Haklarını arayan Maden İşçileri 14 Eylül tarihinde Konya’da basın açıklaması yaptılar

Yaklaşık 1 yıldır maaşlarını ve tazminatlarını alamayan maden işçileri ve aileleri, Bağımsız Maden-İş’in örgütlediği basın açıklamasını yapmak için Karaman/Ermenek’ten Konya’ya hareket ettiler. Polis sabah saatlerinde, basın açıklaması için Konya’ya gelen işçi ve ailelerin araçlarını, sözde Covid-19 salgını gerekçesiyle antidemoktratik bir şekilde durdurdu. Daha sonra basın açıklamasını yaptırmak istemedikleri öğrenildi. Engellemenin sebebi olaraksa İşveren Hatem Özbey’in ailesinin bu açıklamadan kötü etkilenebileceği söylendi.

İşçiler polisin bu tavrını haklı bulmadıkları için oturma eylemine başladı. Sloganlar eşliğinde haklarını dile getirdiler. Polislerle ve Özbey’in avukatı ile yapılan uzun konuşmalar sonucunda işçilerin ve ailelerin yolları açıldı. Önce Özbey’in lüks rezidansının önünde basın açıklaması yapıldı. İşçiler dertlerini anlatmaya çalıştı. Hepsinin ağzından çıkan ortak cümle “Biz açız, hakkımızı verin” oldu.

Daha sonra Özbey’in sahibi olduğu yem fabrikasının önünde de bir basın açıklaması yapıldı. Özbey Yem’in önünde toplanan işçiler burada da haklarını dile getirdiler. Basın açıklaması sonunda Bağımsız Maden-İş yetkilileri ve işçiler, yetkililer ile konuşmak için fabrikanın içine girdi. Uzun bir konuşmanın ardından işçiler haklarını talep ettiklerini ancak somut bir karşılık gösterilmediğini, işçilerin toplu sözleşme ve düzgün iş koşulları şartları kabul edilmediği için direnişe devam edileceğini belirttiler. Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, Nakliyat-İş Konya bölge temsilciliği ve Konyalı yoldaşlarımız destek için işçilerin yanlarında bulundu. 14 Eylül 2020

                                    Konya’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email