Halkın Kurtuluş Partisi Başkanlık Kurulu’nun 6 Şubat Deprem Felaketi dolayısıyla Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet Başkanı Beşşar Esad’a gönderdiği mektup

Parti Başkanlık Kurulumuz, Suriye’yi de etkileyen Pazarcık merkezli depremden dolayı Suriye Halkıyla ve Suriye Meşru yönetimiyle dayanışmamızı göstermek için Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bir mektup gönderdi. Söz konusu mektubu Türkçe ve İngilizce olarak aynen yayımlıyoruz:

***

Sayın Başkan,

Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinin sizin ülkenizi de etkilediğini üzüntüyle öğrendik. Maalesef, çok sayıda can kaybı ve ciddi bir yıkım olduğu belirtilmektedir.

Bu depremde Türkiye de büyük zarar gördü. Şu anda resmi olarak belirtilen can kaybı 50.000 civarında. Resmen belirtilmeyen can kaybı ise bunun iki katını aşabilir.

Umuyoruz kaybınız çok fazla değildir. Yitirdiğiniz vatandaşlarınız için size, çalışma arkadaşlarınıza ve tüm Suriye halkına başsağlığı dileriz. Umuyoruz yaralar hızla sarılır.

Öte yandan, on yılı aşkın bir süredir ülkenize yöneltilen emperyalist saldırıya karşı başarıyla mücadele ediyorsunuz. Halkın Kurtuluş Partisi olarak ülkenize yönelik saldırıların ilk anından itibaren Suriye Arap Cumhuriyeti’nin ve onun meşru liderliğinin yanında yer aldığımızı deklare ettik. ABD Emperyalistlerinin hain, sinsi, aşağılık, kalleş Büyük Ortadoğu Planı çerçevesinde gerçekleştirdiği, ülkelerimizi ve Ortadoğu’yu küçük devletçikler halinde parçalayarak sömürge durumuna getirmeyi hedefleyen saldırılarına karşı ABD Büyükelçilikleri, Konsoloslukları önünde protesto eylemleri gerçekleştirdik. Ankara’daki parti yöneticilerimiz ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Ankara’daki temsilcileri karşılıklı ziyaretler yaparak ABD ve AB Emperyalistlerine karşı ortak tutum sergilendi.

Partimiz ayrıca Türkiye’de iktidarda bulunan AKP’nin MİT TIR’larıyla Suriye’deki ABD destekli cihatçılara silah göndermesini, savaş suçu işlendiği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesine götürdü. Bu başvuru Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından incelemeye alındı. İşte bu başvurudan dolayı Türkiye’deki siyasi iktidarın emrine girmiş mahkemeler tarafından Genel Başkan’ımız Nurullah Efe Ankut hakkında dava açılmış, bu dava sonucunda kendisine 1 yıl 2 ay 22 gün hapis cezası verilmiştir.

Siyasi iktidar mahkemenin verdiği bu ceza miktarıyla tatmin olmamıştır. Daha yüksek ceza verilebilmesi için mahkeme kararı bozulmuş, yeniden yargılama sürecine girilmiştir. Devam eden bu yargı sürecinde en son duruşma 23 Şubat 2023 tarihinde görülmüş, dava 7 Nisan tarihine ertelenmiştir.

Kısacası Partimiz ABD-AB Emperyalistlerinin saldırılarına karşı Suriye Arap Cumhuriyeti halkıyla ve meşru yönetimiyle her alanda yan yana, omuz omuza olmuştur ve olmaya devam edecektir. Antiemperyalist gazanız mübarek olsun!

Türkiye ve Suriye halkları kardeştir. Böylesi felaketler halkları bir araya getirir. Halklarımızın bu büyük depremin neden olduğu yaralarının sarılmasını, topraklarımızdaki açık ve sinsi emperyalist saldırıyı püskürtmeyi ve ülkelerimizin yeniden bağımsız ve demokratik geleceklerini bir an önce kurmalarını diliyoruz.

28 Şubat 2023
HKP Başkanlık Kurulu

***

Print Friendly, PDF & Email