HKP Cumhuriyet Bayramı’nda alanlardaydı

cumhuriyet_izmirCumhuriyet Bayramı’nda alanlardaydık

Bize Birinci Kuvayimilliyeci atalarımızdan yadigâr, Tayyipgiller’in ortadan kaldırmak istedikleri Cumhuriyet için Ankara’da alanlardaydık. Cumhuriyet coşkusuna gölge düşüren tek şey, Tayyipgiller’in iş cinayetlerine bir yenisinin daha eklenmesiydi. Karaman ilinin Ermenek ilçesinde madende 18 işçi kardeşimizin sular altında kalmasının verdiği buruklukla kutlandı Cumhuriyet.

Güvenpark’tan başladı yürüyüşümüz. “Bağımsızlık Benim Karakterimdir”, Mustafa Kemal-Lenin Pankartları, Olta Bayraklarımızla, “Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” “Hırsız Katil AKP”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganlarımızla Cumhuriyet coşkusunu yaşadık, yaşattık. Anıtkabir girişinde dağıttık bildirilerimizi. Mustafa Kemal-Lenin, Bağımsızlık Benim Karakterimdir pankartlarımızla karşıladık halkımızı. Önünde fotoğraflar çektirildi pankartlarımızın. Halkımız artık benimsedi Mustafa Kemal’in tek müttefiki Lenin’i.

Bildirimizde belirttiğimiz gibi, bu geriye gidişe, bütün kazanımlarımızın bir bir elimizden alınmasına dur diyebilmenin yolu, İkinci Kurtuluş Savaşı’nın örgütlenmesinden geçmektedir. Bunu da başaracağız. Birinci Kurtuluş Savaşçılarının yarım bıraktığını biz tamamlayacağız. Buna inancımız tam.

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

***

İstanbul’da Cumhuriyet başlangıcını mücadele ile devam ettirme şiarıyla alanlardaydık

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Cumhuriyet’in ilan edilişinin ve Devrimler Kartalı Lenin’in deyişi ile emperyalistlerin gururunu kırıp, padişahı da yardakçıları ile birlikte silip süpürmesinin 91’inci yıldönümünde İstanbul’daki yürüyüşlere ve direnişlere katıldık.

Şişli, Kadıköy ve Bakırköy’de gerçekleştirilen yürüyüşlerde, emperyalistlerin Yeni Sevr planlarına ve işbirlikçi Tayyipgiller hükümetine karşı sokaklara dökülen on binlerle alanlardaydık. Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın “Cumhuriyet Bayramı Nedir?” adlı makalesinin bulunduğu bildirilerimizi binlere ulaştırdık.

Yürüyüşler sırasında sık sık “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Yeni Sevr’e karşı yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Kahrolsun ABD – AB emperyalizmi”, “Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye”, “Hırsız – Katil AKP” sloganlarının yanı sıra Ermenek’te madeni su basması sonucu ölüme gönderilen maden işçileri için de sloganlar atıldı.

Saat 13.00’da Şişli’de gerçekleştirilen yürüyüşe katılan kortejimizde Mustafa Kemal’in Sovyet Rusya tarafından yapılan yardımlara yönelik sözünün yer aldığı pankartımız, Lenin ve Mustafa Kemal’in yan yana yer aldığı ve Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızı anlatan pankartımız yoğun ilgi gördü. Yürüyüş Osmanbey metro durağından başlayarak Cevahir AVM önündeki meydanda son buldu.

***

Şişli’deki eylemin ardından, Validebağ’da devam eden Validebağ Korusu’nun betonlaştırılma ve ranta açılmasına karşı gerçekleştirilen direnişe katıldık.

Direnişin yapıldığı sokak ile cami inşaatı arasında polis barikatları, TOMA ve polisler bekleyişte. Sokak, küçük bir Gezi Parkı komünü haline getirilmiş durumda. Eylemciler, tıpkı Gezi’deki gibi paranın kullanılmadığı, herkesin ortakça tükettiği, ortakça çalıştığı bir alanda korunun ranta açılmaması için direnişlerini sürdürüyorlar.

***

Saat 19:00’da Bakırköy’de gerçekleştirilen yürüyüşte Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yer aldığı flamalarımız ve Lenin ve Mustafa Kemal’in yan yana yer aldığı pankartımızla birlikte yürüyüşe katıldık. Buradaki yürüyüş Dikilitaş durağından başlayarak Bakırköy Meydanı’nda sona erdi.

***

Yine saat 19.00’da Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirilen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne il örgütü olarak katıldık. Suadiye durağından Göztepe durağına kadar süren yürüyüşte pankartlarımızı açtık.

Bayraklarımız ve kortejimiz eyleme katılan halkın oldukça ilgisini çekti.

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

***

Cumhuriyet Bayramı İzmir’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı

Halkın Kurtuluş Partisi olarak İzmir’de yapılan Cumhuriyet kutlamalarına pankartlarımızla ve bayraklarımızla katıldık.

İlk kutlama saat 16.00’da Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Buradaki kutlamaya katılmadan önce genç yoldaşlarımız kutlama alanına önceden giderek Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bildirilerimizi dağıttılar. Kutlamaya katılmak üzere Cumhuriyet Meydanı’nda toplandık. Başta Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yazılı olduğu pankartımız başta olmak üzere, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız” pankartı ve Mustafa Kemal-Lenin pankartlarını açtık. Buradan yürüyüş yaparak Gündoğdu Meydanı’na gittik.

Ermenek’te yaşanan madenci katliamının içimizde yarattığı tarifsiz acıyla sloganlarımızı daha bir gür ve öfkeyle haykırdık. Yürüyüş boyunca sık sık “Madencinin Katili Sermayenin İtleri”, “Katil Sermaye”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “ Kahrolsun ABD AB Emperyalizmi”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız” sloganlarını attık.

Yürüyüş boyunca ve kutlama alanına girerken halkın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Bildiri dağıtımımız alanda da devam etti.

İkinci olarak saat 20.00’da İzmir Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu fener alayına katıldık. Burada da Mustafa Kemal-Lenin pankartımızı açarak bildiri dağıtımı yaptık. Özellikle taşıdığımız Mustafa Kemal-Lenin Pankartı halkımızın yoğun ilgisini çekti. Hatta öyle bir şey oldu ki, iki bayan pankartımızı yürüyüşün başından itibaren taşıyıp kürsünün önüne kadar götürdü.

Bu yılki kutlamalar her ne kadar Ermenek’te yaşanan madenci katliamının verdiği acıyla geçmiş olsa da, bu katliama sebep olan Cumhuriyet düşmanları geldikleri gibi gideceklerdir.

İzmir’den Kurtuluş Partililer

***

Cumhuriyetin ilanının 91’inci yılında HKP Bursa İl Örgütü  olarak saat 19.00’da Bursa Nilüfer FSM bulvarından binlerce kişi ile yürüyüşe başladık. “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” bayraklarıyla yer aldığımız yürüyüşümüzü coşkulu bir şekilde sonlardık.

AB-D Emperyalistleri ve onların Türkiye’deki yerli işbirlikçileri olan Tayyipgiller`in şu anki Ortaçağcı-Gerici zihniyetine karşı bizler de diyoruz ki: tıpkı Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızda olduğu gibi İkinci Kurtuluş Savaşı’mız sonrasında sizleri Tarihin derinliklerine gömeceğiz!

 Ortaçağcı Gericiliğe ve Emperyalizme Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız!

Bursa’dan Kurtuluş Partililer

***

Antalya, Cumhuriyet’in kurulmasına 1 gün kala 100 binlerle yürüdü

Muratpaşa Belediyesi öncülüğünde “Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu” desteğiyle HKP’nin de katılımıyla 28 Ekim saat 18.00’de Konyaaltı Varyant’tan başlayan fener alayı bu yıl da yüz binlerin katılımıyla gerçekleşti. Binlerce insanın önünden geçerek alana giren Antalya HKP üyeleri, “Bağımsızlık benim karakterimdir” yazılı pankartlarıyla alkış ve ıslıklarla karşılandı. Yürüyüşe HKP üyeleri, CHP, Antalya Barosu, Tabipler Odası, CHP Antalya milletvekilleri, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç katıldı.

Ermenek’te meydana gelen maden faciasını HKP üyeleri konser yetkilerine ve basın danışmanına kutlama etkinliklerinin devam etmesinin uygun olmayacağını ilettiler. Ancak konuşma yapmak için sahneye çıkan yürüyüşün düzenleyicisi Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal “Bugün tıpkı 19 Mayıs’ta olduğu gibi yüreğimize bir ateş düştü. Ermenek’te maden ocağında mahsur kalan insanlarımıza sağ salim kavuşmak istiyoruz. Bu facianın sorumluları bize bu bayramları yasaklayanlardır. Cumhuriyet etkinliklerimiz devam edecektir.” dedikten sonra konserle devam etti.

Antalya’dan Kurtuluş Partililer

***

Gaziantep’te 29 Ekim

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Gaziantep’te yapılan yürüyüşle kutlandı.

Partiler, demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelerek düzenledikleri yürüyüş, saat 16.30’da Kırkayak Parkı’nda başladı. Kurtuluş Partililer olarak “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol” sloganlarını atarak, bayraklarımızı coşkuyla sallayarak yürüdük.

1500 civarında coşkulu bir kitlenin katıldığı yürüyüş, Demokrasi Meydanı’nda son buldu.

Gaziantep’ten Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email