Halkın Kurtuluş Partisi Yatağan Direnişini Ziyaret Etti

IMG-20141205-WA0002Yatağan Termik Santrali ve Maden İşçileri 446 gündür parababalarının işyerlerini yağmalamasına karşı direniyor. 30 Kasım akşamı Yatağan Genel Müdürlüğü, santralin özelleştirme ihalesini kazanan firmaya devredileceğini, bunun için sayaçların sıfırlanmasını istedi. Bunun üzerine işçiler, devir teslim işleminin gerçekleşmesine izin vermeyeceklerini belirterek iş makinalarından barikat kurarak santrali işgal ettiler ve direnişe başladılar.

5 Aralık Cuma günü Halkın Kurtuluş Partisi Muğla ve İzmir il örgütleri Yatağan işçilerinin direnişine destek olmak için bir ziyaret gerçekleştirdi. “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, “Yatağan İşçisi Yalnız Değildir!” sloganlarıyla direniş çadırına gelen Kurtuluş Partililer, direnişe destek mesajlarını ilettiler. HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak yaptığı açıklamada : ”Yatağan toprakları mücadeleye alışkın. Yatağan işçilerinin mücadelelerini sadece bugün değil, geçmiş dönmelerden de biliyoruz. Ama bu mücadele diğer mücadelelerden çok farklı. Daha doğrusu parababalarının işçi sınıfımıza yönelik saldırılarının bir boyutu da –özellikle AKP iktidarıyla birlikte- cumhuriyetin kazanımı olan kamu mallarının yerli yabancı parababalarına peşkeş çekilmesidir. Dolayısıyla Yatağan işçilerinin mücadelesi vatan savunmasıdır. Emperyalizme karşı, ortaçağcı gericiliğe karşı verilen bu mücadele bir vatan savunmasıdır. Emperyalistlerin dünyada, başta Ortadoğu olmak üzere bizim topraklarımızda da halkları birbirine kırdırmanın ve Büyük Ortadoğu Projesini hayata geçirmek için güçlü ulus devletleri yok etmesinin ekonomik boyutu da işçi sınıfımıza özelleştirmenin, taşeronlaştırmanın dayatılmasıdır” dedi.

Kendisinin de yıllardır işçi sınıfı mücadelesinin içinde bulunduğunu, iş yeri temsilcilikleri yaptığını ve hala sendika avukatlığı yaptığını belirten Çolak, “Biz, işyeri örgütlenmelerinde direnişlere çok alışkınız. Şu anda bile İstanbul’da Zet Farma işçileri sendika örgütlenmelerinden dolayı işten çıkartıldıkları için direniş yapıyorlar bu kış gününde. Ama Yatağan işçisi, maden işçisi, enerji işçisi, örgütlenmesini kazandı. Yıllardır örgütlü. Gelin görün ki bu alçak, namussuz parabababaları, örgütlü olan yerleri ve gerçekten altın yumurtalayan tavuk olan, sanayiye ciddi oranda katkısı olan yerleri de kendi yandaşlarına peşkeş çekiyor.” dedi.

Yatağan işçisinin, enerji ve maden işçisinin mücadelesi kutsal bir mücadele olduğunu, sadece kendisi için değil, tüm Türkiye halkları için direndiğini belirten Av. Tacettin Çolak konuşmasını: “Halkın Kurtuluş Partisi kendisini işçilerin partisi, köylülerin partisi, gençliğin partisi, kamu çalışanlarının partisi olarak gördüğü için nerede bir işçi sınıfı davası varsa orada da HKP vardır ve olmaya devam edecektir. Mücadelenizde sonuna kadar yanınızdayız.” diyerek sonlandırdı.

Ardından maden ocaklarında bulunan direniş çadırlarındaki işçilerle görüşüldü, birlikte yenilen yemeğin ardından verilen birlik mesajlarıyla ziyaret sonlandırıldı. 05.12.2014

 

                                                                                                                 HKP Muğla İl Örgütü

IMG-20141205-WA0004

Print Friendly, PDF & Email