HALKINDAN KORKAN BAŞBAKANIN, KORUMA TERÖRÜNE SON !

HALKINDAN KORKAN BAŞBAKANIN, KORUMA TERÖRÜNE SON !
 

       30 Eylül 2009 yılında, açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı AKP İl Binası açılışında Başbakanlık korumaları ile tartışan Partimiz İl Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Tacettin Çolak ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Burak Çelebican’ın duruşması bugün yapıldı.

Tanıkların ve müşteki tarafın dinlendiği duruşmada söz alan Avukat Tacettin Çolak, “Ben açılış sırasında halka yapılan üst arama işkencesini protesto ettim. Orada “Halkından korkan başbakan olur mu? Sabahtan beri insanlara zulmediyorsunuz yeter!” Diyerek tepkimi koydum. Zorla alıkonuldum ve tartaklandım” dedi.

Duruşmanın sonunda Halkın Kurtuluş Partisi Üyelerinin ve partililerin katıldığı basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını yapan Ankara Barosu avukatlarından Doğan Erkan, “ Başbakanın padişahlığını ilan etmiş Tayyip Erdoğan’ın AKP’sinin İzmir İl Binası açılışında polis korumalarının HKP İzmir İl Başkanı ve aynı zamanda Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Tacettin Çolak’ın ve ortağı Burak Hüseyin Çelebican’ın bürosunu yasadışı, hunharca ve tabir yerindeyse terör uygulayarak basmalarını şikayetimiz üzerine ikinci duruşması yapıldı. O gün korumalar hiçbir anayasal engel ve sınır tanımaksızın meslektaşlarımızın halk için yaptığı itiraza karşılık zorla alıkonulmuş ve tartaklanmıştır. Aslında Tayyip Erdoğan’ın korumalarının bu yaptıkları bizi şaşırtmadı.

Çünkü bu onların ilk despotluğu ve zulmü değildir. Daha önce birçok vatandaşımız, çiftçimiz, işçimiz ve öğrencilerimiz onların koruma terörüne maruz kalmıştır. AKP artık yargıyı kendi hukuk bürosu haline getirmiştir. Kendileri istedikleri yerde at koşturmaktadır. Ancak biz bu olayların böyle sürmesine izin vermeyeceğiz. Bizim buradaki eylemimiz sadece kendi haklarımızın korunması için değil, tüm halkımızın haklarının korunması açısından sesimizi yükseltmek, AKP iktidarına ve onların destekçisi emperyalist güçlere karşı mücadele etmek ve örgütlenerek bu pervasızlığa son vermek amacıyla davayı takip etmektir. Tayyip Erdoğan’ın korumalarının yargılanmalarını ve ceza almalarını sağlayacağız. Ve bir kez daha haykırıyoruz, baskılar bizi yıldıramadı, yıldırmayacak” diye konuştu.

Basın açıklamamıza İzmir AdliyesindekiVatandaşlarda destek verdi.

Bir sonraki duruşma 17 Mayıs 2011 tarihinde yapılacak.

Print Friendly, PDF & Email