HİLELİ İFLAS İLE HAKLARI GASPEDİLEN REAL İŞÇİLERİNE İZMİR HKP’DEN DESTEK EYLEMİ 

HİLELİ İFLAS İLE HAKLARI GASPEDİLEN REAL İŞÇİLERİNE İZMİR HKP’ DEN DESTEK EYLEMİ 

17 yıldır çalıştıkları Real Market zincirlerinde hileli iflas yoluyla hiçbir hakkı ödenmeden işten çıkarılan Real işçileri aylardır Nakliyat-İş Sendikası önderliğinde İstanbul, Ankara, Adana ve Konya’da hak alma mücadelesi veriyorlar.

Tek istekleri hileli iflas ile gaspedilen haklarını alabilmek. Hileli iflasın asıl sorumlusu olan Metro Gross Market ve Medya Markt önünde eylemler yapıyorlar.

Kendi sendikaları Tez-Koop işçileri sahipsiz bıraktığı için, daha doğrusu sattığı için kendi üyeleri olmamasına rağmen Nakliyat-İş Sendikası işçilere sahip çıkmış yöneticisinden üyelerine kadar Real işçilerinin önderliğini yapmaktalar. 25 Kasım günü İstanbul Güneşli Metro’da haklarını alabilmek ve yetkililerle görüşmek için işyerini işgal ettiler. Bu işgal eylemi polisin zor kullanmasıyla bastırılmış ve başta Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Sendika Yöneticileri olmak üzere 70 işçi gözaltına alınmıştır. Bunun üzerine HKP İzmir İl Örgütü hem yaşanan gözaltıları protesto etmek hem de Real işçilerine destek vermek için İzmir Çiğli Metro önünde bir eylem yaptı.

“Metroya Girme Zulme Ortak Olma”, “Real İşçisi Yalnız Değildir”, “Hırsız Metro” sloganları ile başlayan eylemde HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak bir konuşma yaptı. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Tacettin Çolak şunları söyledi: “Metro’nun üst işvereni olduğu hatta sahibi olduğu Real Market hileli iflas ettirilmiş ve 1700 işçi 17 yıllık kıdem tazminatları ödenmeden işten atılmıştır. Halkın Kurtuluş Partisi buna isyan ediyor. Buna dur diyebilmek için halkımızı duyarlı olmaya çağırıyor. İşçi Sınıfının başına musallat olmuş bir de sarı sendikalar var. Ülkemizde yaşanan sendikalar faciası içerisinde sarı-gangster Tez-Koop İş Sendikası var. Yıllarca bu işçi kardeşlerin aidatları üzerine çöreklendiği yetmiyormuş gibi utanmadan, namussuzca, ahlaksızca bu gaspa karşı seyirci durmaktadır hatta işverenin yanında yer almaktadır. Bu işçilerin mücadelesini baltalamaktadır. Bu protesto eylemini Metro’nun önünde yapıyoruz çünkü Metro, Real Market’in asıl işverenidir. Şirkette işçilerin hak ve alacaklarını karşılayacak hiçbir mal varlığı bırakmamışlardır. Nerede bir zulüm varsa, nerede bir haksızlık varsa, orada mazlumun direnme hakkı doğar. Bu meşru bir haktır. Real işçisi sahipsiz değildir. Bunu da herkes böyle bilsin. Halkın Kurtuluş Partisi başta işçi sınıfımız ve emekçi halkımız gelmek üzere, tüm halkın biricik yurtsever ve halksever partisidir. Bu nedenle nerede bir haksızlık varsa Halkın Kurtuluş Partisi orda olmaya devam edecektir. Halkımızı Metro ve sahip olduğu diğer işyerlerinden alışveriş yapmamaya çağırıyoruz.” dedi.

Eylem atılan sloganlarla sona erdi.

26.11.2017
HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

Print Friendly, PDF & Email