Halkın Kurtuluş Partisi Mahzun Sokak Kedilerinin Canice Katledilmesi Davalarına Katılıyor ve Katillerin Cezalandırılması İçin Mücadele Ediyor!

Halkın Kurtuluş Partisi başta Genel Başkan’ı Nurullah Efe Ankut gelmek üzere doğaya dosttur, insana dosttur, hayvana dosttur, çevreye dosttur. Ancak tüm bunlara düşman olan vicdanı alınmış insan suretli yaratıklara düşmandır! İşte bu nedenle militan bir hayvansever olan Nurullah Efe Ankut, hayvan ve doğa düşmanı komşularının saldırısı nedeni ile yaşanan kavga sonucu ev hapsindedir. Ev hapsini de kıt kanaat geçindiği emekli maaşının tamamını harcadığı, kendi deyimi ile “antidepresanlarım” dediği kedi ve köpekleri ile geçirmektedir.

Ne yazık ki AKP’giller İktidarı döneminde iş cinayetleri, sağlık ve eğitim çalışanlarına saldırılar ve katliamlar, kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet,  hayvanlara yönelik katliamlar, cinayetler, tecavüzler de önemli oranda artmıştır.

Ayrıca AKP’giller’in sokak hayvanlarına, hayvanseverlere yönelik yaptıkları olumsuz açıklamalar, hayvanları toplatmaları, toplu katliamlar vb. uygulamalar tabanda da katliamların, cinayetlerin ve şiddet olaylarının artmasına neden olmuştur.

İşte bu katliamlardan ikisinin; Fatih Cami Kedileri ve Eyüp Cami Kedilerinin katillerinin yargılandığı 2 dava geçtiğimiz günlerde görüldü ve her iki davaya da katılarak müdahale talebinde bulunduk.

İlk Dava; 13 Mayıs 2024 günü İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen, İstanbul‘da Fatih Cami çevresindeki sokak kedilerini toplayıp çantasına koyan ve mahallelinin tepkisi üzerine onlara daha iyi bakacağını söyledikten sonra ofisinde, 9 kediyi işkenceyle katlettiği belirlenen Fatih Mehmet Öztürk‘ün yargılandığı dava idi. Parti avukatlarımız Av. Fettah Ayhan Erkan, Av. Ali Serdar Çıngı ve Av. Pınar Akbina’nın katıldığı duruşmada Parti avukatlarımız HKP tüzük programının “Halk İktidarını Sevgi Üzerine İnşa Etmek” ve “Tarih, Doğa ve Çevreye Saygı” bölümünden alıntı yaparak davaya müdahale talebinde bulundu. Aynı şekilde İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği de davaya katılma talebinde bulundu ancak talep mahkeme tarafından reddedildi. Tutuksuz yargılanan sanık Fatih Mehmet Öztürk, duruşmaya katılmadı. Mütalaasını açıklayan savcı, sanık Fatih Mehmet Öztürk’ün 9 kediyi darp ederek katlettiğine dikkat çekerek, sanığın 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Fatih Mehmet Öztürk’ü, ‘birden fazla evcil hayvanı kasten öldürmek’ suçundan 4 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı.

İkinci dava, 17 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Murat Özdemir’in geçen yıl 17 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında Eyüpsultan’da sayısız kedinin üstüne kezzap attığı kamera görüntüleri tespit edilmişti. Şikâyet üzerine gözaltına alınan Özdemir, ifadesinde suçunu kabul etmiş ve Toplam 20 kediye kezzap ve asit döktüğü belirlenen Özdemir’e 91 bin 80 lira para cezası kesilmişti. Tutuklu yargılanan sanık ilk duruşmada tahliye edildi ve bir daha duruşmalara gelmedi. HKP olarak geçen celse de katılma talebinde bulunmuştuk. Ancak talep kabul edilmemişti. Bugün görülen duruşmada da yeniden davaya katılma talebinde bulunacaktık ki hâkim söz hakkı dahi vermeden alelacele duruşmayı sonlandırdı. Avukatlarımızın ve salonda bulunan izleyicilerin tepkilerine rağmen arkasını dönüp salonu terk etti. Salonda bulunanlar bu durumu alkışlarla protesto etti. Duruşmaya giren avukatlar duruşmada yaşananları ve hâkimin tavrını yetkili birimlere ulaştırmak üzere tutanak tuttular.

Duruşma çıkışı Çağlayan Adliyesi önünde Parti Avukatımız Pınar Akbina aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Bu ülkenin en insansever, en hayvansever, en doğasever Partisi olan Halkın Kurtuluş Partisi olarak her alanda olduğu gibi mahzun sokak hayvanları için de mücadelemiz devam ediyor ve edecektir. Halk iktidarını sevgi üzerine inşa etme mücadelemiz eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. İşte o zaman dünya, tüm canlıların mutlulukla yaşadığı bir dünya olacaktır!”

17.05.2024

Halkın Kurtuluş Partisi
G
enel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email