HKP, Emperyalistlerin halkları birbirine düşürme planı olan Ermeni Soykırımı Yalanına karşı halkların gerçek kardeşliğini savunmak için alanlardaydı!

ermeni_HKP.3İstanbul:

Ülkemizi Yeni Sevr’e sürükleyen AB-D Emperyalistlerinin hararetle savunduğu “Ermeni Soykırımı” Yalanı nedeni ile her yıl çeşitli illerde bu tezi savunanlar tarafından düzenlenen “Anma” etkinliklerine karşı HKP olarak “etkinlik” alanında eylem yaparak teşhir ve uyarı eylemleri yapılıyor.

Bu yıl Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak, Emperyalistlerin Soykırım Yalanına karşı 24 Nisan Pazar günü Taksim Odakule’de buluştuk. Polis bizden önce gelerek barikat kurmuştu. Kurtuluş Partili Hukukçular polisle tartışmaya başladı ve bir yandan da tüm bu politikalar yüksek sesle, sloganlarla halka teşhir edildi. Kitlemizin kararlı duruşuyla, uzun tartışmaların ardından polis barikatı geriye çekildi.

Onlar eylemi 19.15’te yapacaklardı. Bizim eylemimiz ise 19.19’da başladı. Sloganlarla başlayan yürüyüşümüz Tünele doğru “Soykırım Yalanı, Emperyalist Planı”, “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Türk-Kürt-Ermeni Halklarının Kardeşliği” sloganlarıyla başladı. Ancak burada da polis “Anma” yapanları korumaya alarak yeni bir barikat kurdu. Burada HKP İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina basın açıklamasını gerçekleştirdi. Onların karşılarında tezlerimizi hiçbir ikirciğe yer bırakmadan savunduk ve haykırdık.

Bir kez daha söylüyoruz: Bu yalan halkları birbirine boğazlatma projesidir. Ortadoğu’yu kan gölüne çevirme projesidir. Bu yalanı savununlar ve sahip çıkanlar Türk, Kürt ve Ermeni Halklarına ihanet etmektedir!

ermeni_HKP_

İzmir:

Halkın Kurtuluş Partisi, AB-D Emperyalistleri’nin Türkiye’yi Yeni Sevr bataklığına sürüklemek için sürekli gündemde tuttuğu soykırım yalanına karşı her yıl olduğu gibi bu yıl da alanlardaydı. Türk, Kürt, Ermeni halklarını birbirine boğazlatmanın peşinde olan emperyalistlerin projelerini savunanlara karşı halkların kardeşliğini haykırmak için her 24 Nisan’da düzenlenen eylemler bu yıl da devam etti.

HKP İzmir İl Örgütü olarak 19.19’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde yapacağımız eylem için Gazi Ortaokulu önünden “Soykırım Yalanı Amerikan Planı”,  “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları eşliğinde ve en öndeki “Ermeni Soykırımı Yalanı; AB-D Emperyalizmi ve Yerli Satılmışlar Cephesinin Yeni Sevr Planının Bir Parçasıdır” yazılı pankartımızla yürüyüşe başladık.

Yürüyüşümüz boyunca; Türkçe, Kürtçe ve Ermenice dillerinden yazdığımız “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Kahrolsun Emperyalizm” içerikli dövizlerimizi, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız” pankartımızı taşıdık.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne girmek üzereyken onlarca çevik kuvvet ve sivil polisin barikatıyla karşılaştık. Ülkemizin Yeni Sevr’e doğru, parçalanmaya, Suriyeleşmeye doğru emperyalistler ve yerli işbirlikçileri eliyle sürüklendiği bu günlerde, bu yola hizmet eden soykırım yalanına karşı yaptığımız eylem polis zorbalığıyla engellenmek istendi. Eylemimizin yasal olmadığını, yürüyüş veya basın açıklaması yapamayacağımızı söylenerek polis aracından “dağılın” anonsu yapan polislere cevabımız “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” oldu.

Çevik Kuvvet ve sivil polislerin kalkanlı, joplu saldılarına karşı yoldaşlarımız kahramanca direndi. “Dağılın, hemen dağılın” türünden tehditlere papuç bırakmadık. Bazı yoldaşlarımız gözaltına alınmak istendi, vermedik. Jopla saldıran bir polisin elini tutarak, yoldaşımıza jopu vurmasını engelledik. Polisin bu saldırıları sırasında sloganlarımızı haykırmaya devam ettik.

Yaşanan arbededen sonra HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak bir açıklama yaparak “Atalarımızın soykırım yaptığı yalanına karşı çıktığımız için, doğruları halkımıza anlattığımız için kendi ülkemizde polis tarafından engelleniyoruz. Bizim tezlerimiz Türkler’in, Kürtler’in ve Ermeniler’in kardeşçe yaşamasını savunan tezlerdir. Biz, sürekli Halkları birbirine düşman edenlerin de ABD ve AB Emperyalistleri olduğunu savunuyoruz. Halkların kardeşliğini savunmak da artık bu ülkede suç olarak görülüyor. Bu nedenle İzmir Polisinin saldırgan tavrını kınıyorum” dedi.

Açıklamanın ardından eylem sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

ermeni_HKP ermeni_HKP.4 ermeni_HKP.2 ermeni_HKP.1                                                                       

Ankara:

1915 Ermeni Tehciri olayları sırasında yaşananları “Soykırım” olarak halka dayatanlara inat HKP Genel Merkezi’nden kortej eşliğinde yürüyüşe geçen HKP’liler “Soykırım Yalanı Emperyalist Planı” “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atarak Ankara Halkına sesini duyurdu. Yüksel Caddesi’nde halkın büyük ilgi gösterdiği basın açıklaması düzenlendi.

ABD ve AB Emperyalistlerinin Ermeni Burjuvalarıyla birlikte hareket ettikleri ve 1. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Sevr Antlaşmasıyla kabul ettiremedikleri bu hain ve halkları birbirine düşüren planını bugün tekrar gündeme getirmek istedikleri vurgulanan açıklamada “Emperyalistlerin Soykırım Yalanı Halkları Birbirine Düşürme Planıdır! Yaşasın Türk-Kürt-Ermeni Halklarının Kardeşliği!” denildi.

Parti Genel merkezince hazırlanan basın açıklamasını HKP Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran okudu.

Aynı saatlerde kendilerine “Ermeni Soykırımı Anma Platformu” adı veren ABD-AB Emperyalizminin gönüllü sözcülüğünü üstlenen Sevrci Soytarı Sahte Sol takım da yapacakları basın açıklamasını HKP’yle karşılaşmamak adına yapmayarak, kendilerinin de inanmadıkları emperyalist yalana oto sansür uygulayıp geciktirdiler.

Daha sonra Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanarak ABD’li efendilerine şirin görünmek için halkları birbirine düşürme planına her yıl olduğu gibi bu yıl da alet oldular.

ermeni_HKP_ankara

Print Friendly, PDF & Email