HKP Dava Açtı, Danıştay İBB Başkanı Topbaş…

HKP Dava Açtı, Danıştay İBB Başkanı Topbaş, Pendik Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri ve sorumlular hakkında soruşturma açılmasına Karar Verdi!

Geçen sene, 06.01.2016 tarihinde, AKPgillerin vurgunlarına dair basında çıkan haberlere göre HKP adına, Kadir Topbaş (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı), Salih Kenan Şahin  (Kaş Belediye Başkanı), Pendik Belediyesi AKP’li Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Gür (ÖZASR Yapı İnşaat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı) ve ÖZASR Yapı İnşaat Anonim Şirketi Yönetici ve Ortakları hakkında suç duyurusu yapmıştık.

Haber şöyleydi:“Bilal’in ortağına piyango vurdu.

Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın 17 Aralık ‘sıfırlama’ tapesinde ‘ortağımız’ diye bahsettiği isme AKP’li Pendik Belediyesi’nden 200 milyonluk peşkeş…”(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/457932/Bilal_in_ortagina_piyango_vurdu.html)

Haberler şöyle devam ediyordu; “Pendik’te Sabiha Gökçen Havalimanı’nın karşısında yer alan 31 bin 900 metrekarelik “idari tesis alanı” 2006 yılında Pendik Belediyesi tarafından borçlarına karşılık Maliye’ye devredildi. Maliye tarafından satışa çıkartılan arsayı aynı yıl ilk olarak Mehmet Ali Baldaner satın aldı. Bu sırada AKP’li Pendik Belediyesi burayı ticaret alanına çevirdi. CHP’li Meclis üyeleri dava açtı. Planlar iptal oldu. Pendik Belediyesi aynı arsayla ilgili değişikleri yeniden kabul etti. Tekrar dava açıldı.

Süreç devam ederken bu sırada arazi 3. kez el değiştirdi. Ancak bu kez alan tanıdık bir isimdi. Değerli arazi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şirketi BMZ ile ortaklık kuran, 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasında “sıfırlama tapesinde” ismi geçen İşadamı Mehmet Gür tarafından satın alındı. Gür’ün arsayı satın almasının ardından AKP’li Pendik Belediyesi geçtiğimiz aralık ayında bu arsa için çok önemli bir kıyak daha geçti.

Arsayı satın alan ÖZASR şirketi, Pendik Belediyesi’nden imar planlarına plan notu ekleyerek 2 bodrum katını emsal dışı bırakmasını talep etti. Belediye Meclisi’ne gelen isteğe CHP’li Meclis üyeleri karşı çıktı. Muhalefet şerhinin üzerine ‘1 bodrum kat emsal dışı’ bırakıldı. Böylece ortalama 20 bin metrekarelik ticaret alanı emsal dışı kalmış oldu. Böylece Sabiha Gökçen’in tam karşısında yer alan değerli araziden 200 milyon liralık rant elde edildi.”

Haberlerden de çok açık şekilde görüldüğü Pendik Belediyesi’nin bu tasarrufundan dolayı kamu büyük bir zarara uğramıştı. Çekilen bu kıyağın nedeni ise bizce çok açıktı. Çünkü şüphelilerden Mehmet Gür kamuoyunun çok yakından tanıdığı, Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesine yakınlığıyla bilinen iş adamıdır. Erdoğan ailesi ile Mehmet Gür’ün ortak bir şirketleri mevcuttur: Bu şirket Ortadoğu Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketidir. Bu şirkette Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ile imam hatipten arkadaşları Barış Aksüs ve Aykut Emrah Polat’ın de hisseleri vardır. Aksüs’ün kendisine ait başka bir şirket de İBB’den ihale almaktadır.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere atılı suçlardan ilgililer hakkında İstanbul Anadolu C. Başsavcılığına 2016/2475 Soruşturma Numarasıyla yapmış olduğumuz suç duyurusunda, Başsavcılık İç İşleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istemiş ancak Bakanlık imar planı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle ilgili izni vermemişti.

Bunun üzerine “Şikayetin işleme konulmamasına ilişkin İçişleri Bakanının 11.07.2016 tarihli kararına itiraz için Danıştayda dava açmıştık. Dava sonucunda Danıştay 1. Daire 2016/2116 E. 2016/1582 K. no’lu kararı ile İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı M.İhsan Şimşek, Şeşil Alanlar ve Tesisler Yapım Müdür Nuri Yüksel, Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Hülya Demirkol, Yeşillanlar ve Tesisler Yapım Müdürlüğü APK Şefi Serdar Taylan, Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Mimarı Okan Yılmaz, İmar Şehircilik Daire Başkanı Gökhan Yılmaz, Planlama Müdür Şaban Kaplan, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel, Başkan Yardımcısı Vahap Doğan, Plan ve Proje Müdür Gökhan Çankaya, Yapı Kontrol Müdürü Murat Ağır, Şehir Plancısı Huzeyfe Öksüz ve 23 Pendik Belediyesi Meclis Üyesi hakkında İçişleri Bakanı tarafından şikayetin işleme konulmamasına ilişkin olarak verilen kararın kaldırılmasına ve karar verdi.

Böylece HKP’nin, Halkçı Hukukçuların nefesinin vurguncuların, rantçıların ensesinde olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Söz konusu karar ektedir:

22.06.2017

Davamız Halkın Kurtuluş Davasıdır!

Halkçı Hukukçular

Print Friendly, PDF & Email