Hkp İzmir İl Örgütü 1 Mayıs’ta Taksim’e Çağrı Eylemi

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü, İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününe sayılı günler kala Taksim çağrısı yaptı.

27 Nisan Cumartesi günü Karşıyaka Çarşı girişinde bir araya gelen HKP’li işçiler “ABD-AB Emperyalistleri ve Yerli Satılmışlar Cephesine Karşı 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz”, “Yaşasın 1 Mayıs, AB-D Uşağı parababalarının Satılmışlar Cephesine Karşı, İşçi Sınıfımız-Çalışan Ezilen Tüm Halkımız, Sivil-Asker Gençliğimiz, Bilim İnsanlarımız, Kürt Kardeşlerimizle Halk Kurtuluş Cephesine” yazılı pankartlar ve parti bayrakları açtılar.

“Taksim 1 Mayıs Alanıdır” sloganıyla başlayan eylemde 1 Mayıs Marşı çalındı. Eylem sırasında Taksim’e çağrı açıklaması HKP adına MYK üyesi Yusuf Gençer tarafından okundu. Yapılan açıklamada 1 Mayıs’ta Taksim’de olma kararlılığı bir kez daha dile getirildi.

Yapılan açıklamada;

1 Mayıs Alanı Taksim’dir, Taksim Vatandır, Vatan Aşktır Bu Vatan Aşkını haykırıyoruz tüm dünyaya:

“1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanı Taksim’deyiz”

Vazgeçemeyiz 1 Mayıs Alanı Taksim’den. Taksim’i İşçi Sınıfının Vatanı bellemişsek, insan nasıl vazgeçebilir Vatanından? Nasıl terk edebilir vatanını? Vazgeçersen bu vatandan, savaşmazsan, mücadele etmezsen bu vatan için, bunun adı cesaretsizlik, yüreksizlik, korku olmaz mı?

Biz bu ülkede; “Vatan Aşkını söylemekten ve gereğini yapmaktan korkar hale gelmektense ölmeyi yeğleyen”, Kurtuluş Partilileriz diyorsak, ne olursa olsun bedeli, 1 Mayıs’ta Taksim’de oluruz.

Eğer diyorsak; “Cesaret Vatanına sahip olmayan, vatan yaptığı toprağı koruyamaz”, olanca gücümüzle kavgaya gireriz, kavgaya dalar, Taksim Vatanımızı kurtarırız.

Biz En Halkçı Halife Hz. Ali’nin; “Haksızlık karşısında boyun eğerseniz, hakkınızla birlikte onurunuzu da yitirirsiniz”, deyişini devrimci anlayışımız olarak kabul etmişsek, haksız, kanunsuz bir şekilde işçilere, emekçilere yasaklanan 1 Mayıs Alanı Taksim’i özgürleştirinceye kadar, o alanda İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü, bayramımızı gönlümüzce kutlayıncaya kadar bu onur mücadelesinden vazgeçmeyiz.

Ve biz:

Türkiye’de 1 Mayıs’ın Anavatanı ve kalbinin attığı yer Taksim’dir!

1977 senesinde Süper NATO’nun Türkiye Şubesi Kontrgerilla’nın alçakça bir saldırısı sonucunda 34 Şehit verdik, 1 Mayıs’ta.

Şehit kanlarımızla o alanın her karış toprağını suladık ve orayı 1 Mayıs’ın tartışılmaz ve vazgeçilmez namus bellediğimiz vatanı yaptık” diyorsak,

Zaferimizi avuçlarımızın içine alıncaya kadar, Taksim Şehitlerini mutlu, huzurlu uykularına kavuşturuncaya kadar, “avucunda güneşi taşıyan” HKP’liler olarak, Taksim mücadelesinden asla vazgeçmeyiz” denildi.

            Eylem sırasında sık sık “1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanındayız”, “Taksim’de 1 Mayıs Engellenemez”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “1 Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür”, “Taksim 1 Mayıs Alanıdır” sloganları atıldı.

            Eylem, HKP olarak 1 Mayıs’ta Taksim’de olunacağı vurgusuyla bitirildi.

            Taksim Vatandır, Taksim Devrimdir!

27 Nisan 2019
HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email