HKP yöneticilerinin de yargılandığı Gezi Davası görüldü; adliye çıkışında yine polis saldırdı

HKP yöneticilerinin de yargılandığı Gezi Davası görüldü; adliye çıkışında yine polis saldırdı

Halkın Kurtuluş Partisi Sancaktepe İlçe Sekreteri Deniz Bin’in de aralarında olduğu 56 sanıklı Gezi Davasının duruşması 22 Nisan’da görüldü. Daha önce Özel Yetkili Savcılıkça halkı T.C hükümetine karşı isyana teşvik, kamu mallarına zarar verme vb. suçlarla yürütülen soruşturma, Özel Yetkililerin kapatılması nedeniyle 2911 sayılı Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet suçlamasına dönüştürülmüştü.

Duruşmaya geçilmeden kimlik tespitinden hemen sonra söz alan avukatlardan Av. Pınar Akbina 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanununun Anayasaya aykırılığı iddiasında bulundu, Av. Arzu Becerik ve diğer avukatlar ise derhal beraat istediler.

Fakat mahkeme derhal beraat talebini reddedip Anayasaya Aykırılık iddiasını ise bir sonraki celse değerlendirmek üzere yargılamaya devam ederek sanık ifadelerine geçti.

Tüm sanıkların Gezi Direnişinin haklılığın savunarak asıl suçluların onlarca insanı yaralayan, katleden polis ve emri verenler olduğunu ifade ettiği ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediği duruşmada Avukatların yaptığı savunmalarına geçildi.

Av. Pınar Akbina soruşturmanın daha önce Halkı İsyana Teşvik’ten açıldığını belirterek “Evet ortada bir isyan var, bir teşvik de var! Fakat halkı isyana teşvik eden burada bulunan geleceğin bilim insanları olan öğrenciler, işçiler, emekçiler değildir. Teşvik eden 12 yıllık uygulamalarıyla; bilimsellikten uzaklaştırdıkları ortaçağcı eğitimle, kadına yönelik % 14000 oranında arttırdıkları şiddetle, İşçi Sınıfının haklarını ellerinden alan kölelik yasalarıyla, Kamu mallarını yok eden iktidardır. Bu insanları Kamu mallarına zarar vermekle suçluyorsunuz. Ortada kamu malı mı kaldı ki? İşte Gezi Parkı kalanlardan biriydi. Bu insanlar tam da bu kamu malını korumak için oradaydılar. Asıl yargılanması gerekenler ise bu uygulamalara karşı çıkan insanları katledenler, yaralayanlar ve onlara emir verenlerdir” dedi.

Ardından duruşma 26 Haziran’a ertelendi ve sanıklar ve avukat Pınar Akbina Adliye’nin dışına çıktılar.

Basın açıklaması yapmak üzere Öğrenci Kollektifi ve Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri merdivenlere yönelmişti ki bir anda çevik kuvvet saldırıya geçti. Aralarında Av. Pınar Akbina’nın da olduğu kitle polis kalkanları ile demirler arasına sıkıştı. Daha sonra Av. Pınar Akbina basın açıklaması yaparak duruşma salonunda 2911 sayılı kanunun Anayasaya aykırılığını idda ettikleri fakat dışarıda tam da bu yasanın mağduru olduklarını belirterek polisin keyfi saldırısını protesto eden bir konuşma yaptı ve orada bulunan ve kitleye kanunsuz bir şekilde saldıran polislerin fotoğraflarını çekip doğru Savcılığa giderek HKP İstanbul İl Yöneticisi Halil Arabulan ve Deniz Bin ile beraber suç duyurusunda bulundu.   22.04.2014

 

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email