Her gün balyoz gibi kafamıza inen zamları Sancaktepe Demokrasi Caddesi’nde protesto ettik!

Halkın Kurtuluş Partisi Sancaktepe İlçe Örgütü olarak özellikle seçimlerden sonra daha da katmerlenerek iğneden ipliğe gelen zamları protesto ettik.

İşçi Sınıfımıza reva görülen 11 bin 402 liralık Sefalet Ücreti ve emeklilerimize dayatılan 7 bin 500 liralık açlık ücreti ile ölmeyecek kadar yaşama hakkı tanıyan bu Parababaları düzeninden mutlaka hesap soracağımızı bir kez daha ifade ettik.

Bu inanç ve kararlılıkla bugün tüm ezilen, sömürülen, işçilerin, emeklilerin sesi olduk ve bir kez daha haykırdık. “Sefalet Ücreti İstemiyoruz, Yapılan Zamlar Geri Alınsın!”

Eylemde Partimiz İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina Yoldaş’ımız basın açılamasını yaptı.

Basın açıklamamızda sık sık “Zam, zam, zam ucuzluk ne zaman”, “AKP; işsizlik, pahalılık, zam, zulüm demektir”, “Sefalet Ücreti istemiyoruz”, “Ücretler pire, zamlar deve”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Halkız, haklıyız, yeneceğiz”, “İşsizliğe, pahalılığa, zamma, zulme son”, “Tencerede aş değil, taş kaynıyor” “Taksitle yaşayıp borçlu ölüyoruz”, “Akbelen’in hesabı sorulacak”, “Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi” sloganları coşkulu bir şekilde atıldı.

Sancaktepe halkının ilgiyle izlediği basın açıklamamız sloganlarla sona erdi.

Eylemde İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina Yoldaş’ımızın yaptığı açıklama aşağıdadır:

İşsizlik ve pahalılık Parababalarının yarattığı, emekçi halkların başına musallat ettiği illettir.

Değerli Halkımız;

Seçimler bitti. 21 yıldan bu yana Türkiye’yi esir almış olan Amerikan yapımı  AKP’giller bir beş yıl daha bu cennet vatanımızı cehenneme çevirmeye devam etmek için iktidarda olacaklar.

Seçim öncesi çökerttikleri ekonomiyi yine kendilerinin düzelteceğini, hayat pahalılığını bitireceklerini vaat eden AKP’giller, genel seçim biter bitmez ülkemizi yine krizden krize yuvarlamaya başladılar.

Ülkemizi sürükledikleri bu krizden, bu darboğazdan 21 yıldır çıkartamayan iktidar şimdi mi ülkeyi refaha çıkartacak? Tabii ki HAYIR!

Bunun tamamen yalan olduğunu, göbeklerinden bağlı oldukları ABD-AB Emperyalistleriyle beraber ülkemizi talan etmeye, yağma etmeye devam edeceklerini biz çok iyi biliyorduk.

ABD-AB Emperyalistlerine uşaklıkta, halkımıza ihanet ve zulmetmekte sınır tanımayan, AKP’giller, elbette ki efendilerinden aldığı emirler doğrultusunda görevlerine devam edeceklerdi.

İlk önce hayat pahalılığını körüklemeye başladılar. KDV oranlarında artışa giderek %18 olan oran %20’ye, %8 olan oran ise %10’a çıkartıldı. Zaten her şeyin fiyatı fahiş bir şekilde yüksek olduğu halde KDV oranlarının artması otomatikman birçok zam yapılmasına yol açtı. Özellikle akaryakıta gelen zam, bütün temel ihtiyaçlarımıza anında zam olarak yansıyor. Seçimlerden sonra akaryakıta gelen zam oranı %80’i aşmış durumdadır.

Ekmek bir çok ilde 10 TL. Artık kilosu 350-400 TL’yi aşan kırmızı eti soframıza koyamıyoruz. Sebzelerde de durum farklı değil. Pazarda 25-30 TL’nin altında bir sebze, meyve kalmamış durumda. Halkımız artık sadece bir öğün yemek yapmaya yetecek kadar sebze alabiliyor. Mevsimindeki hiçbir meyveyi alıp tüketemiyoruz. En temel ihtiyaçlarımızı alamıyoruz. Ev kiraları ise en büyük sorunlardan biri haline geldi. Bu pahalılıkta ev kiralarının fahiş oranlarda yükselmesi hem ev sahibi için hem de kiracılar için çok vahim bir durumdur. AKP’giller’in yarattığı ekonomik felaket koşullarından dolayı ev sahipleri ve kiracıların birbirlerini öldürdüklerini konu edinen haberler duymaktayız.

Değerli Halkımız;

Hepimiz gittiğimiz pazarlarda, marketlerde paramızın pul olduğunu, ne denli değersiz olduğunu alışveriş yaparken çok daha iyi anlıyoruz. İhtiyaç duyduğumuz bir ürünü, bugün aldığımızda ertesi gün “iyi ki almışım zam gelmiş” diyerek kendimizi teselli ediyoruz. En büyük banknot olan 200 TL ile sadece 20 tane simit alabiliyoruz2002 yılı Kasım ayında AKP iktidara geldiğinde asgari ücretle ortalama 7 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün ise sefalet ücreti ile 4 çeyrek altın alınabiliyor. Bu, cebimizden 3 tane çeyrek altının çalındığı anlamına geliyor.

Hayat pahalılığının dayanılmaz hale geldiği, her geçen gün en önemli ihtiyaç maddelerine yeni zamların yapıldığı, paramızın değerinin durmadan düştüğü bu ortamda “öldürmeyip süründürecek” ücretleri bize reva görüyorlar.

Bildiğimiz gibi asgari ücret Temmuz ayında zamlanarak 11 bin 402 TL oldu. TÜRK-İŞ Temmuz ayı için açlık sınırını 11 bin 658 TL, yoksulluk sınırını ise 37 bin 974 TL olarak açıkladı. Yani asgari ücret daha ilk aydan açlık sınırının altında kaldı. Ve daha ceplere girmeden asgari ücretin alım gücü zamlar karşısında 10 bin 414 liraya düştü. Biz boşuna demiyoruz “asgari ücret sefalet ücretidir”, diye. Dört kişilik bir ailenin bu sefalet ücreti ile insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi mümkün değildir. Sağlıklı gıdaya ulaşması, insani koşullarda yaşaması mümkün değildir.

Değerli Halkımız;

AKP’giller emekli vatandaşlarımıza sefalet ücretini bile layık görmüyorlar. Geçtiğimiz dönemlerde en düşük emekli aylıkları önce 5.500 TL’ye, sonrasında ise 7 bin 500 TL’ye yükseltildi. Aradaki fark Hazineden ödeniyordu. Temmuz ayında uydurmuş oldukları kök maaşlara %25 zam yapılması emeklilerin büyük bir kısmının maaşına zam olarak yansımadı. Emekli vatandaşlarımıza reva görülen 7 bin 500 TL’nin alım gücü ise zamlar karşısında 5 bin 719 liraya düştü. Emeklilerimiz büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar. 2003 yılında en düşük emekli maaşı net asgari ücretten yüzde 47 fazla iken, bugün en düşük emekli maaşı asgari ücretin çok altında kalmıştır. Bu nedenle emekliler de açlığa, yoksulluğa mahkum edilmiştir.

AKP’giller’in İşçi Sınıfımıza yönelik saldırıları sadece yarattıkları işsizlik ve pahalılık cehenneminden ibaret kalmamıştır. Parababalarının on yıllardır göz diktiği kıdem tazminatları da AKP’giller tarafından henüz bütünüyle ortadan kaldırılamamış olmasına rağmen kuşa çevrilmiştir. 2003’ten bu yana Kıdem tazminatının alım gücünün ne kadar düştüğü sayılarla da sabittir. Sadece birkaç örnek verelim:

2003’te kıdem tazminatının tavanı 1.389 TL idi. Aynı yıl çeyrek altının fiyatı ise 32.52 TL idi. Yani 2003’te tavandan hesaplanmış kıdem tazminatıyla 43 çeyrek altın alınabiliyordu. AKP’nin halk düşmanlığıyla geçen 20 yılın ardından bugün kıdem tazminatının tavanı 23.489 TL, çeyrek altının fiyatı ise 2.763 TL’dir. Ve bugün tavandan hesaplanmış kıdem tazminatıyla yalnızca 8.5 çeyrek altın alınmaktadır. Yani İşçi Sınıfımızın en önemli haklarından kıdem tazminatı AKP’giller iktidarında güneş görmüş kar gibi eriyip gitmiştir.

Bu şartlarda kıdem tazminatı tavanı asgari ücretin 7.5 katı olmalıdır ki, bir işe yarasın.

Değerli Halkımız;

3 Ağustos’ta enflasyon oranları açıklandı. Bağımsız Araştırma Grubu ENAG yıllık enflasyonu %122,88 açıklarken, AKP’nin ekonomik enkazını pembe tablolarla aktaran TÜİK ise %47,83 olarak açıkladı. Ama yaşadığımız gerçek enflasyon % 300.

Bu Parababaları düzeni sadece ekonomik kriz ile yetinmiyor. Rant için doğamızı katletmeye devam ediyorlar. İşte bir yanda İkizköy’de AKP’giller’in, yandaş şirketi vurguncu Limak’ın ağaç katliamı… Diğer yanda Hatay’da konut yapımı için bizzat devlet eliyle halkın işlediği verimli tarım arazilerinin halka rağmen kamulaştırılması… Buradan Akbelen Ormanı ve Hatay’da tarım arazileri için direnen, mücadele eden yiğit, fedakâr halkımızı bir kez daha selamlıyoruz. Hemen belirtelim ki, Akbelen’deki orman katliamıyla ilgili suç duyurusunda bulunduk AKP’giller ve sorumlular hakkında.

Değerli Halkımız;

İşsizlik ve pahalılık Parababalarının yarattığı, emekçi halkların başına musallat ettiği illettir. Zam, pahalılık, enflasyon denilen şeylerin tümü bu yerli ve yabancı Parababaları çetesinin 85 milyon insanımızı sağmal sürü gibi görmesinden ve sömürmesinden başka bir şey değildir.

Bu rezil düzen böyle sürüp gitmeyecek. Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızda olduğu gibi, devam ettirdiğimiz İkinci Kurtuluş Savaşı’mızda da ABD-AB Emperyalistlerini ve yerli uşaklarını ülkemizden defedeceğiz.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak Türkiye halkını başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere örgütleyip Halkın İktidarını kuracağız. Parababalarının sömürü ve yağma düzenini ortadan kaldıracağız. Halkın İktidarında Parababalarının bu zulmüne son vererek işsizliğin, pahalılığın, zammın, zulmün, sömürünün bulunmadığı, insana yaraşan bir hayat sunacağız halkımıza.

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

06.08.2023

HKP Sancaktepe İlçe Örgütü

Print Friendly, PDF & Email