HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Av. Tacettin Çolak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Faruk Çelik’e Hakaretten Yargılandığı Davadan Beraat Etti

bakanahakaret670HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Av. Tacettin Çolak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Faruk Çelik’e Hakaretten Yargılandığı Davadan Beraat Etti

28 Ekim 2014’te Ermenek’te yaşanan maden faciasıyla ilgili sorumlulara herhangi bir dava açılmazken, olaydan birkaç gün sonra 2 Kasım’da HKP İzmir İl Örgütü tarafından Karşıyaka Çarşı’da yapılan basın açıklamasındaki konuşmasında dönemin Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e hakaret ettiği gerekçesiyle HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Av. Tacettin Çolak’ a 1-4 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

27 Mayıs 2015’te görülen ilk duruşmadan sonra dava bugüne (5 Ekim) ertelenmişti. Duruşmaya Faruk Çelik’in avukatı da katıldı ve Çolak’ın cezalandırılmasını istedi. HKP avukatlarında Ayhan Erkan’da “Siyasilerin eleştiriye açık olmaları gerektiğini, yapılan konuşmanın eleştiri içerikli olduğunu, araya 50 kişi giriyor biz de bir şey yapamıyoruz diye açıklama yapan bir Bakanın bu eleştirilere katlanması gerektiğini, yerleşik Yargıtay ve AİHM kararları çerçevesinde suçun unsurlarının oluşmadığını ve beraat kararı verilmesini” talep etti.

Tacettin Çolak, yaptığı son savunmada; “Ortada bir suç yoktur. Bakanın bu sözüne karşı sessiz kalsaydım, halkın partisi olan HKP’nin bir yöneticisi olarak işçi sınıfına ve halkıma karşı suç işlemiş olurdum. Zaten müşteki taraf da ‘cezalandırılsın’ demekten başka bir suç isnadında bulunamamıştır. Mahkemelerin önüne gelen bu tür dosyalar polis fezlekelerinin iddianameye dönüştürülmesi şeklinde oluşturulmaktadır. Kaldı ki, yaptığımız eylemden dolayı Bayraklı İlçe Başkanımıza da Cumhurbaşkanı’na Hakaretten ikinci bir dava açılmıştır. Böylece savcılar bir eylemimizden iki ayrı dava çıkartarak, “bir koyundan bir post çıkar” halk sözünü de boşa çıkartmış oldular. Bu da yetmiyormuş gibi, davalar Adalet Bakanlığı tarafından gün gün takip edilerek yargıçlar baskı altına alınmaktadır. Böyle bir yargılamanın bağımsız olamayacağı açıktır. Ben suç işlemedim. Bu nedenle sizden beraat falan istemiyorum.” Diyerek savunmasını bitirdi. Savunmanın ardından yargıç; dosyadaki delillere göre suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek Tacettin Çolak hakkında verdiği beraat kararını açıkladı.

170395Duruşma sonrası Karşıyaka Adliye’si düzenlenen basın açıklamasında konuşan Av. Tacettin Çolak: “Biz bu kararla, içeride yargıcın kendisine de söylediğimiz gibi gerçekten Karşıyaka’da yargıçların olduğunu görmüş olduk. Zaten biz böyle bir suç işlemediğimizi yargılama boyunca da hep söyledik. Hırsıza hırsız demek suç değildir. Katile katil demek suç değildir. Ermenek katliamından sonra da o dönemin çalışma bakanı; denetimlerde araya giren elli kişi olduğunu, bundan dolayı denetim yapmadıklarını itiraf etti. Biz de bunu eleştirdik. Eleştirmeye devam edeceğiz. İşçi sınıfımızın bu tür rahatlıkla önlenebilir kazalar nedeniyle göz göre göre katliama uğratılmasına, Soma’da 301 kişinin, Ermenek’te 18 kişinin göz göre göre katledilmesine Halkın Kurtuluş Partisi sessiz kalmadı, kalmayacak. Duruşmada da söylediğim gibi, biz suç işlemedik. Şu da bilinsin, bu ülkede içinde yaşadığımız dönemde tamamen bir Tayyibistan Diktatörlüğü söz konusudur. Türkiye’den temsilci olarak gönderilen AİHM yargıçları dahi bunlardan bizar duruma gelmişlerdir. AİHM’de artık hakaret davalarının iyice çoğaldığını bunun yanlış olduğunu eleştirir noktaya gelmiştir. Bu davalarla, hapis cezalarıyla bizi korkutamazlar. Halkın Kurtuluş Partisi doğru bildiği yolda Halkın İktidarı yolunda mücadeleye devam edecektir” dedi.

Ardından söz alan HKP avukatlarından Av. Ayhan Erkan “Ülkemizde Tayyipgiller iktidarı döneminde Cumhurbaşkanı’na hakaretten dolayı yargılamalarda rekor kırıldı. Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde bu kadar dava açılmadı ve Cumhurbaşkanı’na hakaretten bu kadar tutuklama olmadı.  Cumhurbaşkanı her türlü hukuksuzluğu işliyor, ben anayasayı tanımam diyor, hakkında hiçbir dava açılmıyor. Ama bunu eleştirenler hakkında sürekli davalar açılıyor. Keza bu olayda da Soma’daki facianın acısı yüreklerde dinmeden Ermenek’te patladı. 18 tane yurttaşımız gerekli tedbirler alınmaması yüzünden hayatlarını kaybetti. Faruk Çelik’in, Çalışma Bakanı’nın açıklaması “Araya 50 kişi giriyor. Biz ne yapalım?” oldu. Faruk Çelik bu sözlerinden dolayı yargılanmıyor, hiç onun hakkında suç duyurusunda bulunulmuyor. Ama bu sözü eleştiren Halkın Kurtuluş Partisi İl Başkanı ve Milletvekili Adayı yargılanıyor. İşte Türkiye’deki yargının geldiği durum bu. Fakat Tayyipgiller şunu iyi bilsinler bu davalar belki sıradan insanları yıldırabilir ama Halkın Kurtuluş Partisi’ni daha çok kamçılar. Çünkü bu onun verdiği mücadele hattının ne kadar doğru olduğunu gösterir. “ dedi.

Nerede bir haksızlık varsa orada HKP’nin direnişi ve isyanı vardır. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Davalar, baskılar bizleri yıldıramaz.

İzmir’den Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email