HKP Genel Merkezinden; Basına ve Kamuoyuna

HKP Genel Merkezinden;

Basına ve Kamuoyuna

 

Kürt Halkının bin yıllardan buyana gelen bayramı olan Newroz kutlamalarına Tayyipgiller Hükümetinin ve devletin kullandığı zorbalığı ve yasakçı tutumu şiddetle protesto ediyoruz.

Bir halkın bin yıllardır kutladığı bayramını karakuşi bir kararla yasaklayan anlayış zorbalıktır. O halka karşı zulümdür. Nitekim bu anlayışın pratikteki uygulaması halka copla saldırmak, panzerlerden su sıkmak, gaz bombalarıyla saldırmak biçiminde ortaya çıkmıştır. İstanbul’da BDP Arnavutköy ilçe yöneticisi Hacı Zengin öldürülmüş, yüzlerce kişi yaralanmış ve gözaltına alınmıştır.

Batman’da DTK Eşbaşkanı, Milletvekili Ahmet Türk’ün, önce bulunduğu otobüse gaz bombası atılarak sağlığına kastedilmiş, hastaneye götürülmek istendiğinde ise polisin fiili saldırısına uğramıştır.

İstisnasız Türkiye’nin ve özellikle de bölgenin tüm şehirlerinde bayramlarını kutlamak isteyen Kürt Halkına aynı biçimde acımasızca saldırılmıştır.

Tüm bu saldırıları Halkın Kurtuluş Partisi olarak kınıyor, Hacı Zengin’in ailesine ve Kürt Halkına başın sağ olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Sayın Ahmet Türk’e de acil şifalar diliyoruz. 21.03.2012

 

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

 

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Merkezi 

Print Friendly, PDF & Email