

  1. 2863 Sayılı Yasaya göre korunması gerekli kültür ve tabiat alanı olan bu yer bu gün bir inşaat alanına dönüşmüştür. Bu olayın doğrudan faili olan Mehmet Cengiz isimli şüpheli olduğu kadar, görevini yapmayan ve bu yasadışı işe göz yuman İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı, İstanbul Valisi ve diğer Kamu Görevlileridir.

İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan, İstanbul halkının nefes alabilmesini sağlayan Arkeolojik ve Doğal Sit Alanlarının bulunduğu bir yer bu gün bir inşaat şirketinin insafına terk edilmiş durumdadır.

Mülkiyetinin devrinden tutun da üzerindeki köşkün yanmasına ve bu gün devam eden inşaat faaliyetlerine kadar şaibelerle dolu bir süreç yaşamaktadır bu güzelim koru. Er ya da geç bu felakettin sorumluları halka ve adalete bu şaibeli durumların hesabını vereceklerdir. Ancak tek dileğimiz doğamızın, şehrimizin ve insanımızın daha fazla zarar görmemesidir.Bu nedenle bahse konu koruma altındaki tescilli alanın yok olmasında, heba edilmesinde sorumluluğu bulunan kişilerin bir an evvel yargılanarak cezalandırılması tek dileğimizdir.

SONUÇ ve İSTEM.: Yukarıda açıkladığımız şekilde korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına kasten sebebiyet verenler ile bu konuda görevini ihmal eden  ve kötüye kullanan kamu görevlilerinin soruşturulmasını ve şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını vekaleten talep ederiz. 12/07/2016

 

            Suç Duyurusunda Bulunan                       

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

                 Vekilleri                          

   Av. F. Ayhan Erkan                     Av. Ali Serdar Çıngı                        Av.  Pınar Akbina

Print Friendly, PDF & Email