HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Çolak Hakkında Tayyip Erdoğan’a Hakaret iddiasıyla soruşturma açıldı

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak hakkında, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşım ve yorumlardan dolayı polisin hazırlamış olduğu fezleke üzerine İzmir Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

28 Eylül Pazartesi günü saat 11.00’da Cumhuriyet Savcısına ifade veren Tacettin Çolak, ifade sonrası HKP yönetici ve üyelerinin de katılımıyla Adliye çıkışında bir açıklama yaptı.

Açıklamaya, ifade sırasında da destek veren İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Affan Topel de destek verdi.

Burada açıklama yapan Tacettin Çolak şunları söyledi:

İddianamede, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un yazılarından cımbızla ayıklanarak, bazı kelimeleri öne çıkartıp hakaret suçu oluşturmaya davranmışlardır.

Ortada ölü doğmuş bir dava var. Ülkede siyasal bir faaliyet yürüten ve üç kez seçimlere girmiş olan HKP’nin yöneticileri olan bizlere karşı bir gözdağı ya da susturma operasyonunun bir parçasıdır bu.

Ömrünü İşçi Sınıfı davasına, emekçi halkların kurtuluş davasına adayan Halkın Kurtuluş Partililer olarak bu tür davalarla yıldırılamayız. Muhtemelen, daha önce de söylediğim gibi, Türkiye’de işleyen yargı sisteminde polis suç vasfı nitelemesinde bulunuyor, fezlekeyi savcının önüne koyuyor, savcı da bu fezlekeyi iddianameye dönüştürüyor. Muhtemelen bu yargı süreci de böyle olacak.

Hakkımızda açılacak olan davayla ilgili de ceza mahkemesinde yine AKP’giller’le ve Reisiyle hesaplaşmaya devam edeceğiz.

Ayrıca dün sabah itibarıyla ırkçı Ermenistan devletinin Azerbaycan Halkına, masum sivillere karşı yöneltmiş olduğu katliamı, saldırıyı protesto ediyoruz.

Emperyalizmin dünya halkları üzerindeki bir oyunudur bu. Aynı zamanda Ege’de, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler nedeniyle Türkiye’ye verilen bir gözdağıdır. 1993’ten beri işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesinin ilhakına yönelik bir saldırıdır bu. Bizdeki yöneticilerin de Twetter muhalefeti yaparak uluslararası bu oyuna karşı durduklarını sanmayın. Zaten yargılama konusu yapılan yazıların da bir çoğu AKP’giller ve Reisinin iç politika ve dış politikadaki başarısızlıkları, beceriksizlikleri ve Türkiye halkına olan ihanetleri nedeniyle yapılan eleştirilerdir.

Tacettin Çolak’ın açıklamasından sonra hem müdafi hem de destek için gelen İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Afhan Topel de söz alarak şunları söyledi:

Meslektaşım, dostum Av. Tacettin Çolak hakkında bugün bir suçlama dosyası oluşturulmuş. Dosyada içeriklere baktığımızda teknik anlamda politik içerikler olduğu görülüyor. Halkın Kurtuluş Partisi’nin Genel Başkanı’nın sözlerini paylaşmış ve bu sözlerle ilgili herhangi bir yasal tahkikat yapılmamış. Açılmış bir dava yok. Böyle bir davanın açılmasını yadırgadık, bu düşüncelerimizi bizzat savcılığa savunmalarla bildirdik.

Neden yadırgadık?

Çünkü siyaset eleştirmeye ve eleştirilmeye açık olan insanların gidip faaliyet göstereceği yer. Eğer ülkedeki yöneticiler siyasete soyundularsa, oradan ayrılana kadar, o soyundukları siyasetin gereği olan eleştirileri karşılamak, kaldırmak ve onlara tolerans göstermek zorundalar. Bunlara göğüs germek yerine savcıları, polisleri harekete geçirerek aba altından sopa göstermenin hukuk düzeniyle bir ilgisinin olmadığı kanaatindeyiz.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu olarak herhangi bir avukatın bir derdi olursa yanında olacağımızı söyledik. Tacettin Çolak’ı sokakta bulmadık, hiçbir zaman da kimseye yem etmeyeceğiz.

Son olarak HKP MYK üyesi Yusuf Gençer de söz alarak; “HKP Yöneticileri ve Üyeleri olarak Genel Sekreter’imiz Av. Tacettin Çolak’ın yanındayız.

Genel Başkan’ımızın ağzından çıkan her sözün altına da imzamızı atarız. Tacettin Çolak Yoldaş’ımızın da paylaşımlarının altına imzamızı atıyoruz.

Buradan bir kez daha yalnız olmadığını, olmayacağını tüm kamuoyu bilsin.

Bir kez daha söylüyoruz; Tacettin Çolak’a ve Halkın Kurtuluş Partisi’ne yönelik saldırılara karşı her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz”, dedi.

28.09.2020

İzmir’den Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email