“Hayır” Eyleminden dolayı HKP MYK Üyesi Halil Arabulan’a “Cumhurbaşkanı”na Hakaretten Ceza!

Bildiğimiz gibi başkanlık sistemine geçiş için yapılan 16 Nisan 2017 Referandumu’nda sandıktan aslında “Hayır” çıkmıştı. Ancak AKP’giller ve YSK’leri ne yapıp edip sandıktan “Evet” çıkarttırdılar. Bunun için her türlü kanunu çiğnediler. 2,5 milyon mühürsüz zarf ile kullanılan oyları geçerli saydılar.

Referandumun hemen ardından kitleler sokaklara döküldü. Yüzbinlerce insan günlerce çeşitli eylemler yaptı. Ancak AKP’giller hiç umursamadılar bu durumu ve hukuksuzluklarına devam ettiler.

İşte bu eylemlerin sonuncusunda HKP MYK üyesi ve İstanbul İl Yöneticisi Halil Arabulan ve iki kişi daha eylem bittikten sonra dağılırken arkadan, kıskıvrak, haince yaka paça gözaltına alınmışlardı. 1 günlük gözaltıdan sonra Adli Kontrol kararı ile serbest bırakıldılar.

Yüzbinlerce insanın demokratik tepkisini koydukları eylemlerden dolayı günah keçisi ilan edilen 3 kişi hakkında “Hırsız, Katil Erdoğan” sloganı attıkları iddiası ile Cumhurbaşkanına Hakaret suçundan dava açıldı ve davada 11.02.2020 tarihinde karar verildi.

Duruşmalarda HKP avukatları tarafından Cumhurbaşkanına hakareti düzenleyen Ceza Kanununun 299’uncu maddesinin Anayasaya aykırılığı ile artık tarafsız değil, Partili bir Cumhurbaşkanı olduğu ileri sürüldü. Referandumdaki usulsüzlükler ortaya serilerek halkın demokratik tepkisini ortaya koyduğu, atılan sloganların düşünce ve ifade özgürlüğü olduğu belirtildi. Ayrıca Cumhurbaşkanına hakaret davalarının ne kadar arttığı göze batırıldı.

Halil Arabulan Yoldaş’ımız ise Mahkemede ülkedeki haksızlıkları göze batırdı. Yoldaşımız, ülkemizin ve halkımızın içine düşürüldüğü içler acısı duruma değinerek, 1950’den beri dünyayı ve ülkemizi ABD’nin yönettiğini dile getirdi, burada asıl yargılanması gerekenin AKP’giller olduğunu belirtti. Bu durumun kendisini üzdüğünü, acı verdiğini ve tam da bu sebepten isyan ettiğini dile getirdi. 17 yaşında elde silah Kuvayimilliye’ye katılan Ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın önderlik ettiği İkinci Kurtuluş Savaşı’nı devam ettiren Halkın Kurtuluş Partisi’nin gönüllü savaşçısı olduğum için onur duyuyorum diyen Yoldaşımız, mücadeleye devam edeceğini, eğer ceza alırsa da bundan onur duyacağını ifade etti.

Adalet Bakanlığı tarafından sürekli takip edilen, dava ile ilgili bilgi istenen Mahkeme 1 yıl cezalandırma kararı verdi ve iyi hal uygulaması ile cezayı 10 aya düşürdü, Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına karar verdi.

Bu karar bizleri şaşırtmadı. Mahkemenin tepesinde Adalet Bakanlığı Demokles’in kılıcı gibi sallanıyordu. Artık hiçbir Mahkeme hakimi sürülmeyi, görevden alınmayı göze alamadığı için beraat kararı vermeye cesaret edemiyor. Ne yazık ki yargı AKP’giller’in hukuk bürosuna dönüşmüş durumda.

Ancak bu cezalar HKP’liler için onur nişanıdır!

Bu davada yargılan MYK üyemiz, işçinin, emekçinin dostu, eylemlerin güçlü sesi Halil Arabulan Yoldaş’ımız gibi hiçbir HKP’lilyi bu cezalar yıldıramaz! 12.02.2020

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email