Her Yer Feniş! Her Yer Direniş!

 

Her Yer FENİŞ! Her Yer Direniş!

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, 1 Aralık Pazar günü FENİŞ Direnişi’nin 87’nci gününde FENİŞ İşçilerini ziyaret ettik.

Kıdem tazminatlarını ve diğer alacaklarını almak için, ekmeği ve onuru için, fabrikalarını terk etmeyen FENİŞ Direnişçileri bizleri İşçi Sınıfı sıcaklığıyla karşıladılar. Direniş yerine geldiğimizde “Her Yer FENİŞ Her Yer Direniş”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “FENİŞ İşçisi Köle Değildir”, “Yaşasın FENİŞ İşçilerinin Onurlu Direnişi”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları yankılandı, fabrikanın bahçesinde.

FENİŞ Direnişçileri adına Fikri Çelik bize, 30 yıldan bu yana Çelik İş Sendikası’nın örgütlü bulunduğu, ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarından FENİŞ Alüminyum AŞ’de son 12 yıl boyunca yaşananları anlatı.

Çelik’in verdiği bilgilere göre; İşçilerin alacakları 3 maaşa ulaşmış durumdayken şirket yönetimi 9 Eylül 2013 tarihinde üretime ara verdiğini ilan etmiş. Ve 11 Eylül 2013 tarihinde 420 işçinin, 20 Eylül 2013 tarihinde 100 işçinin toplamda 520 işçinin iş akitlerinin feshedildiğini bildirmiş. Ancak şirket 3 aylık ücret, sosyal haklar, kıdem ve ihbar tazminatlarını ödememiş ve şirket yönetimi, sendikaya, içinde bulundukları mali kriz nedeniyle üretime ara vermek zorunda kaldıklarını iletmiş.

İşte bu süreçle birlikte hakları ödenmeden işten çıkartılan işçiler işyerini terk etmeyerek Direnişi başlamışlar. Ve o günden bu yana şirket yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonuç vermemiş.

İşçilerden aldığımız bilgilere göre Sendika yöneticilerinden bir heyet şirket patronu ve hissedarları ile görüşmeye gitmiş. Görüşmeye giden heyet; işyerinin çalışmaya devam etmesi, üyelerimizin işini kaybetmemesi ve işyerinin kapanması veya başka gelişmeler olması halinde, ücret ve tazminat alacaklarının garanti altına alınmasını talep etmiş. Fakat bu görüşme neticesinde işveren, işçilerin kıdem tazminatını ve ücretleri ödeyemeyeceğini belirtmiş.

Fikri Çelik bu bilgileri aktardıktan sonra, kâr ederken paylaşmayanların, zararını emekçilere fatura etmelerine FENİŞ Alüminyum İşçilerinin izin vermeyeceğini dile getirdi. Bunun için her türlü mücadeleyi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirten Çelik, FENİŞ Alüminyum işçilerinin 87 gündür işyerini terk etmeyerek, fabrika önünde Direnişlerine devam ettiklerini, haklarını alana kadar da Direnişlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Fikri Çelik, Direnişçi İşçilerden Nizamettin Önelge’in geçimini sağlamak için bir inşaatta çalışırken düşerek yaşamını yitirdiğini söyledi. Ve acılarını dile getirdi.

Fikri Çelik’ten sonra söz alan HKP Kocaeli İl Başkanı Sema Olkun Kopal, işine, ekmeğine, onuruna sahip çıkan FENİŞ İşçilerini selamladıktan sonra, Parababalarının İşçi Sınıfımıza yönelik bu amansız sömürüsüne, saldırılarına karşı çıkmak için tek yolun mücadele etmek olduğunu söyledi ve FENİŞ İşçileri de bu onurlu mücadeleyi 87 gündür sürdürüyor. İşçi Sınıfına inanıyoruz, bu saldırıları mücadele ederek kazanacaktır, dedi.

Sözlerine devam eden Kopal, “bugün Halkın Kurtuluş Partisi olarak Gebze’de Tayyipgiller’in kıdem tazminatına ilişkin yapılan yasa tasarısına karşı bir basın açıklaması yaptık. AKP, İşçi Sınıfının uzun mücadeleler sonunda elde ettiği kıdem tazminatı hakkını gasp etmenin telaşında”, şeklinde başladığı konuşmasında konuyla ilgili yayımladığımız bildiriden bazı bölümleri aktardı.

Sema Kopal, buradan Nizamettin Arkadaşımızın ailesine ve yakınlarına HKP adına başsağlığı diliyorum. Nizamettin Önelge’nin düştüğü maddi sıkıntıların sebebi FENİŞ AŞ sahibi Sedat Aloğlu’dur. Nizamettin Arkadaş, alacaklarını alamadığı ve bir yandan da ev geçindirmek zorunda olduğu için güvencesiz bir şekilde inşaatta çalışmak zorunda kaldı. 9 Kasım günü kaybettiğimiz Nizamettin Önelge’nin yaşamını yitirmesi özünde bir kaza değil bir iş cinayetidir. Buradan Nizamettin Arkadaşımızı bir kez daha anmak istiyorum. HKP adına Direnişinizi selamlıyorum. Mücadeleniz mücadelemizdir, sonuna kadar haklı mücadelenizin yanında olacağız, dedi.

“Her Yer FENİŞ Her Yer Direniş”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganlarının atılmasından sonra Çadırda Direnişçilerin çay ikramı ve sohbetlerini paylaştık.

Direnişin zaferle taçlanacağına olan inancımızı bir kez daha belirterek, FENİŞ Direnişçilerine başarılar diledik ve bu mücadelede hep yanlarında olacağımızı bir kez daha vurgulayarak sloganlarımızla ziyaretimizi sonlandırdık. 01.12.2013

Gebze’den Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email