HKP Gençliği, 286 gündür direnen Muğla Tüvtürk işçilerini ziyaret etti!

Muğla Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonu’nda DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 18 işçiyle dayanışmasını göstermek için, direnişlerinin 286. gününde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Gençliği dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Muğla’da Tüvtürk’e bağlı Taşıt Muayene istasyonlarında çalışırken kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretine isyan ederek sendikalaşma kararı alan Tüvtürk işçileri, Nakliyat-İş Sendikasına üye olmalarının üzerine işveren tarafından silahlı tehdit ve baskıyla istifaya zorladı. 18 işçi sendikaya üyeliklerinden vazgeçmediği için işten atıldı.

18 işçinin 13 Ağustos 2018 tarihinde işlerine son verilmiş, işçiler anayasal hak olan sendikaya üye olma haklarına sahip çıkmak için haksız bir şekilde atıldıkları işlerine geri dönmek, insanca yaşayabilecekleri ücret ve çalışma koşullarını sağlamak için istasyon önünde direnişe geçmişlerdi. Direniş,  286’inci gününde devam ediyor.

Direnişçi İşçiler, “Muğla Taşıt İstasyonlarında Sendikal Örgütlenmemiz Engellenemez, Atılan İşçiler Geri Alınsın” yazılı pankartla istasyon önünde eylemlerine devam ederken,  HKP Gençliği işçilere dayanışma ziyaretinde bulundu.

HKP Gençliği adına Kıvılcım Çolak açıklama yaptı.

Yapılan o açıklama, “Merhaba 286 gündür direnen yiğit Tüvtürk Muğla direnişleri. Sizleri Kurtuluş Partisi Gençliği olarak devrimciliğimizin olanca ateşi ile selamlıyoruz. Haklı mücadelenizde başından beri yanınızda olduk. Dünya üzerindeki en haklı mücadelelerden birini, ekmek davasını sürdüren sizlerin yanınızda olduğumuzu tekrardan söylüyoruz. Sendikalaşmak, sendikalı olmak anayasal haktır fakat Tüvtürk işvereni devrimci sınıf sendikacılığı yapan Nakliyat-İş Sendikasına üye olduğunuz için sizleri işten çıkardı. İşveren ve yanında bulunan çakalları sizlere silah çekti ve siz işverenin bütün baskılarına ve tehditlerine rağmen bu onurlu mücadelenizi kararlıca sürdürdünüz ve sürdürüyorsunuz. Bu onurlu duruşunuzdan dolayı sizleri kutluyoruz. Nakliyat-İş’in dediği gibi bu kanunsuzluklarının ve saldırının hesabı sorulacak. Neden korkuyorlar? Çünkü gerçek devrimci sınıf sendikacılığı yapan sendikanız Nakliyat-İş’in burada örgütlenmesinden, sizlerin sendikalı olarak burada çalışmanızdan korkuyorlar. İşe iade davalarını ve sendikal tazminatlarınızı işverenin ve avukatlarının bütün yalanlarına rağmen kazandınız. Direnişin ilk başladığı gün bu direniş alanında haykırdığınız gibi “Tüvtürk’e Sendika Girecek Başka Yolu Yok!” dedi ve HKP Gençliği olarak topladığımız erzak yardımı direnişçi işçilere verildi. Daha sonra işçilerle sohbetlerimizi yaparak Direnişlerinde başarılar diledik. 

25 Mayıs 2019
HKP Gençliği/İzmir

Print Friendly, PDF & Email