Haziran’ın Ölmeyen Çocuğu Berkin Elvan İzmir’de Anıldı

berkinanması216 Haziran 2014 günü polisin attığı gaz kapsülüyle yaralanmasının ardından 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybederek 11 Mart 2014 günü yaşamını yitiren Berkin Elvan, ölümsüzlüğe göçüşünün 1. yılında Halk Kurtuluşçu Liseliler tarafından İzmir Karşıyaka’da anıldı.

11 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da Karşıyaka İzban’da toplanarak çarşı boyunca “Berkin’in Hesabı Sorulacak”, “15’inde Bir Fidan Berkin Elvan”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür”, “Kahrolsun AKP Diktatörlüğü” sloganları eşliğinde yürüyen Halk Kurtuluşçu Liseliler çarşı girişinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Berkin, daha on yaşında, gittiği yaz okulunun şenliğinde, çıktığı sahnede bağırıyordu sesini dört bir yana duyurmaya çalışırcasına ‘’Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler.’’ Böyle umut etmişti Berkin ‘’Çocuklar öldürülmesin!’’ Zafer işareti yaparken, yüzündeki o tebessüm yine umuttu. Uçurtmasını uçururken ki koşuşu da sanki tüm Dünya’ya özgürlüğü götürmeyi umut edercesine…

Umudun çocuğu Berkin’in gülüşünü de, uçurtmasını da vurdular…” denilen açıklamada Berkin’in katledilmesinin sorumlusunun Tayyipgiller iktidarı olduğu vurgulandı.

Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapıldı ve sonrasında “Hepimiz Berkin’iz Öldürmekle Bitmeyiz”, “Berkin Elvan Ölümsüzdür” sloganlarıyla eylem sonlandırıldı.

berkineanması

Print Friendly, PDF & Email