HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ EMPERYALİST İŞGALE KARŞI İZMİR’DE İLK KURŞUNU ATAN GAZETECİ HASAN TAHSİN’İ ANDI

 

HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ EMPERYALİST İŞGALE KARŞI İZMİR’DE İLK KURŞUNU ATAN GAZETECİ HASAN TAHSİN’İ ANDI

Bu vatan topraklarının Emperyalistler tarafından sömürülmesi için başlatılan işgale karşı, ulusal onurunu her şeyin üstünde tutan Kahraman Gazeteci Hasan Tahsin, bu topraklarda yaşayan halkların teslim olmayacağı sinyalini 15 Mayıs 1919’da vermiş oldu. Nitekim nice destansı kahramanlıklarla dolu 4 yıllık Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşının sonunda Emperyalistler ve Yerli Satılmışlar Cephesi alt edilmiş oldu.

Ancak İlk Kurşun’un 93. yılında AB-D Emperyalistleri ve Yerli Satılmışlar Cephesi bir kez daha bu vatan topraklarını parçalama işine giriştiler. Hem Hasan Tahsin’i anmak hem de günümüzde planlanmakta olan Emperyalist politikaları protesto etmek için 15 Mayıs 2012 Salı günü saat 18.00’ de HKP İzmir İl Örgütü olarak bir eylem yaptık.

Parti binasının önünden yürüyüşle başlattık eylemi. Önde Kahraman Gazeteci Hasan Tahsin’in resmi arkasından, ellerinde HKP bayrakları, pankartlarıyla ve sloganlarıyla Kurtuluş Partililer. Gümrük’te bulunan parti binasından, Hasan Tahsin’in Konak Meydanı’ndaki anıtına kadar sloganlarla yürüyüş yaptık. Burada HKP İzmir İl Sekreteri Levent ÇELİK basın açıklamasını okudu. 

Eylem süresince sık sık “Hasan Tahsin Onurumuzdur”, “Hasan Tahsin Ölümsüzdür”, “Hasan Tahsin Yaşıyor Kurtuluş Partisi Savaşıyor”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Sosyalizm”, “ Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, sloganları atıldı. 15.05.2012

 

                                                                                                                                                                                                                      HKP/İzmir

Okunan Açıklama:

 

 

İZMİR’İN İŞGALİNİN 93. YILINDA BİR KEZ DAHA HAYKIRIYORUZ:

EMPERYALİSTLER, İŞBİRLİKÇİLER GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER!

Paris Barış Konferansı’nda ABD, İngiltere ve Fransa Başkanlarının aldıkları karar gereği Yunan’lı işgal kuvvetleri İzmir’e girdi. 13 Mayıs’tan itibaren İzmir Körfezini kirletmeye başlamıştı donanmaları. 14 Mayıs gecesi ise emperyalistlerin işbirlikçisi Vali İzzet Paşa’ya bildirilmişti 15 Mayıs 1919 günü işgalin başlayacağı. Hainler bu haberi sessiz karşılamış ve halkı sükûnete davet etmişlerdi. Ama İzmir’in onurlu halkı işgale karşı Maşatlık mevkiinde (Bahribaba Parkı) binlerce insanın katıldığı protesto mitingi düzenlemiş ve sabaha kadar yaktıkları meşalelerle Emperyalistlere kararlılıklarını göstermişlerdi.

İşgalci Yunan kuvvetleri İzmir’e girdiklerinde Rum Metropoliti Hrisostomos tarafından takdis edilmişlerdi. Büyük Yunanistan’a bağlanma sevdasındaki Rumlar sevinç gösterileri yaparak Türk Halkını tahrik ediyorlardı. İçten içe kaynayan ve Reddi İlhak Cemiyeti ile örgütlenen İzmir Halkı ise sessizdi. İşgal kuvvetleri ilerlerken bir onurlu yiğit silahına sarılıp işgal kuvvetlerine ilk kurşunu sıkmıştır. Bu onurlu insan bir gazetecidir, Hasan Tahsin’dir. Sabaha kadar gözünü kırpmadan emperyalist donanmayı seyretmiş ve hıncını bilemiştir. “Hukuku Beşer” gazetesinin sahibi bu yurtsever gazeteci emperyalistlere vatan topraklarını işgalin kolay olmadığını göstermiş ve sancaktarı yere yıkmıştır.

Hasan Tahsin’in sıktığı kurşun emperyalistlere karşı direnişin bir kıvılcımıdır. Emperyalist işgale karşı direniş ve protestolar, yapılan kongreler ve Anadolu’ya Mustafa Kemal ve arkadaşlarının çıkışı ile birlikte adım adım örgütlü mücadeleye dönüşmüş ve halk emperyalistlere karşı yiğitçe direnen öncülerine sahip çıkarak 1. Kurtuluş Savaşı kazanılmıştır.

Yaklaşık dört yıl süren bir savaşın ardından 9 Eylül‘de gene İzmir’de Yunan maskeli emperyalist ordular denize dökülmüşlerdir. Bu defa onları karşılayan ve takdis eden Hrisostomos gibi hainler kaçacak delik aramışlardır. Emperyalistlerin emrini yerine getirirken beyaz bayrak sallayarak teslim olan Ali Nadir Paşa gibi hainler yerine 1. Kurtuluş Savaşı Önderleri İzmir’imize gururla girmişlerdir. İzmir Halkı’nın zafer çığlıkları arasında İzmir ve Anadolu kurtulmuştur.

Emperyalistlerin oyunları bozulmuş, Sevr Planları yırtılmıştır. İşte İzmir Halkı bu acı günün 93. yılında gene haykıracaktır; “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” diye. Çünkü günümüzde AB-D Emperyalistleri ülkemizin yer altı ve yerüstü zenginliklerini hain ortaklarıyla birlikte hayasızca sömürmektedirler. Uşaklıkta sınır tanımayanlar ülkemizin şehit kanlarıyla sulanmış topraklarını yabancılara satmakta ve çıkardıkları yasalarla 2,5 hektardan 30 hektara kadar arazi edinme hakkı vermektedirler, yabancılara.. Bakanlar kurulu yetkisi ile bu miktarı iki kat arttırabiliyorlar. Yani vatan toprakları emperyalistlere ikram ediliyor.

Emperyalistlerin vurucu gücü NATO, İzmir’deki üslerini komuta merkezi haline getirip Libya Halkının direnişini kırma planında emperyalist uçaklara yön vermişlerdir. ABD Emperyalistleri Kürecik’te füze kalkanını korumak için 300 coniyi yani Amerikan itini topraklarımıza yerleştirmiştir. Gene emperyalistlere koçbaşılık yapan Tayyipgiller terörist “Özgür Suriye Ordusu” adı altında örgütlediği Suriye’li hainlere lojistik destek ve barınma hakkını vererek Suriye Halkına karşı düşmanlık yapmaktadır. Emperyalistlerin Ortadoğu’daki kirli planlarında İncirlik Üssü lojistik destek merkezi olarak kullanılmakta ve yıllardır gizlemeye çalıştıkları nükleer başlıklı füzeler bu üste bulunmaktadır. Bu Türkiye için utanç verici bir durumdur. Nükleer silah cephaneliğine hayır demek bir yurtseverlik görevidir

Özcesi, bugünkü siyasi iktidar tarafından Emperyalistlerin her söylediği yapılmaktadır. Emperyalistlerin Ortadoğu’da çizmeye çalıştığı yeni haritanın şekillendirilmesinde görevlerini yerine getirmekte kusur etmemektedirler.

Türkiye Halklarını dinle kandırmakta “CIA Dini”nin gereğini yerine getirmekte ve halkı aldatmaktadırlar. Paylaşmayı esas alan Müslümanlığın hakkaniyetli yönünü ters yüz edip emperyalistlere uşaklıkta sınır tanımayan ve Müslümanlara tecavüz eden, işkence eden ABD askerlerine alkış tutmaktadırlar. Ortadoğu’da “sözde Müslüman” Müslüman Kardeşler vb. “CIA Dini”ni rehber edinmiş örgütlerle ve savaşçılarla cephe oluşturmakta ve Müslüman Arap halkının katledilmesine yardım etmektedirler. AB-D’nin her istediğini kabul ederek “Dinler Arası Diyalog” adı altında emperyalistlere yaranan din adamlarıyla işbirliği içinde ulusal ve sosyal kurtuluşun önünü kesmek istemektedirler. Yeni getirdikleri parçalanmış eğitim sistemi ile de çocuk yaşta gençlerimizi ortaçağcı politikaları için kurban seçmişlerdir. İşte İzmir’in işgalinin 93. yılında Türkiye’nin durumu budur.

Ama bu oyun bozulacaktır. Bu ülkede 1. Kurtuluş Savaşının geleneğini sürdüren ve onu bir adım daha ileri götürerek sosyal kurtuluşu sağlamaya kararlı kadrolarıyla Kurtuluş Partisi vardır. Halk örgütlenmesini tamamlayıp 2. Kurtuluş Savaşının gerekleri yerine getirilecektir. Emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin gerek Türkiye’de gerekse Ortadoğu’daki kirli emellerine son verilecek ve Halklar eşit ve özgür yaşayacakları Demokratik Halk İktidarını kuracaklardır. 15/05/2012

 

HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

 

{gallery}hasan_tahsin_2012{/gallery}

 

                                                                


Print Friendly, PDF & Email