HKP Ermenek Davasını Takip Etmeye Devam Ediyor!

ermenek-maden-faciasi-davasiHKP Ermenek Davasını Takip Etmeye Devam Ediyor!

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen ve 18 işçinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yargılamaya bu gün ( 3 Ağustos 2015) devam edildi. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bu  duruşmasında  olayla  ilgili tanıkların ifadeleri alındı.
Tanıkların anlatımları madende iş güvenlik önlemlerinin alınmadığı, işçilerin canının hiçe sayılarak ölüme gönderildikleri bir kez daha doğrulanıyor. İfadelerde, kazanın olduğu bölgede daha önce maden işletildiği, bu nedenle su baskını tehlikesinin olduğu bilinmesine rağmen önlem alınmadan işçiler çalıştırılmaya devam edildiği belirtiliyor.

Ayrıca madende meydana gelen su baskınının ardından elektrik kablolarının yandığı ve dışarda beklemesi gereken acil müdahale biriminin de olay esnasında madende olduğu ve diğer işçilerle birlikte çalıştığı tanıklar tarafından ifade edildi.

Diğer iş cinayetlerinde olduğu gibi bu olayda da daha fazla kar için iş güvenlik önlemlerinin patronlar tarafından minumum düzeyde tutulduğunu örmekteyiz. Bunun yanında bu  konuda denetim yapması ve önlem alması gereken Devlet kurumlarının da görevlerini yerine getirmek yerine bir avuç vurguncunun işini kolaylaştırmaktan öte iş yapmadığı ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle asıl yargılanması gereken her gün ortalama dört işçimizin canının alan kocaman kanlı bir sistem varken ne yazık ki bu gün Ermenek’ de yalnızca bir kaç aracı ve taşeron yargılanmaktadır.

Ne yazık ki sorumluluğu olan, görevini yapmayan Başbakan, Enerji Bakanı ve Çalışma Bakanı ve bu bakanlıkların yetkilileri hala yargılanmıyor. HKP’ nin en başından beri Ermenek’ te meydana gelen bu acı olayın takipçisi olduğu ve gerçek sorumluların ortaya çıkarılmasına kadar da bu davanın takipçisi olacağını bir kez daha ölen işçilerin ailelerine ve Ermenek Halkına bir kez daha duyurdu.

Bizler biliyoruz ki; halk iktidarı kurulana kadar bu mücadele HKP’ liler tarafından devam ettirilecek.03/08/2015

Konya’dan
Halkın Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email