HKP, İnebolu Limanı vurgununu yargıya taşıdı

10320522_949148251799922_7375838441496469288_nİnebolu Limanı’ndaki özelleştirme vurgunuyla ilgili HKP’li hukukçular suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN……………….:Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

V E K İ L L E R İ………..: Av. Orhan ÖZER, Av. Metin BAYYAR, Av. Ayhan ERKAN,

Av. Ali Serdar ÇINGI, Av. Tacettin ÇOLAK, Av. Sait KIRAN, Av. Ayça Alpel OKUR, Av. Halil AĞIRGÖL, Av. Pınar AKBİNA, Av. Doğan ERKAN

Sezenler Cad. No:4/15 Sıhhiye/ANKARA 

Ş Ü P H E L İ L E R…..:

1- Ahmet AKSU (Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili)

2- Osman İLTER (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı)

3-Sami ÖLMEZTOPRAK(Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı)

4- Şükrü DOĞAN(Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı)

5- Halil KIRŞAN(Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı)

6- Mehmet CENGİZ (Cengiz İnşaat A.Ş’ye bağlı Eti Bakır A.Ş Sahibi/ Başkanı) ve ortakları

S U Ç………………………: Nüfuz Ticareti (TCK. 255), Görevi Kötüye Kullanma (TCK. 257), görevinden   kaynaklı kişi ve kurum kayırma (ayırımcılık- TCK.122/1-a), bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak ( İrtikap- TCK. 250/1), Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılığa neden olmak ( TCK. 158/1-d-e)

İHBAR VE BEYANLARIMIZ:

1-Son dönem ne yazık ki ülkemiz, dünya kamuoyunda yolsuzluk, hırsızlık, irtikap vb. haberlerin cenneti olarak tanınmaya başladı. Gün geçmiyor ki basında yeni bir “rant”, “peşkeş” haberi çıkmasın, kamuya, halka ait bir alan karşılıksız olarak siyasi iktidar sahiplerine ve yakınlarına devredilmesin. İşte o haberlerden biri olan Hürriyet Gazetesi’nin 1 Aralık 2015 tarihli bir haberi şu başlıkla atılmıştır:

“İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali ile birlikte 3 gayrimenkul için 76 milyon TL teklif(http://www.hurriyet.com.tr/inebolu-limaninin-isletme-hakkini-alan-hopa-termik-santralini-ve-uc-ayri-yerdeki-degerli-gayrimenkulleri-de-alacak-40020721türk ve Ortaköy’de iki arsa)”

Aynı haber değişik internet sitelerinde de yayınlandı.

Bu haberden öğrendiğimize göre; “İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali yeniden özelleştirme ihalesine çıkarıldı. İki ay önce de birlikte ihaleye çıkarılan iki tesise üç ayrı değerli gayrimenkul de eklendi. Limanın işletme hakkını ve santralin varlıklarını alan, İstanbul Ortaköy ve Göktürk’deki iki değerli arsa ile Mardin’deki bin dönümü bulan arazileri de almış olacak. Konuya yakın bir kaynak ihaleyi ‘cazip’ hale getirmek için söz konusu gayrimenkullerin ihaleye eklendiğini söyledi. İhale bugün yapıldı. En yüksek teklifi, 76 milyon TL ile Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır verdi.

Temeli 1880’lerin sonunda atılan ve Milli Mücadele döneminde önemli bir işlev gören İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali için geçtiğimiz ekim ayın da teklifler alınmış, ancak ihale iptal edildi.

“BEŞ FİRMA TEKLİF VERDİ

Sermayesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. bünyesindeki varlıklar için son teklifler geçtiğimiz cuma günü alındı. Beş firma istekli olarak kapalı zarf usulü ile tekliflerini sundu.  İhaleye, Cengiz İnşaat A.Ş.’ye bağlı Eti Bakır A.Ş., Elron İnşaat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti., Ekol giyim mağazalarının sahibi Ekol Hazır Giyim İnşaat Ticaret Ltd. Şti., SBK Holding A.Ş.ve Özbolat İnşaat Turizm Otelcilik ve Ticaret Ltd. Şti. 2 milyon TL teminat mektubu ile birlikte teklifler veren firmalar oldu.

“47 MİLYON LİRA İLE BAŞLADI

Kapalı zarflar bugün açıldı. İhaleye ilgili firmanın yetkilileri katıldı. Elemesiz turda fiyat 47 milyon TL olarak açıklandı. Elemeli turda fiyat 55 milyon TL oldu. Bu aşamada ilk elenen Elron İnşaat oldu. Fiyat 57 milyon TL’ye gelince Özbolat İnşaat da elendi. Daha sonra fiyat 63,5 milyon TL oldu. Bu seviyede ise Ekol Hazım Giyim elendi. İhale artırımlar iki firma arasında yapıldı.

SBK HOLDİNG İLE ETİ BAKIR ARASINDA GEÇTİ

SBK Holding ve Eti Bakır karşılıklı fiyat artırımları yaptı. En son SBK Holding teklifini 75.5 milyon TL olarak açıkladı. Eti Bakır ise bu fiyata 500 bin TL daha ekleyerek 76 milyon TL’de durdu. Bu aşamadan sonra ihale teknik olarak bitti. İhale komisyonu gelen en yüksek teklifi değerlendirecek. Uygun görülmesi halinde Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun da onayı ile ihale sonuçlanmış olacak.

“İhale, Ankara Doğal Elektrik binasında yapıldı. Nihai karar ÖYK’dan çıkacak,

İşte en yüksek 76 milyon lira teklif verilen Grup-1 Varlıkları ile ilgili detaylar:

49 YILLIK İŞLETME HAKKI DEVREDİLİYOR

İnebolu Limanı: Özelleştirme ihalesi ile limanın 49 yıllık işletme hakkı devredilecek. Limanı hali hazırda İnebolu Belediyesi işletiyor. Limanda kalkan gemiler ağırlıkla Bandırma ve Samsun Limanı’na gidiyor. Limana, yıllık 160’a yakın gemi giriş-çıkış yapıyor. Tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre limanın temeli ise 1882’de atıldı. Liman, Milli Mücadele yıllarında silah ve cephanenin Anadolu’ya giriş kapısı oldu. Ankara Hükümeti’nin dünyaya açılan kapısı olarak görülen liman için Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da” dediği biliniyor.

“VARLIKLARI SATILACAK

Hopa Termik Santrali: Santralde enerji üretimine 1973 yılında başladı. Fuel Oil kullanılarak elektrik üretimi yapılan santralin varlıkları ihaleyi kazanan firmaya geçecek. Toplamda 65 bin 366 metrekare alan üzerine kurulu santral Hopa Limanı’na 250 metre yakınlıkta. Tesiste son iki yıldır elektrik üretimi yapılmıyor.

“İKİ PARSEL BİN DÖNÜMÜ BULUYOR

Mardin Mazıdağ’da arazi: Özelleştirme ihalesi yapılacak varlıklardan biri de Mardin Mazıdağ’da bulunan iki parsel arazi. Birbirine bitişik iki parselin büyüklüğü 950 bin metrekare. Söz konusu arazinin hemen bitişiğinde ise Mazıdağ fosfat tesisleri bulunuyor. Söz konusu tesisleri Cengiz İnşaat’a bağlı TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi ve Ticaret A.Ş. işletiyor.

Boğaz manzaralı arsa: Aynı ihale paketi kapsamında satışı yapılan bir diğer varlık ise İstanbul Ortaköy’de bulunan bir arsa.  964 metrekarelik arsa denize yürüme mesafesinde. Gayrimenkul uzmanları Boğaz manzaralı arsanın oldukça değerli olduğunu söyledi.

Göktürk’te 6 dönüm arsa: Son olarak ihale paketinde yer alan bir diğer varlık ise İstanbul Eyüp ilçesine bağlı Göktürk’deki bir arsa. Arsanın büyüklüğü 6 dönüm olarak kayıtlara geçti.”

2- “patronlardunyasi.com” adlı internet sitesi de; “Bu limanı alana Boğaz’da arsa” diye yazıyor. Ama sadece Boğaz’da arsa değil Hürriyet’in haberinde okuduğumuz gibi; buna ek olarak İstanbul Göktürk’te arsa ve Mardin’de arazi de verilecekmiş. Göktürk’teki arsa 6 dönüm, Mardin Mazıdağı yakınlarındaki arazi de 950 bin metre kareymiş…

Ya Boğaz’daki arsa:

“(…) 964 metrekarelik arsa denize yürüme mesafesinde. Gayrimenkul uzmanları Boğaz manzaralı arsanın oldukça değerli olduğunu söyle”miş.

Ki Liman ihalesini kazanan sadece 49 yıllığına limana ve limandaki tesislere değil, “50 büyük gayrimenkul”e de sahip olacakmış İnebolu Belediye Başkanının verdiği bilgiye göre.

Bir de atıl durumdaki yani üretim faaliyeti olmayan Hopa Termik Santrali’nin varlıkları ve arazisi satılacakmış. Arazisi ise 65.366 metrekare alana sahipmiş. Ve denize uzaklığı sadece 250 metreymiş…

Denize uzaklığı sadece 250 metre olan 65.336 metrekare alana neler yapılmaz, ne vurgunlar vurulmaz değil mi? Bu ihaleyi almak için nasıl Allah Allah nidaları atılmaz!

Ya diğer eşantiyonlar? Onların özellikleri ne?

“Mardin Mazıdağ’da arazi: Özelleştirme ihalesi yapılacak varlıklardan biri de Mardin Mazıdağ’da bulunan iki parsel arazi. Birbirine bitişik iki parselin büyüklüğü 950 bin metrekare. Söz konusu arazinin hemen bitişiğinde ise Mazıdağ fosfat tesisleri bulunuyor.”

Peki kiminmiş bu Mazıdağı Fosfat tesisleri?

Tesadüfe (!) bakın ki: “ Söz konusu tesisleri Cengiz İnşaat’a bağlı TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi ve Ticaret AŞ işletiyor”muş.

Göktürk’teki arsayla Cengiz’in bir ilişiği var mı?

Tesadüf bu ya, 3. Havaalanını da Cengiz Holding yapıyormuş. Arsa buradaymış ve fiyatları neredeyse uçmuş durumdaymış… Ayrıca 3. Köprü ile daha da değerlenmiş bir bölgeymiş burası. (http://www.patronlardunyasi.com/haber/Bu-limani-alana-Bogaz-da-arsa/174858)

Ve bütün paha biçilemez kamu malları 76 milyon TL’ye verilecek. Yani Milletin …. koyan Mehmet Cengiz, bu kez de İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali’nin, Boğaz’ın, Göktürk’ün, Mazıdağı’nın …. koyacak.

3- Süreç şöyle gelişmiş. 9 Ekim 2015 tarihinde yapılan ilk ihalede İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali’nin de aralarında yer aldığı taşınmazlar ve üzerindekiler satışa çıkarılmış. İhale için Ekol, Ce-Ka, Çelikler, Etibakır AŞ ve Elon firmaları şartname almış. Eti Bakır AŞ teklif vermemiş. İhaleye de 3 firma katılmış. Fakat ihale 29 Ekim’de iptal edilmiş. Gerekçe olarak da tekliflerin yeterli olmaması gösterilmiş. Ancak iptalin gerçek nedenini, “(…) yerel internet sitesine konuşan AKP İnebolu İlçe Başkanı İsa Karamehmetoğlu söyle“miş:

“İhale önümüzdeki genel seçimler sonrasında AK Parti’nin tekrar tek başına iktidara gelerek istikrarı sürdürmesi sayesinde ilçemizin ve bölgemizin çıkarları doğrultusunda yeniden yapılacaktır.”

(Burada küçük bir düzeltme yapmamız gerekiyor: AKP İnebolu İlçe Başkanı İsa Karamehmetoğlu’nun söylediğini şöyle anlamamız gerekiyor: “ilçemizin ve bölgemizin çıkarları doğrultusunda” değil de “bizim çıkarlarımız doğrultusunda”yeniden yapılacaktır.)

Aynen de öyle olmuş(!)

30 Kasım’da yapılan ihaleye bu kez 5 firma (Cengiz İnşaat A.Ş.’ye bağlı Eti Bakır AŞ, Elron İnşaat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti., Ekol giyim mağazalarının sahibi Ekol Hazır Giyim İnşaat Ticaret Ltd. Şti., SBK Holding A.Ş. ve Özbolat İnşaat Turizm Otelcilik ve Ticaret Ltd. Şti.) katılmış.

“Piyango”, “Milletin …. koyacağız” diyen yandaşlardan Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır AŞ’ye vurmuş…

Görüldüğü gibi halkımızın alınteri ile elde edilmiş kamu malları yine yok pahasına yandaşlara peşkeş çekilmektedir. Bir oldubitti ile Özeleştirme Yüksek Kurulu satışı onayladıktan sonra bu kamu mallarının geri alınması olanaksızlaştırılacaktır. Bu nedenle kamu zararının giderilemez aşamaya gelmeden önlenebilmesi için bu suç duyurusunda bulunuyoruz.

4- Şüphelilerden Ahmet AKSU (Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili) , Osman İLTER (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), Sami ÖLMEZTOPRAK (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), M.Şükrü DOĞAN (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı) ve İ.Halil KIRŞAN (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı) memıriyet görevlerini kötüye kullanarak, aldıkları kararların suç olduğunu bile bile suça konu kararları alabilmişlerdir.

Diğer sanık Mehmet CENGİZ; AKP yandaşlığını ve Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığının etkisini kullanarak, kamunun tüm imkânlarını kullanarak, menfaat elde eden bir kişidir.

SONUÇ ve İSTEM: Baştan beri ayrıntılıca anlatıldığı üzere şüpheliler;

a-) Sanıkların bilerek ve kasten memuriyet görevlerini kötüye kullandıkları (TCK.257/1,2) ;

b-) Memuriyet görevlerini kullanarak kişi ve kurum kayırma (Ayrımcılık) suçunu işledikleri ( TCK.122/1-a) ;

 c-) Bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep oldukları ve böylece irtikap suçunu işledikleri (TCK. 250/1;

d-) Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak Nitelikli dolandırıcılığa aracılık ettikleri ( TCK.158/1-d, e )

e-) Kamu görevlisi üzerinde Nüfuz Ticareti (TCK. 255) yaptıkları hususunda kuvvetli şuç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması için, müvekkilimiz parti adına iş bu ihbarda bulunmayı görev saydık.

Bu nedenle şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yürütülerek haklarında Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 15/01/2016

Suç Duyurusunda Bulunan

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Vekilleri

Av. Metin BAYYAR Av. Sait KIRAN Av. Ayça ALPEL OKUR Av. Doğan ERKAN

Print Friendly, PDF & Email