HKP Soma Katliamının 4. Yılında Soma’daki Mitinge Katıldı

HKP Soma Katliamının 4. Yılında Soma’daki Mitinge Katıldı

Bundan 4 yıl önce Soma’da yaşanan iş cinayetinde 301 madenci hayatını kaybetmişti.  Daha fazla kar elde etmek için yasanın zorunlu kıldığı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerini almadan, bir maden çalışmasında gerekli olan hiçbir tedbir almadan, yerin altında saatlerce karın tokluğuna çalışmakta olan madencilerin katledilmesinin sorumluları parababalarının sömürü ve soygun düzeninin bekçiliğini yapan AKPgillerdir.

Halkın Kurtuluş Partisi katliamın yaşandığı günden bugüne kadar Soma Katliamının suçlularının peşini bırakmamıştır. Gerek katliamın olduğu gün,  gerekse katliamdan sonra açılan davaların hepsini ısrarla takip etmiştir. Öyle ki bu davaları takip ederken mahkeme önünde açtıkları “Soma’nın Katili Tayyipgillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartı yüzünden haklarında onlarca dava açılmıştır. Hatta yine İzmir’de, Soma Katliamı protesto eyleminde katliamı protesto eden HKP yöneticisi Cumhurbaşkanına hakaretten ceza almıştır.

 13 Mayıs Pazar günü Soma’da yapılan mitinge Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri yine aynı pankartı açarak mitinge katılmışlardır. Saat 14.30’da mitingin yapılacağı alana yürüyüş yapmak için ELİ (Ege Linyit İşletmeleri) önünde toplanıldı. Buradan kortejler halinde yürüyüş yapılarak mitingin yapılacağı alana gidildi. Yürüyüş sırasında sık sık “Soma’yı Unutma Unutturma”,  “Soma’nın Hesabı Sorulacak”, “Katil Sermaye Hesap Verecek”, “AKP İşsizlik Pahalılık Zam Zulüm Demektir”, “ İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı. Yapılan yürüyüşün ardından miting alanında işçi ailelerinden ve davaya giren avukatların yaptığı konuşmalarla miting sona erdi. Halkın Kurtuluş Partisi Soma katliamında yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin hep yanında yer almıştır bundan sonra da yer almaya devam edecektir.

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email